18. 03. 2021 16:54 , článok bol aktualizovaný 18. 03. 2021 20:45 | BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Od soboty platí zákaz zahraničných dovoleniek. Polícia avizuje kontroly aj na letiskách

Podľa virológa má nové opatrenie zmysel a malo prísť skôr.

Na snímke pohľad do vstupnej haly na Letisku M. R. Štefánika
Na snímke pohľad do vstupnej haly na Letisku M. R. Štefánika Foto: TASR

Vláda sa rozhodla zakázať ľuďom cestovať do zahraničia na dovolenku. Reaguje tak na paradox, že máme zakázané ísť do susedného okresu, ale cestovať do exotiky môžeme. Minister financií a dočasný minister zdravotníctva Eduard Heger vyhlásil, že hlavnou myšlienkou tohto opatrenia je, aby sme zabránili zavlečeniu nových mutácií na naše územie.

Opatrenie má platiť od prijatia predĺženia núdzového stavu, teda od soboty. Zákon musí do 20 dní prijať aj parlament. Niektorí poslanci už avizovali, že ho nepodporia. Aj minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) vyhlásil, že jeho poslanci budú mať v tejto téme voľné ruky, pritom on sám hlasoval na vláde za predĺženie núdzového stavu.

Polícia avizuje kontroly aj na letiskách

So zákazom dovoleniek má problém aj samotný Sulík. Povedal, že na vláde navrhol, aby bol zákaz vycestovania zúžený len na krajiny mimo Európskej únie, alebo navrhol prísnejšiu formu: Zákaz dovolenky mimo krajín V4. Jeho návrh neprešiel a vláda aj so Sulíkovým hlasom napokon prijala úplný zákaz dovoleniek v zahraničí.

Má to však výnimky. Hoci vláda ešte uznesenie nezverejnila, Heger avizoval, že by sa zákaz netýkal napríklad pracovných ciest, alebo keď vlastníte v zahraničí nehnuteľnosť a musíte tam ísť pre jej údržbu. Nikto už spätne nezistí, či ste tam aj neostali na dvojtýždňovej dovolenke.

Polícia informuje, že dodržiavanie opatrenia budú kontrolovať. „Policajný zbor bude dôsledne kontrolovať a preverovať účel vycestovania osôb do zahraničia. V prípade porušenia tohto obmedzenia môže byť uložená bloková pokuta na mieste až do výšky 1000 eur a priestupok je možné prejednať až do dvoch rokov od jeho spáchania. Policajti budú kontroly vykonávať aj na letisku v Bratislave, Košiciach a Poprade, tiež na letiskách na celom území Slovenskej republiky, najmä pri letoch do obvyklých dovolenkových destinácií,“ uviedla policajná hovorkyňa Denisa Bárdyová.

Polícia zároveň žiada občanov, aby sa na kontrolu na letiskách dostavili v dostatočnom predstihu. Preverovanie účelu cesty do zahraničia môže spôsobiť navýšenie čakacej doby vybavovacieho procesu.

„Dovoľujeme si požiadať verejnosť o poskytnutie potrebnej súčinnosti pri preverovaní účelu ciest do zahraničia predložením hodnoverných dokladov preukazujúcich účel cesty. Aj to pomôže urýchliť proces kontroly a vyhnúť sa zbytočným zdržaniam,“ dodáva Bárdyová.

Aké presne dokumenty budú hodnoverné, musí konkretizovať vláda vo svojom uznesení. Zákaz zatiaľ platí do 28. apríla. Zrušiť ho môžu aj skôr.

Aj zaočkovaní by mali ísť do karantény

Odborníci a vedci od začiatku pandémie apelovali na vládu, aby lepšie kontrolovala hranice. Ešte väčší apel smeroval k vláde počas druhej vlny, keď sa k nám začali šíriť rôzne mutácie koronavírusu. Na Slovensku sme zatiaľ zaznamenali osem prípadov juhoafrického variantu a všetci infikovaní ich priniesli po návrate zo zahraničia. Úrad verejného zdravotníctva informoval, že všetci ľudia išli hneď po príchode na Slovensko do karantény a vírus ďalej nešíria.

Podľa virológa Borisa Klempu by sme pred mutáciami mali byť veľmi ostražití. Upozornil, že juhoafrický a brazílsky variant nie sú len infekčnejšie, ale aj odolnejšie voči imunitnej odpovedi a vakcinácii. Rovnako existuje vyššia pravdepodobnosť opätovného nakazenia. „Preto je dôležité nerezignovať v snahe zabrániť šíreniu týchto nových variantov,“ povedal Klempa po stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou vo februári.

Virológ Fedor Čiampor rozhodnutie vlády víta. Hovorí, že čokoľvek, čo pomôže spomaliť šírenie mutácií, je dobrý krok, no mal prísť skôr.

„Mali to urobiť podstatne skôr, nie až vtedy, keď zistili, že tu už mutácie máme, ale je to dobré opatrenie. Ľudia správne poznamenali, že do susedného okresu nemôžu ísť, ale na Zanzibar áno,“ myslí si Čiampor.

Otázne je, či sa výnimka bude vzťahovať aj na ľudí, ktorí sú zaočkovaní druhou dávkou vakcíny. Tí dnes nemusia ísť ani do povinnej 14-dňovej karantény. Stačí im negatívny PCR test. Podľa Čiampora väčšina očkovacích látok chráni človeka aj pred mutáciami, no dodáva, že sú menej účinné proti mutácii z Afriky.

„Ochrana nie je stopercentná, ale je tam. Určite by aj zaočkovaní ľudia po príchode zo zahraničia mali byť otestovaní PCR testom a ostať v sedemdňovej karanténe,“ hovorí Čiampor.

Z právneho hľadiska je nové opatrenie podľa docenta ústavného práva z Univerzity Mateja Bela Kamila Baraníka v poriadku. „Počas trvania núdzového stavu má vláda širšie právomoci obmedzovať základné ľudské práva a slobody. Ak bude pri ich obmedzovaní zachovaná proporcionalita, môže vláda ústavne súladne zakázať občanom vycestovať do zahraničia,“ povedal Baraník pre Tlačovú agentúru SR.

Rozhodnutie je však podľa neho preskúmateľné na Ústavnom súde. Súčasne je podľa neho dôležité aj to, či toto opatrenie nejde nad rámec toho, čo je na dosiahnutie sledovaného účelu nevyhnutné. Tiež je podstatné, aby opatrenie platilo len nevyhnutný čas.

Nvotová: Rizikom sú sebeckí chrapúni, nie cestovatelia

Proti zákazu cestovania sa už vyjadrila aj hudobníčka Dorota Nvotová, ktorá zverejnila video z dovolenky z Maldív. Vo videu vysvetľuje, že rozumie frustrácii ľudí, ktorí z rôznych dôvodov necestujú do zahraničia. Myslí si však, že cestovatelia nie sú väčšou hrozbou pre krajinu ako tí, ktorí síce ostávajú na Slovensku, ale sú ľahostajní, nenosia rúška a nedodržiavajú karanténu.

Nvotová vysvetlila, že na vstup na ostrov na Maldivách je nevyhnutný negatívny PCR test a ten potrebujete aj pri odchode domov. Následne sú cestovatelia v karanténe a podstúpia PCR test aj na Slovensku. Podľa Nvotovej ľudia, ktorí tieto kroky dodržia, nie sú ohrozením.

„Nie je to tak, že cestovatelia ohrozujú niekoho. Nezodpovední cestovalia ohrozujú. Tí, ktorí sa vrátia, majú ísť pekne na dva týždne do karantény a po negatívnom teste sa môžu vrátiť do normálneho života. Tí, ktorí to nedodržiavajú, sú sebeckí chrapúni, ktorí sa rozhodli ohrozovať okolie. Takí sebeckí chrapúni sú aj v električkách, keď si dajú rúško pod nos,“ dodáva Nvotová s tým, že aktuálne cestuje po svete stovka Slovákov a prípadov zavlečenia mutácií je zatiaľ málo.

Súčasťou uznesenia vlády by mala byť aj navrhnutá kompenzácia pre cestovné agentúry, ktoré dovolenky do zahraničia ponúkajú. „Čo sa týka kompenzácie ušlého zisku cestoviek z dôvodu obmedzenia podnikania na základe rozhodnutia vlády, ktorým sa zakazuje cestovanie do zahraničia za účelom rekreácie, to bude opäť súčasťou schémy pomoci a predpokladáme, že bude nutné vo veľmi krátkom čase navýšiť balík prostriedkov na tento účel,“ dodal rezort dopravy.

„Pokiaľ ide o už zakúpené letenky a zájazdy do zahraničia, vláda SR nevstupuje do obchodných vzťahov medzi občanmi a cestovnými kanceláriami, resp. leteckými spoločnosťami - zájazdy môžu byť odložené podľa zákona o zájazdoch, vysporiadanie ostatných vzťahov je na dohode ich účastníkov, pripadne na zmluvných podmienkach. Momentálne je predčasné pri meniacej sa epidemiologickej situácii predvídať, aké pravidla budú platiť v letnom dovolenkovom období. Po zavedení tohto zákazu je ale predpoklad, že práve ten prispeje k zlepšeniu epidemiologickej situácie v Slovenskej republike,“ dodáva Úrad vlády.

Komentáre ( 0)