22. 03. 2021 13:24 , článok bol aktualizovaný 22. 03. 2021 15:15 | BRATISLAVA/Rebeka Kosečeková, Marcel Marcišiak

Politológ o Matovičových podmienkach: Najprv on, po ňom strana, dlho nič a až potom Slovensko

Vládna kríza sa vyhlásením premiéra neskončila. Ak strany nechcú voľby, opäť ich čakajú rokovania.

Premiér Igor Matovič.
Premiér Igor Matovič. Foto: TASR

Vládna kríza trvá už tretí týždeň a stále nevidno jej jasný záver. Na nedeľu (21. 3.) večer zvolal premiér Igor Matovič koaličnú radu, po ktorej predstúpil pred novinárov s vyhlásením za hnutie OĽaNO. Všetci jeho ministri stáli za ním.

Kto čakal, že padne definitivne rozhodnutie o jeho odstúpení, bol na omyle. Premiér namiesto toho predstavil ďalšie podmienky, ktoré majú koaliční partneri zvážiť. A až po tom, ako budú naplnené, je ochotný vzdať sa svojho kresla. Avšak v exekutíve mieni zostať.

(text pokračuje pod grafikou)

Politológ Radoslav Štefančík číta tieto podmienky ako mimoriadne nevýhodné pre koaličných partnerov a výhodné pre Igora Matoviča. „Predsa len, Za ľudí a SaS chceli Igora Matoviča mimo vlády, nie ako jedného z jej členov. Matovič zjavne nechce pochopiť dôvody koaličnej krízy. Jeho zotrvaním vo vláde sa totiž nič zásadné nemení,“ uvádza odborník.

Igora Matoviča podľa Štefančíka zrejme nahradí niekto, kto zostane v tieni súčasného premiéra. O zásadných rozhodnutiach tak nebude rozhodovať nový premiér, ale stále ten starý.

Často sa spomína meno ministra financií Eduarda Hegera, ktorý dočasne prevzal aj vedenie rezortu zdravotníctva. Na otázky, či bude novým predsedom vlády, však Heger opakovane priamo neodpovedá.

Matovič by v kampani obviňoval SaS

Strana SaS na čele s Richardom Sulíkom reagovala na Matovičove podmienky ešte v nedeľu večer. Liberáli podľa svojich slov nebudú súhlasiť s takými návrhmi, ktorých hlavným motívom je osobná pomsta Matoviča.

Líder Sulík dostáva pravidelne otázku, či po kabinete Ivety Radičovej povalí ďalšiu vládu. Na podmienky Matoviča znova nechce pristúpiť, a tak tento scenár stále nie je vylúčený. A ak by sa predčasné voľby skutočne konali, politológ by predvolebnú kampaň videl jasne.

„Toto rozhodnutie je typické pre Igora Matoviča. Snažiť sa hodiť zodpovednosť na niekoho iného. Ak by boli teraz predčasné voľby, Matovič by sa snažil v kampani obviňovať SaS, že už druhýkrát položili vlastnú vládu. Pritom vinu by mal na pleciach v prvom rade on,“ hovorí.

Svoje požiadavky adresoval premiér Matovič aj na predstaviteľov Za ľudí. Strana na čele s Veronikou Remišovou poskytla oficiálne stanovisko v popoludňajších hodinách. Predsedníctvo uviedlo, že stojí za Jurajom Šeligom aj Máriou Kolíkovou. Koaličné strany vyzvalo, aby pokračovali v rokovaniach.

Igor Matovič s kolegami z OĽaNO na úrade vlády.
Igor Matovič s kolegami z OĽaNO na úrade vlády. Foto: TASR - Dano Veselský
 

Medzi jednu z podmienok Matoviča patrí aj odstúpenie spomínanej ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej. Tá sa prednedávnom vyjadrila, že ona by netrvala na svojom poste aj v prípade, ak by odstúpil aj predseda vlády.

„Problém je v tom, že ministerka spravodlivosti je výraznou osobnosťou strany, navyše je mimoriadne pozitívne hodnotená aj odborníkmi. Jej odchod z funkcie by bolo na škodu aj celému Slovensku. Ale aspoň vidieť, ako uvažuje premiér Matovič. Najskôr on, potom strana, potom dlho dlho nič a až potom prichádza na rad Slovensko,“ približuje Štefančík.

Voľby stále nechcú

Vládne strany však dlhodobo odmietajú predčasné parlamentné voľby. Tento postoj zopakoval Suík aj v nedeľu v relácii Na telo na Markíze. Vyhlásil, že je presvedčený o tom, že voliči prídu k urnám až o tri roky a štvorkoalícia sa obnoví.

„Pokiaľ všetky strany svorne tvrdia, že predčasné voľby nechcú, priestor si musia nájsť. Aj keď si začínam myslieť, že predčasné voľby by boli jediným východiskom, ako z tejto prekérnej situácie von,“ myslí si politológ.

Všetko tak nasvedčuje tomu, že vládna kríza bude minimálne v najbližších hodinách pokračovať a koalícia si bude musieť vyhradiť čas na ďalšie rokovania.

Vyčkať si na riešenia plánuje aj prezidentka Zuzana Čaputová. Tá sa vyjadrila, že s takýmto vývojom nerátala. „Predovšetkým som očakávala, že budú nasledovať informácie, ktoré budú znamenať dohodu, nie nové podmienky,“ povedala hlava štátu. Počkať chce na stanoviská ďalších koaličných strán počas dňa, následne bude podľa vlastných slov reagovať.

„Hovorí sa, že každá krajina má takú vládu, akú si zaslúži. Ale mám pocit, že toto si Slovensko fakt nezaslúži,“ uzavrel Štefančík.

Situáciu komentovali aj politici z koalície či opozície. Ich reakcie nájdete TU.

Komentáre ( 0)