29. 03. 2021 13:12 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Nová vláda sa od tej starej veľmi nelíši. Pozrite si, ako bude vyzerať

Zatiaľ visí otáznik nad dvomi postami.

Eduard Heger, nový predseda vlády
Eduard Heger, nový predseda vlády Foto: TASR/Martin Baumann

Koaličná kríza vyvrcholia do vzniku novej vlády , ktorú povedie Eduard Heger, no veľa odlišností od tej starej nenájdete. Spočiatku to ale vyzeralo úplne inak, keďže stoličky sa triasli pod viacerými ministrami.

Napätie vo vláde vyvrcholilo dovozom neregistrovanej ruskej vakcíny Sputnik V, ktorý odštartoval mnoho vyhlásení a požiadaviek. Strany Za ľudí a SaS v prvom rade žiadali hlavu ministra zdravotníctva Mareka Krajčího a privítali by aj odchod Igora Matoviča. Koalícia sa napokon dohodla len na odchode Krajčího.

Ten aj odstúpil, ale na tlačovke, kde to oznamoval Igor Matovič, tak podľa koaličných lídrov ich líder OĽaNO neprimerane častoval, a to zrušilo všetky predchádzajúce dohody. Kolotoč rokovaní sa opäť rozbehol na plné obrátky a od tohto momentu Za ľudí aj SaS explicitne žiadali odchod Matoviča z premiérskeho kresla.

TIP: Koniec koaličnej krízy očami politológov: Najviac porazeným je občan a ten to vo voľbách všetkým zráta

Aby sa Matovičovi ľahšie odchádzalo, tak svoje ministerské funkcie ponúkali aj Richard Sulík a Veronika Remišová. Premiér po dvoch týždňoch oznámil, že odstúpi, ale okrem iného žiada, aby z vlády odišiel aj spomínaný Sulík a miesto Remišovej zas žiadal odchod iného vládneho člena Za ľudí - ministerku Máriu Kolíkovú.

Richard Sulík a Mária Kolíková teda odstúpili. Navyše, na protest tomu, že Igor Matovič stále zostával na svojej pozícii, tak odstúpili aj ďalší dvaja ministri za SaS - Branislav Gröhling a Ivan Korčok. Pred nimi sa svojho postu vzdal aj minister práce zo Sme rodina Milan Krajniak. To znamená, že z vlády postupne podalo demisiu až šesť ministrov.

Uplynulú nedeľu sa kríza vyriešila, keď Igor Matovič oznámil, že podá demisiu bez predchádzajúcich podmienok a opraty prenechá Eduardovi Hegerovi. A líder OĽaNO si sadne na ministerský post uvoľnený práve po Hegerovi.

Do vlády sa vrátia aj všetci ministri za SaS spolu s Máriou Kolíkovou. Milan Krajniak a Marek Krajčí už zostanú mimo exekutívy a budú pôsobiť ako poslanci v NR SR. V praxi to teda znamená, že nová vláda sa nebude od tej starej až tak výrazne líšiť.

Porovnajte si obe vlády

Vláda Igora Matoviča


Vláda Eduarda Hegera


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce