Live
Sledujte NAŽIVO: Ak by ŠÚKL nespochybnil reputáciu vakcíny, mohli sme ňou „zajtra“ očkovať, vyhlásil Matovič
Sledujte tu
05. 03. 2021 06:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Ako sa skončí koaličná kríza? Tu sú možné scenáre

Veľa do ďalšieho vývoja napovie rozhodnutie strany Sme rodina.

Veronika Remišová a Richard Sulík po stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou
Veronika Remišová a Richard Sulík po stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou Foto: TASR/Jaroslav Novák

Ako sa skončí koaličná kríza? Otázka, na ktorú odpoveď nepoznajú azda ani sami protagonisti. Navyše, Boris Kollár svojím rozhodnutím, že predsedníctvo strany najskôr zvolá až v strede budúceho týždňa, celú situáciu ešte viac zneprehľadnil. Napriek tomu sme sa pokúsili načrtnúť, čo by sa mohlo nasledujúce dni diať.

Kollár sa pridá k Sulíkovi a Remišovej a dôjde k rekonštrukcii

Strany Za ľudí a SaS žiadajú rekonštrukciu vlády. Na stole podľa nich majú byť všetky ministerské mená aj to premiérovo. Podľa politologičky výmena Igora Matoviča z veľkej časti závisí od Borisa Kollára. Predseda Sme rodina sa doposiaľ vyjadril, že je ochotný sa o rekonštrukcii vlády rozprávať, ale iniciovať ju nebude.

„Všetko závisí od toho, ako sa postaví k situácii Boris Kollár budúcu stredu po predsedníctve. Či bude držať so Sulíkom a Remišovou a spolu budú tlačiť na výmenu Matoviča, potom bude rekonštrukcia vlády reálnejšia,“ vysvetlila Viera Žúborová.

Politológ Radoslav Štefančík si myslí, že vo vláde k určitým zmenám dôjde, ale na premiérskom poste to nebude.

„Igor Matovič môže za výmenu Krajčiho požadovať hlavy aj ministrov z iných strán. Pre mňa je horúcim kandidátom minister školstva. Minister nezvláda situáciu v oblasti vysokého školstva a práve v tomto rezorte hrozí protest formou celoslovenského štrajku. Bol by to teda prvý štrajk počas tejto vlády,“ priblížil Štefančík.

Na druhej strane politológ Jozef Lenč je k prípadným zmenám vo vláde skeptický.

„Domnievam sa, že to bude prebiehať v zmysle bonmotu: robili sme to najlepšie, ako sme vedeli, no dopadlo to ako vždy. Či v zmysle toho, čo o koaličných partneroch povedal Igor Matovič už na jeseň 2020, že budú mať silné reči (na sociálnych sieťach), ale nakoniec stiahnu chvost a poslušne zahlasujú. V tomto prípade za pokračovanie vlády,“ uviedol Lenč.

Zároveň pripúšťa, že tento scenár bude mať vplyv na SaS a Za ľudí.

„Je možne, že výsledkom ešte môže byť rozpad Za ľudí či turbulencie v rámci SaS,“ dodal.

V hre sú teda tri scenáre. Rekonštrukcia vlády, ktorá by si dotkla aj Igora Matoviča, rekonštrukcia vlády, no vymenili by sa len niektorí ministri alebo napokon všetko zostane po starom.

Kollár podrží Matoviča, no koalícia sa časom rozpadne

Aby to nebolo také jednoduché, iná situácia môže podľa politologičky nastať, ak sa Kollár rozhodne podržať Matovičovi chrbát. Vtedy to môže mať pre koalíciu fatálne následky.

„Ak predseda Sme rodina cúvne, tak cúvne aj Remišová a Sulík si asi povie, že z toho nič nebude. Za ľudí sa však tým pádom rozpadne a postupne odíde z koalície aj SaS,“ odhaduje Žúborová. A práve preto, ak k rekonštrukcii vlády nedôjde, musia tieto dve strany myslieť aj na plán B.

„Oni chcú spraviť ‚obchod‘, ktorý bude v podstate vykúpením z koalície. Ale nielen pre nich, ale aj pri ich voličov,“ dodala Žúborová. V praxi by to znamenalo, že ak by opustili koalíciu, museli by mať v rukách overiteľný príbeh, prečo tak urobili.

Matovičovo otázne správanie

Kým však príde k rozhodnutiu strany Sme rodina, veľmi dôležité bude, ako sa Igor Matovič bude správať. A v tomto prípade sa odborníci zhodujú na tom, že toto sa nedá vôbec odhadnúť.

„Boris Kollár podľa mňa vytvoril priestor na to, aby sa upokojili emócie. Problém je, že pri Igorovi Matovičovi a jeho štýle komunikácie, v ktorej aj v týchto dňoch pokračuje, sa tie emócie nemajú kedy upokojiť,“ uviedla Žúborová.

„Igor Matovič sa správa odnepamäti ako neriadená strela. Máme pred sebou premiéra, ktorý sa často rozhoduje iracionálne, pod vplyvom momentálnych duševných poryvov a negatívnych emócií. Pri takýchto podmienkach hodnotiť racionálnou analýzou jeho budúce kroky je mimoriadne komplikované,“ zhodnotil politológ Radoslav Štefančík.

Nateraz je teda veľmi komplikované predpovedať, čo sa asi bude diať. No podľa politológa, aj keby sa situácia v koalícii utriasla a pokračovala by v súčasnom zložení, tak by to nemalo dlhé trvanie.

„Igor Matovič buď nepochopil, o čom je táto kríza, prípadne sa nechystá zmeniť svoj štýl politiky. Takže ak by táto kríza aj bola zažehnaná, čoskoro tu máme ďalšiu,“ uviedol Štefančík.

„A nevylúčil by som ani nejakú osobnú pomstu Igora Matoviča voči tým, ktorí podľa neho ohrozili jeho pozíciu (Remišová, Sulík a pod.),“ uzavrel Lenč.

Komentáre ( 0)