18. 03. 2021 13:18 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Koalícia bez SaS a Matoviča. Pozreli sme sa na scenár, ktorý by mohol vyriešíť vládnu krízu

V tomto prípade by sa koalícia mohla opierať len o tesnú väčšinu v parlamente.

Igor Matovič.
Igor Matovič. Foto: TASR

Súčasná vláda končí. Hovoria o tom viacerí ministri, niektorí už podali demisiu, ostatní sa ju zas podať chystajú. Otázkou teraz je, či prebehne zásadná rekonštrukcia na pôdoryse dnešnej koalície alebo si strany rozdelia posty po novom. Podľa informácií TV Markíza do úvahy skôr prichádza druhá možnosť.

Predseda SaS Richard Sulík sa v stredu rozlúčil so všetkými kolegami, keďže podľa jeho slov bol poslednýkrát na zasadnutí vlády. Následne by sa postov mali vzdať aj jeho stranícky kolega, minister školstva Branislav Gröhling a minister zahraničných vecí Ivan Korčok, ktorý je nominantom liberálov.

Bez SaS a Matoviča

Čo však bude nasledovať potom? Vraj vznikne trojkoalícia bez SaS a v kresle predsedu vlády vystrieda Igora Matoviča Eduard Heger. V praxi by to malo vyzerať nasledovne. Igor Matovič neodstúpi do stredy, teda do naplnenia ultimáta, po ktorom SaS odíde z koalície.

Následne sa Matovič postu vzdá, aby sa naplnili podmienky Za ľudí, teda vláda bez neho. Navyše, dobrou náplasťou by bolo jedno, možno až dve ministerstvá po SaS.

„V takomto prípade by bola víťazom určite Veronika Remišová. Dosiahla by svoje, že Igor Matovič nebude vo vláde a ešte by zrejme získala minimálne jedno ministerské kreslo. Keby pánovi Valáškovi ponúkla ministra zahraničných vecí, možno by tým stabilizovala aj svoju stranu, ako aj poslanecký klub. Teda, ak by takúto ponuku neodmietol," uviedol politológ Radoslav Štefančík.

Na druhej strane by síce boli naplnené formálne požiadavky poslaneckého klubu Za ľudí, otázne však je, či by akceptovali cestu, ako sa k nej prepracovali. Mnohí by to mohli vnímať ako podraz voči SaS, s ktorou spočiatku tvorili tandem voči samotnému premiérovi. Takže pri tomto scenári si strana bude musieť prejsť zrejme veľkou dilemou.

Tesná väčšina v parlamente

Trojlístok OĽaNO, Sme rodina a Za ľudí by sa za týchto okolností opieral o 80 poslancov (väčšina v NR SR je 76). Už teraz vieme, že OĽaNO na čas z klubu diskvalifikovalo poslanca Martina Čepčeka, ktorý z tohto pohľadu nemusí koalíciu viac podporovať.

A ak by strana Za ľudí stratila ešte dvoch či troch poslancov, tak by neprišla len o poslanecký klub, ale vláda by operovala s veľmi tesnou väčšinou. V realite by lídri by museli zakaždým veľmi dobre počítať, aby im v parlamente prešli koaličné návrhy.

Tento scenár však ukázal aj svojich porazených. Podľa odborníka nimi budú práve tí, ktorí sa mesiace vo väčšej či menšej miere doťahovali.

„Porazený bude Igor Matovič. Svojím odchodom totiž získa nálepku politického babráka. Z veľkého bojovníka proti korupcii sa stal neschopný premiér... Iba čiastočne môže byť spokojný Richard Sulík. Igor Matovič už síce nebude predsedom vlády, ale jeho strana odíde do opozície, a tak stratí vplyv na tvorbu vládnej politiky, takže stratí možnosť ako plniť predvolebné sľuby," myslí si Štefančík.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce