02. 03. 2021 06:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Inšpirovala sa Remišová Sulíkom? Táto taktika strane Za ľudí zjavne zaberá

Strana Za ľudí sa v prieskumoch po dlhom čase prehupla nad päť percent.

Predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová
Predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová Foto: TASR/Dano Veselský

Prakticky od volieb ani jeden relevantný prieskum nedával strane Za ľudí vstupenku do parlamentu. Zdá sa, že posledné týždne sa karta obracia. Agentúry AKO a Focus totiž strane namerali nad päť percent. Odborníci sa zhodujú na tom, že za tým môže byť zmena rétoriky, ktorá pripomína „taktiku“ Richarda Sulíka.

Ak by boli parlamentné voľby o týždeň-dva neskôr, Andrej Kiska by svoju stranu nepretlačil ani do národnej rady. Takto hodnotili mnohí analytici a politológovia situáciu tesne po vyhlásení výsledkov, čím v podstate ilustrovali, ako preferencie strany kontinuálne k dátumu volieb klesali.

Práve po februárových voľbách už ani jeden relevantný prieskum nenameral strane Za ľudí viac ako päť percent. Andrej Kiska sa definitívne stiahol z politiky a cez leto ho na predsedníckej stoličke vystriedala Veronika Remišová.

Remišová sa vyhranila voči Matovičovi

Ani ministerke pre investície a podpredsedníčke vlády sa však mesiace nedarilo stranu pozdvihnúť. No vyzerá to tak, že až odchod Miroslava Kollára a reakcie spolustraníkov Remišovú naštartovali k väčšej aktivite.

„Zdá sa, že Za ľudí si vstúpilo do svedomia a začalo konečne - aspoň trochu - robiť politiku a je ich vidieť. A to nielen pri témach, ktoré sú pre verejnosť v podstate nezaujímavé. Možno im paradoxne pomohol odchod - vystúpenia - Miroslava Kollára, ktorý ich svojimi vystúpeniami taktiež nemálo zviditeľnil,“ povedal na úvod politológ Jozef Lenč.

Veronika Remišová sa po prvý raz verejne ozvala v polovici januára pri nápade predsedu vlády Igor Matoviča ohľadom ďalšieho celoplošného testovania. Napokon ho ministri pod vlajkou Za ľudí ani nepodporili, o čom aj nahlas hovorili.

TIP: ANKETA: Dali by ste sa zaočkovať neregistrovanou vakcínou Sputnik V? Tu sú odpovede politikov

Ďalšou veľkou témou, ktorou líderka Za ľudí zaujala, bol odmietavý postoj voči ruskej vakcíne Sputnik. Požadovala totiž, aby prešla testami Európskej liekovej agentúry (EMA). Opäť sa tak postavila Igorovi Matovičovi, ktorý mal v pláne od Rusov nakúpiť až dva milióny necertifikovaných dávok.

Medzičasom ich predseda vlády „potajomky" nakúpil a Za ľudí kvôli tomu upustil ďalší poslanec - Tomáš Valášek.

„Práve komunikácia v súvislosti s opatreniami vlády a opatreniami, ktoré navrhol Igor Matovič, pomohla strane Za ľudí dostať sa do pozornosti voličov,“ uviedol šéf agentúry AKO Václav Hřích.

Zdá sa, že na toto vymedzovanie, hlavne voči Igorovi Matovičovi, zareagovali aj samotní voliči. Strana v posledných prieskumoch AKO aj Focus prekročila od volieb po prvý raz hranicu zvoliteľnosti.

„Netreba však zabúdať, že ide len o prvý prieskum, ktorý im ukázal nad päť percent. Treba počkať ešte dva, tri mesiace, aby sme vedeli povedať, či ide o trend alebo len o výkyv,“ upozornil Hřích.


Taktika á la Sulík

Nápadne to však pripomína „taktiku“ Richarda Sulíka a celej SaS, ktorá je v permanentnom konflikte s predsedom vlády. A liberálom aj vďaka tomu utešene narástli preferencie. Momentálne sa tešia z dvojnásobku toho, čo dosiahli vo voľbách.

„Do takého extrému, za aký sa dá považovať vzťah premiéra a ministra hospodárstva, asi pani Remišová ísť nechce. Ale určite si všimla, že táto konfrontácia vie získať oveľa viac pozornosti ako klasické informovanie o obsahu činnosti rezortov, ktoré patria strane Za ľudí,“ skonštatoval Hřích.

TIP: Zarába si koalícia na existenčný problém? Kollár môže svojím odchodom spustiť domino efekt

„Je možné, že sa vedenie strany rozhodlo ísť Sulíkovou cestou. Avšak v politike platí, hádam viac než kdekoľvek, že ak dvaja robia to isté, neznamená to to isté a nemá to rovnaké výsledky. Osobnosť premiéra Matoviča je však dnes natoľko nepopulárna, že vymedzenie voči nemu po troche pomáha azda každému,“ uzavrel Lenč.

Komentáre ( 0)