23. 02. 2021 06:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Lacné tankovanie sa definitívne skončilo. Analytik predpovedá, kam sa čoskoro vyšplhá cena benzínu

Momentálne vodiči tankujú za rovnaké ceny, ako tomu bolo pred pandémiou.

Tankovanie - ilustračná snímka
Tankovanie - ilustračná snímka Foto: shuterstock.com/Alexandru Nika

S nízkymi cenami pohonných hmôt sa môžeme definitívne rozlúčiť. Pandémia, ktorá ich stlačila extrémne nadol, síce ešte ani zďaleka nepominula, no na čerpacích staniciach to už vyzerá ako pred ňou. Vraj túto situáciu spôsobilo okrem iného aj zlé počasie v Spojených štátoch.

„Príčinou je rast ceny ropy na 64 dolárov za barel, čo je najvyššia cena od januára minulého roku. Rast ceny je spôsobený ťažobným limitom skupiny OPEC+. Zároveň v posledných troch týždňoch studené počasie v USA spôsobilo krátkodobý prepad produkcie a naopak v USA i Európe sa zvýšila spotreba vykurovacieho oleja,“ vysvetlil na úvod komoditný analytik investičnej spoločnosti Finlord Boris Tomčiak.

Ceny sú rovnaké ako pred pandémiou, no pôjdu ešte vyššie

Podľa štatistického úradu sa priemerná cena benzínu aktuálne pohybuje na úrovni 1,273 eura za liter, nafta je o čosi lacnejšia (1,116 €/l). Oproti minuloročnému februáru, kedy koronavírus ešte príliš neovplyvňoval svetovú ekonomiku, vodiči za benzín (1,286 €/l) aj naftu (1,183 €/l) platili o niečo viac. Analytik však zdôraznil ešte rok predtým.

„Inak vo februári 2019 stál benzín 1,269 eura za liter. Nafta stála 1,233 eura za liter. Vysoká cena je teda v súčasnosti predovšetkým v prípade benzínu,“ uviedol Tomčiak.

V praxi to teda znamená, že aj napriek nekončiacej sa pandémii, minimálne za benzín v priemere platíme rovnako ako pred „koronakrízou“. A trend do ďalších týždňov nie je vôbec optimistický.

„Zdražovanie pohonných hmôt bude pokračovať i v najbližších dvoch týždňoch. Priemerné ceny benzínu by v marci mohli vyskočiť na 1,35 eur za liter. Cena nafty by sa mohla vyšplhať k 1,2 eura za liter,“ myslí si Tomčiak.

Zdražovanie sa zastaví až na konci marca

Treba však podčiarknuť, že ide o priemerné ceny. Tie sa líšia od regiónu k regiónu, ale i medzi jednotlivými sieťami čerpacích staníc.

„Cenové rozpätie v prípade benzínu teda môže byť momentálne na Slovensku 1,24 až 1,33 eura za liter. Nízkonákladové čerpacie stanice majú väčšinou menej služieb pre motoristov a v rámci miest sú umiestnené v lacnejších lokalitách - často v priemyselných zónach. Naopak, drahšie čerpacie stanice majú viac služieb a zároveň sú umiestnené na veľmi frekventovaných úsekoch, kde sa vždy nájde dostatok vodičov, ktorí uprednostňujú komfort natankovania oproti čo najnižšej cene,“ ozrejmil Tomčiak.

Ak analytik predpokladá, že cena benzínu sa môže v priemere vyšplhať až na 1,35 eura za liter, tak v bohatších regiónoch a frekventovaných úsekoch už môže atakovať aj hranicu 1,4 eura za liter.

„Cena ropy nad 60 dolármi je pre OPEC lákadlom, aby už začal s postupným zvyšovaním produkcie a zároveň sa dá očakávať vyššia aktivita ťažobných spoločností v USA. Do konca marca by sa teda rast cien ropy i pohonných hmôt mal zastaviť,“ uzavrel analytik s optimistickým výhľadom.