23. 02. 2021 06:00 | BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Krajčí tvrdí, že očkovanie neregistrovaným Sputnikom podporujú aj odborníci. Niektorí to popreli

Minister zdravotníctva môže dať ruskú vakcínu do obehu aj bez rozhodnutia kontrolných orgánov.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí.
Minister zdravotníctva Marek Krajčí. Foto: TASR

Očkovať ruskou vakcínou Sputnik V alebo neočkovať? Téma, ktorá rozdeľuje politikov, ale aj odborníkov. Vláda neprijala uznesenie, ktorým by Slovensko nakúpilo 160-tisíc kusov ruskej vakcíny pre 80-tisíc ľudí, no minister zdravotníctva Marek Krajčí ich nakúpiť môže aj bez súhlasu koaličných strán. Nepotrebuje na to dokonca ani súhlasné stanovisko Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv. Krajčí stále jednoznačne nepovedal, či tak aj urobí.

V piatkovej relácii Braňo Závodský naživo v rádiu Expres Krajčí povedal, že chce kúpiť Sputnik V z niekoľkých dôvodov.

Argumentoval, že podľa prieskumu verejnej mienky je o vakcínu záujem, používame aj iné liečivá, ktoré neprešli schvaľovacím procesom Európskej liekovej agentúry (EMA) a tento nápad podporili všetci poprední odborníci v oblasti očkovania. Konkrétne menoval hlavného odborníka pre infektológiu, hlavnú odborníčku pre epidemiológiu, prezidenta Slovenskej infektologickej spoločnosti a Spoločnosť alergiológie a klinickej imunológie.

Krajčí v relácii vyhlásil, že spomínaní odborníci súhlasia s nákupom a podávaním ruskej vakcíny na dobrovoľnej báze ešte predtým, ako k nej vydá súhlasné stanovisko EMA. Odborníkov sme oslovili a nie všetci potvrdili Krajčího slová.

Odborníci sa nezhodujú

Prezident Slovenskej spoločnosti alergiológie a klinickej imunológie Miloš Jeseňák hovorí, že sú za to, aby vakcína prešla legitímnym registračným procesom. „Používanie vakcíny sme podmienili tromi vecami: Aby bola registrovaná tak, ako treba, teda buď aby ju registrovala EMA alebo ŠÚKL, aby boli k dispozícii dostatočné informácie v adekvátnej jazykovej verzii o danej vakcíne, jej zložení a podobne a aby bolo garantované privezenie takého množstva týchto vakcín, že to signifikantne zvýši očkovaciu frekvenciu a rýchlosť. Principiálne nemáme nič proti tej vakcíne, ale súhlasíme s tým, aby prešla procesom, ako sa to očakáva aj pri iných vakcínach,“ hovorí Jeseňák.

Podobne reaguje aj hlavný odborník pre infektológiu Ivan Schrérer. „Podľa môjho názoru v súčasnej epidemiologickej situácii by sme mali venovať všetko úsilie očkovaniu obyvateľstva, ktoré sa ukazuje jedinou cestou k zastaveniu pandémie. K dovozu vakcíny Sputnik V sa preto staviam kladne, ale myslím si, že prípadné riešenie cestou mimoriadneho dovozu by malo nasledovať až po deklarovaní prevzatia zodpovednosti za prípadné negatívne dôsledky štátnymi inštitúciami,“ hovorí Schrérer.

Naopak, jednoznačne kladné stanovisko má hlavná odborníčka pre epidemiológiu Henrieta Hudečková.

„Plne podporujem túto vakcínu. Keby som už nebola zaočkovaná, tak sa ňou dám zaočkovať, pretože je sofistikovaná. Diskusia, čo je okolo toho, je neadekvátna. Tak isto aj liek Ivermektín nie je registrovaný a máme ho tu a používame ho. Toto antiparazitikum má aj silné antivírusové a protizápalové účinky, ktoré je možné použiť aj pri liečbe covidu-19. Dúfam, že pomôže,“ hovorí.

„Vakcína Sputnik V funguje na tom istom princípe ako Astra Zeneca. Z môjho pohľadu je Sputnik V ešte sofistikovanejší. Pri jeho výrobe použili dva typy adenovírusov spôsobujúcich bežné prechladnutie u ľudí. Do prvej dávky dali jeden adenovírus (Ad26) a do druhej dávky dali iný adenovírus (Ad5), na rozdiel od Astry Zeneci, kde použili len jeden typ - šimpanzí adenovírus. To je z vakcinologického hľadiska určite pozitívum. Ruskú vakcínu používa ​alebo sa chystá používať asi 30 krajín a povedať, že je to niečo zlé, neobstojí. Zaočkovali ňou už milióny ľudí vo Venezuele, Spojených arabských emirátoch, Argentíne, Maďarsku, Srbsku či v Bielorusku. Ruská vakcína Sputnik V vykazuje proti covidu-19 povzbudivé účinky. Súhlasím s tým, aby sa k nám doviezla a dobrovoľne by sa ňou zaočkovali tí ľudia, ktorí o ňu majú záujem. Rovnaký postup máme aj pri iných neregistrovaných liečivách,“ myslí si Hudečková.

O vyjadrenie sme požiadali aj prezidenta Slovenskej infektologickej spoločnosti Pavla Jarčušku, do uzávierky na otázku neodpovedal.

ŠÚKL vakcínu nepreverí

Rozhodnutie bude nakoniec na ministrovi zdravotníctva. Nakúpiť a používať vakcínu môže aj bez povolenia EMA či ŠÚKL. Zrejme to tak aj bude musieť urobiť, pretože riaditeľka ŠÚKL Zuzana Baťová verejne vyhlásila, že táto inštitúcia nemôže posudzovať vakcíny. Napísala, že na posúdenie vakcíny potrebujú 100-tisíc strán hardcopy dát a od ruského výrobcu vakcíny momentálne chýba časť dokumentácie. Dodáva, že na posúdenie vakcíny nestačia dva články v odbornom časopise Lancet, čím argumentuje aj premiér Igor Matovič.

Baťová hovorí, že napriek tomu, že má v tíme skúsených odborníkov, vakcíny posudzovať zatiaľ nedokážu.

„Avšak vakcíny v plnej šírke a hĺbke zatiaľ sami kriticky hodnotiť nevieme. Preto je riziko, že pri posúdení vakcíny Sputnik by sme nedostatočne naplnili poslanie ŠÚKL-u, čím je dohliadať na kvalitu, účinnosť a bezpečnosť liekov. Sieť expertov je vybudovaná na úrovni EMA, a preto treba využiť štandardne nastavený a funkčný systém centralizovanej registrácie vakcín. My prispievame do systému hodnotením iných typov liekov,“ dodala.

Komentáre ( 0)