07. 04. 2021 16:24 | BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Dva okresy otočili pandemickú situáciu. Hoci majú len pár pozitívnych prípadov, uvoľňovať nemôžu

Zlaté Moravce a Nové Zámky sú už v ružovej fáze. Kým je Slovensko čierne, otvárať ekonomiku nemôžu.

Čakajúci ľudia na odber v Zlatých Moravciach.
Čakajúci ľudia na odber v Zlatých Moravciach. Foto: Karol Mindák

Epidemiologická situácia na Slovensku sa konečne zlepšuje a dva okresy sa od pondelka (12. 4.) dokonca ocitnú v ružovej farbe COVID automatu, teda v prvom stupni varovania. Ide o okresy Nové Zámky a Zlaté Moravce. Sú to pritom okresy z regiónu, ktorý začiatkom roka prechádzal veľkou krízou.

Regionálni hygienici hovoria, že im pomáha očkovanie, disciplína ľudí, poctivé trasovanie kontaktov, ale sčasti aj premorenie obyvateľstva.

Veľké uvoľnenie ešte nepríde

Celonárodné kritériá COVID automatu naďalej spĺňajú čiernu, teda najhoršiu fázu. To znamená, že k veľkému uvoľňovaniu nemôže dôjsť ani v spomínaných okresoch s lepšou situáciou. Ak je celá krajina v čiernej fáze, Zlaté Moravce a Nové Zámky nemôžu vo veľkom otvárať. Rozdiel medzi nimi a ostatnými okresmi je iba ten, že v Zlatých Moravciach a v Nových Zámkoch bude stačiť 21-dňový negatívny test na cestu do práce. Ak obyvatelia cestujú do práce mestskou hromadnou dopravou, potrebujú aj oni 7-dňový test.

Všetky ostatné opatrenia platia ako vo zvyšku krajiny. Fitnescentrá aj reštaurácie ostávajú zatvorené. Inštitúcie si tiež môžu nastaviť vlastné pravidlá pre ich návštevu. Keď vyžadujú 7-dňový negatívny test, musia mať aj obyvatelia týchto dvoch okresov test starý menej ako týždeň.

Zmena by sa mohla týkať aj škôl, no podľa regionálneho hygienika z Nových Zámkov Juraja Benka o ich otváraní musí rozhodnúť minister školstva. Do škôl tak teda môžu stále chodiť len škôlkari, žiaci prvého stupňa základných škôl a študenti končiacich ročníkov stredných škôl a odborných učilíšť. Otvorené sú aj špeciálne školy a triedy pre najviac piatich žiakov, ktorí nemajú vhodné podmienky na online vyučovanie.

Benko však predpokladá, že od 19. apríla prepneme COVID automat na miernejšiu bordovú fázu a mohlo by dôjsť k ďalšiemu uvoľňovaniu aj v školách. V ružových okresoch by mohli byť otvorené všetky ročníky a všetky školy, avšak rodičia aj žiaci by sa museli pravidelne testovať.

Z najhorších sa za dva mesiace stali najlepší

Zlaté Moravca a Nové Zámky sú dnes dvoma najlepšími okresmi na Slovensku, no 16. februára boli Zlaté Moravce v čiernej fáze a Nové Zámky v bordovej. Na začiatku roka nitriansky región zažíval najhoršiu pandemickú situáciu za celé trvanie epidémie a čísla mali horšie ako Orava a Bardejov na jeseň.

Nemocnice v Nitre a Zlatých Moravciach boli enormne vyťažené. V tej nitrianskej denne zomieralo desať pacientov a medzi obeťami boli aj traja lekári. Mesto muselo objednať tri chladiace prívesy, pretože nemali miesta na odkladanie mŕtvych tiel. Mesto nakoniec pristúpilo k tvrdému lockdownu a niekoľkým kolám plošného testovania.

Situácia v Nitre a okolitých mestách sa tak postupne začala zlepšovať. Podľa hygienika Benka je situácia v Nových Zámkoch dobrá vďaka kombinácii viacerých faktorov. Prvým je disciplinované správanie ľudí, ktorí dodržiavajú opatrenia a chodia sa pravidelne testovať.

Druhou dôležitou vecou je, že miestny regionálny úrad verejného zdravotníctva poctivo dohľadáva kontakty pozitívne testovaných.

„Oddelenie epidemiológie je posilnené o brigádnikov, vojakov či zamestnancov z iných oddelení. Ich hlavnou činnosťou je, aby ustrážili epidemiologickú situáciu. Každý deň na základe PCR a antigénového testovania dohľadávame kontakty. Každého jedného pozitívneho kontaktujeme,“ vysvetľuje Benko.

Práve dohľadávanie kontaktov sa podľa odborníkov považuje za jeden z kľúčových nástrojov proti šíreniu nákazy. Vyhláškou hlavného hygienika z decembra to úrady nemusia robiť. Každý pozitívne testovaný má povinnosť sám obvolať svoje blízke kontakty. Pre porovnanie, v stredu 7. apríla mali Nové Zámky 14 nových prípadov z PCR testovania. V okrese Žilina ich pribudlo za jeden deň 108. Také veľké množstvo infikovaných ľudí hygienici nestihnú obvolať.

Benko ďalej poukazuje aj na to, že zatiaľ sa im vírus nešíri v kolektívnych zariadeniach a to má tiež veľký vplyv na zlepšenie situácie. Rovnako pomáha aj to, že v okrese nemajú rizikové komunity so sociálne slabšími obyvateľmi, kde sa nákaza šíri rýchlejšie.

V Zlatých Moravciach mali za sedem dní štyri pozitívne prípady

Okres Zlaté Moravce je na tom ešte lepšie ako Nové Zámky. Od 31. marca do 6. apríla zaznamenali len štyri pozitívne prípady z PCR testovania a 12 prípadov z antigénového.

„Epidemiologická krivka klesá, ale musíme byť v interpretácii opatrní, lebo počas sviatkov sa menej testovalo. Od začiatku marca pokračuje pozvoľný pokles prípadov. Túto úroveň môžeme klasifikovať ako relatívne stabilnú,“ hovorí Katarína Tináková, regionálna hygienička v Nitre, pod ktorú spadá aj okres Zlaté Moravce.

Podľa Tinákovej v okrese zabrali aktuálne opatrenia, ale aj zvyšujúce sa množstvo zaočkovaných ľudí a tiež fakt, že veľa obyvateľov už ochorenie COVID-19 prekonalo. Pomáha teda kombinácia opatrení, očkovania a premorenia. Podobne ako v Nových Zámkoch, aj v Zlatých Moravciach si hygienici dávajú záležať na dohľadávaní kontaktov.

„Pozitívne osoby a ich kontakty sú telefonicky poučované o zásadách domácej izolácie, resp. o karanténnych opatreniach, o dôležitosti dodržiavania hygienických pravidiel. Zároveň sú im poskytnuté informácie k prípadným nejasnostiam ohľadne inkubačného času, klinických príznakov a o postupe pri zhoršení klinického stavu,“ dodáva Tináková.

Komentáre ( 0)