25. 02. 2021 06:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Povedala zima svoje posledné slovo? Jasná odpoveď meteorológa

O pár dní sa už začne meteorologická jar.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: TASR/Martin Baumann

Po tuhých mrazoch jarné počasie. Ľudia pred pár dňami, po rokoch aj v nížinách, vyšli na zamrznuté jazerá a rieky, teraz sa teplota začína na juhu šplhať až nad 15 stupňov. No napriek radikálnej zmene a príchodu meteorologickej jari odborník prízvukuje, že zima ešte nepovedala posledné slovo.

Ešte v polovici februára padali teplotné rekordy. Slovensko trápili celodenné mrazy, v noci teplota klesala pod - 20 stupňov. Navyše, so silným a chladným vetrom bola mnohokrát pocitová teplota násobne nižšia.

Ilustruje to aj situácia na Lomnickom štíte z 12. februára, kedy meteorológovia namerali teplotu - 28,5 stupňa, čím sa vyrovnal rekord z roku 2001. A pri vetre s priemernou rýchlosťou 89 km/h tam bola pocitová teplota až - 50 stupňov .

Tuhé mrazy však neboli len vo vysokých polohách, ale aj na juhu Slovenska. Napríklad v Hajnáčke (okres Rimavská Sobota) v ten istý deň nadránom namerali až - 24,4 stupňa.


Z tuhých mrazov do jarných teplôt

Takéto chladné počasie pretrvalo až do stredy (17. 2.), potom prišlo postupné oteplenie. O týždeň nato sa teplota začala šplhať aj nad 15 stupňov, v stredu (24. 2.) dokonca namerali v Prievidzi vyše 20 stupňov . Vo štvrtok (25. 2.) bude ešte o niečo teplejšie. Nočné teploty sa držia v okolí nuly.

„Pred vyše týždňom na Slovensku prúdil vzduch od severovýchodu, ktorý mal pôvod na Sibíri, preto bola taká zima. No pred pár dňami sa prúdenie zmenilo na juhovýchodné až južné a dostal sa k nám oveľa teplejší vzduch,“ povedal na úvod meteorológ z SHMÚ Pavol Beránek.

K 1. marcu sa zima oficiálne skončí, aspoň meteorologická. Otázka preto je, či na našom území už bude prevládať súčasné jarné počasie.

„Zima ešte určite nepovedala svoje posledné slovo. V marci ešte pravdepodobne príde nejaké prechodné ochladenie. Sneh môže napadnúť ešte kdekoľvek na území našej krajiny, ale v nížinách je šanca menšia. Na horách ani v apríli nie je sneženie nič výnimočné,“ poznamenal meteorológ s tým, že by sa už také mrazy, aké sme zažili pred vyše týždňom, nemali vyskytnúť.


VIAC Z Domáce