29. 03. 2021 10:34 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Koniec koaličnej krízy očami politológov: Najviac porazeným je občan a ten to vo voľbách všetkým zráta

Nová vláda na čele s Eduardom Hegerom by mala vzniknúť do pár dní.

Lídri koaličných strán - Igor Matovič, Boris Kollár, Veronika Remišová a Richard Sulík.
Lídri koaličných strán - Igor Matovič, Boris Kollár, Veronika Remišová a Richard Sulík. Foto: TASR

Koniec koaličnej krízy. Po týždňoch rokovaní, štipľavých hádok a dohadov vláda napokon pokračuje s účasťou všetkých štyroch strán, pričom premiérom bude Eduard Heger. V novom kabinete bude sedieť aj Igor Matovič spolu s Richardom Sulíkom, čo vyvoláva mnoho otáznikov. Odborníci už teraz upozorňujú, že konflikt medzi nimi sa môže skôr či neskôr opäť rozhorieť.

Počas minulého týždňa podávali demisiu ministri jeden za druhým. SaS napokon odišla z vlády a pozastavila si „členstvo“ v koalícii. Cez víkend sa už ani nezúčastňovala na koaličných rokovaniach, Richard Sulík totiž trval na tom, že teraz je na rade Igor Matovič, ktorý musí z premiérskeho kresla odísť.

Na druhej strane predstavitelia OĽaNO tvrdili, že ich líder je ochotný odísť, ale skôr sa musí urobiť dohoda, ako bude rekonštruovaná vláda vyzerať. Hnutie dokonca začalo hovoriť aj o možnej trojkoalícii. V nedeľu podvečer Igor Matovič zvolal tlačovku, kde oznámil, že podáva demisiu a sťahuje všetky svoje požiadavky, ktoré mal na Za ľudí a SaS.

Ľudia si budú klásť otázku, na čo to všetko bolo dobré

Vzhľadom na tento fakt vznikne nová vláda na čele s Eduardom Hegerom. Všetci ministri sa vrátia na svoje pozície okrem ministra zdravotníctva Mareka Krajčího a ministra práce Milana Krajniaka. Igor Matovič si sadne na stoličku ministra financií.

„Určite si mnohí ľudia teraz budú klásť otázku, na čo toto divadlo bolo dobré. Prakticky ním nič nevyriešili. Určite im tento konflikt nepomohol, skôr naopak,“ povedal na úvod politológ Radoslav Štefančík.

„Ak sa majú všetci účastníci sporu vrátiť opäť do vlády, tak ľudia sa môžu oprávnene pýtať, na čo to všetko bolo dobré v čase pandémie, keď ide o ľudské životy,“ pridala sa politologička Viera Žúborová.

Najväčší otáznik visí nad vzťahom Igora Matoviča a Richarda Sulíka. Aj keď táto koaličná kríza nebola len o ich osobných animozitách, tvorila jej gro. Podľa vyjadrení oboch politikov to vyzerá, že sa budú snažiť si svoje problémy vykomunikovať. Odborníci sú však skeptickí.

„Vzťah medzi Igorom Matovičom a Richardom Sulíkom je ako manželstvo pred rozvodom. Obaja si ešte povedia, že využijú poslednú možnosť, zájdu do manželskej poradne, terapeut im pomôže, poukáže na hodnoty, ktoré ich spájajú, ale nakoniec sa aj tak rozvedú,“ priblížil Štefančík.

Podobný názor má aj Viera Žúborová, ktorá si celkom dobre nevie predstaviť, ako chcú títo politici fungovať vo vláde. A to nielen pracovne, ale aj ľudsky.

„Nemyslím si, že títo dva páni by mohli ešte vydržať vo vláde v nejakých normálnych vzťahoch,“ myslí si politologička.

Porazení sú všetci

Ukočírovať ich bude musieť nový premiér Eduard Heger, ktorý bude vo veľmi zložitej situácii, keďže vo vláde bude nadriadený svojmu straníckemu šéfovi.

„Je to v histórii novinka, že by sa odstupujúci premiér vrátil druhými dvermi do vlády. Skôr sa vrátil ako poslanec do parlamentu alebo sa vláda rozpadla. Takže neviem teraz povedať, ako to bude zvládať Eduard Heger,“ uviedla Žúborová.

Síce ešte nevieme odhadnúť, ako sa budú hlavní aktéri v novej vláde správať, podľa politológa táto kríza nikomu nepomohla. A to ani z politického hľadiska.

„Porazení sú všetci. Igor Matovič vychádza ako najhorší premiér v modernej histórii Slovenska, pretože len rok vydržal na čele vlády s ústavnou väčšinou. Takého babráka sme tu nemali od Novembra '89. Richard Sulík a Veronika Remišová prehrali tiež, pretože sa im nepodaril ich plán dostať Igora Matoviča z vlády. Navyše dostane ministerstvo, z ktorého bude ovplyvňovať rozpočty ostatných rezortov,“ myslí si Štefančík.

Zároveň dodal, že najviac porazený je občan, keďže na neho sa v tomto konflikte zabudlo. „A ten to dá patrične najavo v nasledujúcich voľbách,“ uzavrel politológ.

Komentáre ( 0)