07. 04. 2021 06:00 | BRATISLAVA/Rebeka Kosečeková

Je zarážajúce, čo robí Orbán s epidémiou. Maďarsko sužuje tretia vlna, no ide uvoľňovať

Epidemiológ Martin Pavelka približuje, aké problémy môžu za zlý stav u našich južných susedov.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com / Itziar

Dlhodobo otvorená ekonomika a lockdown jeden mesiac. Počet zaočkovaných ľudí aspoň jednou dávkou vakcíny prekročil hranicu dva a pol milióna. Stav, ktorý na prvý pohľad pripomína úspešný boj s koronavírusom, majú momentálne v susednom Maďarsku. Avšak vírus tam výrazne silnie a krajina je jednou z najpostihnutejších na svete.

V Maďarsku rastú počty infikovaných, pacientov v nemocniciach a denne pribúdajú desiatky až stovky obetí nákazy. Situácia sa u našich susedov začala podľa dostupných oficiálnych dát zhoršovať v polovici februára.

Maďarsko sa tak dostalo do tretej vlny pandémie a na prvé priečky celosvetových štatistík v počte úmrtí na milión obyvateľov. Kým minulý rok na jar patrilo podobne ako Slovensko ku krajinám, ktoré zvládli koronavírus veľmi dobre, teraz je to neporovnateľne horšie.

Smutné rekordy dosiahli naši južní susedia 26. marca. Vtedy pribudlo vyše 11 200 nových pozitívnych, čo bol najvyšší denný prírastok od začiatku pandémie a posledný marcový deň evidovali 302 úmrtí. Podobné čísla sa opakujú už niekoľko dní po sebe iba s miernym rozdielom.

Takto to nepokazili ani Vianoce

Takto zle na tom krajina nebola ani po Vianociach, kedy sa situácia zhoršila u nás. Na toto obdobie si spomína aj Kristián z Levíc, ktorý v Budapešti žije a pracuje dlhé roky.

„Opatrenia tu boli na vianočné sviatky podobné ako na Slovensku. Mal som pocit, že ich komunikovali zrozumiteľnejšie a zdalo sa mi, že ľudia to aj brali vážnejšie,“ hovorí. Kým na Slovenku po Vianociach prišiel lockdown, ktorý platí prakticky dodnes, v Maďarsku naďalej zostali otvorené obchody a služby dostupné pre širokú verejnosť. Kristián približuje, že sa v nákupných centrách v jeho okolí stále zdržiavalo množstvo ľudí.

Na Slovensku je zavedený tvrdý lockdown už viac ako tri mesiace, v Maďarsku mal trvať mesiac, presnejšie od 8. marca do štvrtka (8. apríla). Otvorené zostali počas tohto obdobia iba potraviny, drogérie, lekárne či záhradníctva.

Zatvorená terasa v Budapešti.
Zatvorená terasa v Budapešti. Foto: shutterstock.com / Raketir
 

Zákaz cestovať po krajine v podobe, akú poznáme my v rámci okresov, v Maďarsku nemajú a nemali ani počas sviatkov.

„Lockdown tu predĺžili do a v médiách sa opakovane pripomínalo, aké dôležité je dodržiavať opatrenia aj na Veľkú noc. Pripomínali, že je potrebné obmedziť návštevy a ak sa aj blízki stretnú, odporúča sa, nech majú na tvári rúška,“ spomína Kristián na obmedzenia spred sviatkov.

Z pohľadu bežného človeka sa situácia v uliciach s príchodom tretej vlny nezmenila. Ľudia sa podľa Kristiána pohybujú na uliciach v rovnakej miere ako doteraz, zdržiavajú sa v parkoch, športujú. Myslí si, že nižšie čísla spred pár týždňov môžu byť aj výsledkom veľmi slabého testovania v Maďarsku. Vykonávaných bolo oveľa menej testov aj v porovnaní so Slovenskom a tento stav sa mierne zlepšil, no naďalej pretrváva.

Denný prírastok pozitívnych v Maďarsku.
Denný prírastok pozitívnych v Maďarsku. Foto: worldometers.info
 

Počet obetí epidémie v Maďarsku.
Počet obetí epidémie v Maďarsku. Foto: worldometers.info
 

Epidemiológ Martin Pavelka hovorí, že jediné, čo v Maďarsku z opatrení fungovalo, bol zákaz vychádzania od 20.00 h do rána. Všetky obchodné centrá zatvárali o siedmej večer, stále môžete ísť nakupovať či dať si rýchle občerstvenie. Na futbalový zápas má povolenie ísť päťtisíc ľudí bez rúšok.

„Som prekvapený, že to v Maďarsku prichádza až teraz. Nemôžete mať takto otvorenú spoločnosť a čakať, že britský variant neurobí nič,“ hovorí Pavelka.

Situáciu výrazne zhoršuje práve infekčnejší britský variant koronavírusu, ktorý sa ľahšie šíri a zasiahol väčšinu pozitívnych. Jeho prevalencia je podľa odborníka takmer sto percent. Maďari zažívajú to, čo my v januári a februári. V súčasnosti s tým bojujú napríklad aj v Rakúsku či v Nemecku.

Od stredy otvárajú

Operačný štáb, ktorý rozhoduje o opatreniach u našich susedov, napriek zlej situácii zmiernil zákaz vychádzania a upravil aj otvorenie obchodov práve od stredy (7.4.) Zákaz vychádzania platí od 22.00 h, namiesto 20.00 h.

Hranicu pre opätovné čiastočné otváranie ekonomiky si v Maďarsku totiž stanovili na dva a pol milióna zaočkovaných, čo dosiahli v utorok večer. Ráno tak mohli znova otvoriť obchody a niektoré služby.

Nateraz to bude s obmedzeniami, ktoré u nás poznáme už vyše roka - kontrolovať sa bude počet zákazníkov v prevádzkach na základe rozlohy. Na ploche desať štvorcových metrov sa môže pohybovať jeden zákazník. Otváracie hodiny sú povolené v rámci časového rozpätia od 5.00 h do 21.30 h.

Školy ale zostávajú zatvorené najmenej do 19. apríla po zaočkovaní učiteľov. Bez zmeny zostáva aj stav v hoteloch a reštaráciách, ktoré zatiaľ zostávajú zatvorené. Aj v Maďarsku si naďalej môžu vziať jedlo so sebou alebo objednať kuriérom.

Na očkovanie volajú lekári

Maďarsko sa okrem štatistík v počte pozitívnych alebo úmrtí dostalo aj na vrchné priečky rebríčka v rámci očkovania. Očkuje vakcínami, ktoré schválili v EÚ, teda látkami od konzorcia Pfizer/BioNTech, Moderny a spoločnosti AstraZeneca.

Okrem toho sa však vo veľkom pustilo aj do očkovania zatiaľ neschválenými vakcínami v EÚ. Maďari sa tak môžu očkovať vakcínou Sputnik V z Ruska či Sinopharm z Číny. Aspoň jednu dávku vakcíny dostalo už spomínaných dva a pol milióna obyvateľov.

Vakcíny proti ochoreniu COVID-19 dostupné v Maďarsku.
Vakcíny proti ochoreniu COVID-19 dostupné v Maďarsku. Foto: TASR/AP Photo
 

„Maďarsko je jediná európska krajina, ktorá má výrazne viac očkovaných hlavne vďaka tomu, že používajú aj Sinopharm,“ hovorí Pavelka s tým, že voči čínskej vakcíne má výhrady. Naopak, výsledkom ruského Sputnika je naklonený, no pripomína, že neprešiel registráciou EMA. A práve otázku centrálneho schvaľovania vakcín bude musieť podľa neho vyriešiť WHO do najbližšej pandémie.

Aj registrácia na očkovanie funguje v Maďarsku odlišne v porovnaní so Slovenskom. Záujemca sa registruje na oficiálnej stránke, no potvrdenie nedostane emailom ani SMS-kou.

Zoznam registrovaných osôb totiž dostávajú obvodní lekári, ktorí obvolávajú pacientov a prideľujú im termíny. Najprv sa očkovali zdravotníci a ďalší ľudia z prvej línie. Medzi prvými sa očkovali aj seniori, veková hranica sa pravidelne znižuje.

Ak niekomu doktor oznámi, že dostane vakcínu, o ktorú nemá záujem, musí si počkať, kým bude dostupná iná. Aj napriek rýchlemu očkovaciemu tempu sa epidémia Maďarsku vymyká spod kontroly, čo je podľa epidemiológa dôkaz rýchleho šírenia britského variantu. Premiér Viktor Orbán ale v rozhovore vo verejnoprávnom rozhlase hovoril pred pár dňami o ďalšom uvoľňovaní. Pri podaní vakcíny tri a pol milióna ľuďom, čo by v Maďarsku mohli dosiahnuť do konca apríla, vláda zváži možnosti benefitov pre tých, ktorí sa dali zaočkovať.

 

Podľa slov Orbána je možné, že od budúceho piatka (16.4.) budú môcť byť zaočkovaní všetci zaregistrovaní vo veku nad 65 rokov. Bude to znamenať, že k dispozícii bude viac očkovacích látok než registrovaných žiadateľov o očkovanie. Orgány potom preveria možnosti očkovania mladých ľudí vo veku od 16 do 18 rokov.

Rozdiel v kontrole

Maďarsko zatvorilo hranice v septembri minulého roka. Do krajiny majú povolený vstup iba občania Maďarska. Samozrejme, platia výnimky pre tých, ktorí cestujú za prácou, čo platí aj v prípade Kristiána.

Z Budapešti zvykol na Slovensko cestovať pravidelne, pričom musel svoje cesty uplynulý rok pre pandémiu obmedziť. Krajina ešte koncom marca predĺžila kontroly hraníc, a to do spomínaného 8. apríla. Podľa jeho skúseností sú kontroly prísnejšie na našej strane.

„Odkedy Maďarsko sprísnilo lockdown, doma som nebol. Samozrejme, vždy cestujem s testom. Ten zvykli slovenskí policajti kontrolovať prísnejšie ako maďarskí. Pri vstupe do Maďarska si odo mňa hliadky pýtali najmä občiansky preukaz a potvrdenie, že v krajine pracujem. Test ani raz,“ približuje Kristián.

Na Slovensku pred časom zakázali cestovať do zahraničia na dovolenky. V Maďarsku takéto obmedzenie vláda neprijala.

Cestovať po krajine či do zahraničia na dovolenky v Maďarsku oficiálne zakázané nie je. Necestovať je v rovine odporúčaní. Ak občania musia ísť na pracovnú cestu, po príchode z niektorých krajín dokonca nemusia ísť ani do karantény.

Presné údaje chýbajú

U našich susedov platí, že ak niekto sympatizuje s opozíciou, prirodzene sa prikláňa k sprísňovaniu opatrení a sám je obozretnejší. Priaznivci Orbánovho Fideszu sa, naopak, riadia slovami premiéra a inú alternatívu do úvahy neberú.

Maďarský premiér podľa epidemiológa Martina Pavelku vníma pandémiu ako PR kampaň. Problémom je, že v krajine je silná cezúra. Napríklad otázky médií na tlačových konferenciách nezaznejú. Ak sa kompetentní rozhodnú na niečo odpovedať, otázky sú vybraté vopred z tých, ktoré novinári musia poslať do stanoveného času pred začatím tlačovky, väčšinou vysielanej online bez ich účasti.

Keď vláda musí verejnosti oznámiť negatívne správy o zatváraní krajiny alebo obmedzeniach, oznamuje to väčšinou člen Orbánovej vlády alebo šéfka Úradu štátnej zdravotnej služby (ÁNTSZ) Cecília Müllerová. Tá má úlohu približovať opatrenia od začiatku pandémie v krajine.

Premiér občanom hovorí výhradne o pozitívnych krokoch, uvoľňovaní a zlepšovaní situácie. Podobne to bolo aj tentoraz, keď o dosiahnutej hranici dva a pol milióna zaočkovaných a aktuálnom otváraní informoval Orbán v utorok večer na svojom Facebooku.

Maďarského premiéra Viktora Orbána zaočkovali čínskou vakcínou.
Maďarského premiéra Viktora Orbána zaočkovali čínskou vakcínou. Foto: AP
 

Pavelka hovorí, že veľkým problémom sú aj nejasné dáta infikovaných či presné informácie z nemocníc. „To, čo robí Orbán s epidémiou, je až zarážajúce. Najmä od začiatku decembra čísla iba ‚hádzal‘. Keby sme si vzali čísla z nemocníc k číslam úmrtí, nedávalo by to zmysel,“ hovorí.

Otvorene sa nehovorí ani o preplnených nemocniciach. Detaily o tom, ako sú obsadené lôžka v tej-ktorej nemocnici, verejnosť nemá a ani sa k nim nevie dostať. Popritom bol na začiatku pandémie v Maďarsku prijatý zákon, podľa ktorého nemôžu otvorene o situácii hovoriť ani samotní lekári. A vstup na covidové oddelenia nemajú ani novinári. Možnosť priblížiť atmosféru z nemocníc prostredníctvom fotografií alebo reportáží, ukázať ľuďom nebezpečenstvo koronavírusu a pripomínať riziká, je tak v médiách prakticky nemožné.

Čítajte tiež: Hrozí nám pandemická apatia. Sociológ varuje pred hromadným porušovaním opatrení

Komentáre ( 0)