12. 02. 2021 06:00 | BRATISLAVA/Rebeka Kosečeková

Na začiatku decembra na tom boli ako my, dnes sa im darí. Čo spravili Dáni v boji s vírusom inak

Rozdiel v prístupe k epidémii v severskej krajine opisuje aj Slovák žijúci v Kodani.

Malá morská víla, symbol Kodane. (Ilustračná snímka)
Malá morská víla, symbol Kodane. (Ilustračná snímka) Foto: Shutterstock.com/Audrius Merfeldas

Rovnaká východisková pozícia, úplne iný smer. Začiatkom decembra bola epidemiologická situácia v severskom Dánsku veľmi podobná tej našej. Sedemdňový priemer nových prípadov nákazy v prepočte na milión obyvateľov sa pohyboval okolo 250. Mierne rástol každým dňom.

Počet obyvateľov je v oboch krajinách podobný, kým u nás žije 5,5 milióna ľudí, v Dánsku 5,8 milióna.

Situácia bola na Slovensku v spomínaný december o niečo lepšia, tento trend pokračoval do konca mesiaca. A práve posledný deň v roku prišiel zlom.

Od nového roka sa v Dánsku začala situácia zlepšovať. Bol to výsledok sprísnených opatrení, ktoré vláda prijala v polovici decembra. Na Vianoce ešte pritvrdila.

Analytici z iniciatívy Dáta bez pátosu poukazujú na to, že Dánsko zaviedlo lockdown, hneď ako sa situácia začala zhoršovať. Zavrelo školy, prevádzky, sprísnilo režim na hraniciach a ľudí masívne testovalo PCR testami.

Sedemdňový priemer nových prípadov v prepočte na milión obyvateľov.
Sedemdňový priemer nových prípadov v prepočte na milión obyvateľov. Foto: ourworldindata.org
 

Aj na Slovensku boli v decembri zatvorené školy, no s tým rozdielom, že deti boli doma už od polovice októbra. Čo sa týka ďalších obmedzení, lockdown sa u nás nekonal. Naopak, s obmedzeniami zostali otvorené obchody, lyžiarske zjazdovky, hotely, kostoly a podobne. O zatváraní a zákaze vychádzania rozhodla vláda až na Silvestra. Dnes sú čísla pozitívnych stále vyššie, zlepšenie a ani jeho náznak nevidieť.

„Dánsko je dnes po deviatich týždňoch lockdownu na jednej osmine hodnoty v špičke a na 20 percentách hodnoty z 10. decembra. Slovensko je dnes o 40 percent nižšie ako pri špičke (3 300), ale presne tam, kde bolo 10. decembra. Slovensko je na päťkrát vyšších číslach ako Dáni,“ píšu Dáta bez pátosu.

Dánsko sa uplynulý týždeň pohybuje na približne 75 nových pozitívnych na milión obyvateľov, Slovensko ich eviduje okolo 350. Podobne je to aj s obeťami pandémie. V Dánsku ich evidujú od začiatku roka 930, Slovensko vyše 3 300.

Podľa analytikov vidieť zásadný rozdiel aj v počte vykonaných PCR testov, čo odhaľovanie a izolovanie pozitívnych zefektívňuje. Slovensko testuje týmito testami približine 10-tisíc ľudí denne, Dánsko 100-tisíc, v súčasnosti obe krajiny v počte testov stagnujú. Tisíce testov robíme aj my, no na rozdiel od Dánska ide o antigénové testy, ktoré v severskej krajine nie sú dominantné.

Analytici pripomínajú, že Slovensko vyše mesiaca obmedzuje pohyb s testom „vlastných občanov“, Dánsko to robí dlhodobo a v súčasnosti znovu v sprísnenom režime kontroluje všetkých mobilných a do krajiny prichádzajúcich občanov.

Uzatvorení zatiaľ do konca februára

Na sprísňovanie okolo Vianoc spomína aj Slovák Peter žijúci v Kodani. „Situácia sa začala veľmi zhoršovať koncom novembra a začiatkom decembra. Prácu z domu odporučili všade, kde sa len dá a od 25. decembra sú otvorené len potraviny, lekárne a drogérie,“ hovorí.

Vždy, keď sa prijímajú sprísnené opatrenia, stojí pred novinármi premiérka, minister zdravotníctva či šéf polície.

„Na začiatku tlačovej konferencie oznámia, aké sú zmeny, odkedy a dokedy platia. Väčšinou ich vyhlasujú vždy do určitého termínu, napríklad na tri týždne dopredu. Keď sa tento termín blíži ku koncu, oznámia, či sa obmedzenia predlžujú alebo rušia. Momentálne máme lockdown v tejto podobe od Vianoc do predbežne 28. februára,“ približuje režim v krajine Peter.

Prečítajte si tiež: Pandémia vystavila kultúre stopku. Dáni a Nemci našli spôsob, ako sa s tým vyrovnať

Štátni zamestnanci pracujú z domu a súkromné spoločnosti riešia home office v rovine odporúčaní. Aj v Dánsku sa musia pracujúci otestovať PCR či antigénovým testom minimálne raz za týždeň v prípade, že potrebujú ísť do práce fyzicky. Žiadne kontroly, či pracujú z domu, sa však nekonajú.

Dánsko nemá len veľké počty testovaných, ale aj očkovaných. Je jednou z krajín Európskej únie, kde s ním začali najrýchlejšie. Najprv očkovali v domovoch seniorov, neskôr prišli na rad zdravotníci v nemocniciach. Peter pripomína, že podľa plánu bude najneskôr v júli zaočkovaný každý, kto chce.

 

Masívne testovanie a prehľadnosť opatrení

Aj v Dánsku sa obávajú nových mutácií koronavírusu. Preto naďalej platia reštrikcie, aj keď sa situácia zlepšuje. Napríklad minulý týždeň bola britská mutácia zistená u vyše 26 percent pozitívne testovaných.

Čo sa týka situácie v nemocniciach, zaťažené boli práve na problematickom prelome novembra a decembra a aj v januári, no pomaly sa to začína zlepšovať. Aj tu sa hlasnejšie hovorí o postupnom uvoľňovaní najprv na úrovni regiónov, no COVID automat podobný tomu nášmu v krajine nemajú.

Prázdna slávna pešia ulica Stroget v Kodani počas lockdownu.
Prázdna slávna pešia ulica Stroget v Kodani počas lockdownu. Foto: TASR/AP
 

Problém je, že najviac pacientov leží v nemocniciach v okolí Kodane. „Dánsko má vyše päť miliónov obyvateľov. Kodaň a okolie okolo 1,5 až dva mililóny. No a v nemocniciach je približne 350 ľudí s COVID-om, z toho niečo pod 200 len v okolí hlavného mesta. Takže preto sa asi začína hovoriť o postupnom regionálnom otváraní. Najprv by sa mohlo uvoľňovať v Jutskom polostrove a až potom vo veľkých mestách,“ tvrdí Peter.

Opatrenia v Dánsku majú podľa Slováka hlavu aj pätu a sú prehľadné a zrozumiteľné. Pri ich prijímaní v krajine nepanuje chaos, práve naopak. Keď ich vláda prijíma a pravidelne oznamuje, ich znenie nemení v priebehu pár dní. Kľúč k úspechu vidí nielen v zodpovednosti ľudí, ale aj v masívnom testovaní PCR testami. Štát ich dokáže zabezpečiť pre kohokoľvek a zadarmo. A to aj vtedy, ak nemajú ľudia žiadne príznaky a nestretli sa s pozitívnym.

Občas vyjde do ulíc zopár desiatok obyvateľov, no o žiadne veľké prostesty tu nejde. „Myslím si, že na základe toho, čo počujeme a vidíme v správach, ľudia chápu, prečo máme lockdown a snažia sa s tým žiť,“ dodáva.

Prečítajte si tiež: U jedného z našich susedov to začína vrieť. Polovica ľudí sa búri a druhá je ticho