08. 04. 2021 06:00 | BRATISLAVA/Rebeka Kosečeková

Situácia je lepšia, no vyhraté nemáme. Dôvodov, prečo cez sviatky pribúdali pacienti v nemocniciach, je viac

Lekári upozorňujú, že byť príliš optimistický je stále riziko.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR - Michal Svítok

Epidemiologická situácia na Slovensku sa mierne zlepšuje, kľúčovú zmenu sme v štatistikách evidovali pred veľkonočnými sviatkami. Prvého apríla sa po dlhých týždňoch znížil počet ľudí v nemocniciach s potvrdeným COVID-om alebo podozrením naň pod 3 000. Ide o jednu z podmienok, pri ktorej sa krajina môže prepnúť v celonárodnom COVID automate do bordovej fázy. Pri potvrdení pozitívneho trendu sa tak stane už 19. apríla. Viac sa o prechode dočítate TU.

No i keď dobrý vývoj pokračuje, uplynulé dni počet hospitalizovaných pacientov výrazne neklesal, párkrát dokonca aj stúpol. Ako vysvetľujú analytici z iniciatívy Dáta bez pátosu, dôvodov tohto stavu je podľa nich niekoľko.

„Tí pacienti, ktorí odišli na reverz pred sviatkami a umelo znížili stav v nemocniciach, sú mnohí naspäť a netto pohyb je eliminovaný,“ uvádzajú.

Po sviatkoch hospitalizujú aj tých pacientov, ktorí cestu do nemocnice odkladajú pri zhoršení stavu. „Prídu neskôr a v zlom stave, doktori na to opakovane upozorňujú, ale napriek tomu sa situácia opakuje. Preto vidíme nárast ťažkých prípadov a umelej pľúcnej ventilácie,“ tvrdia analytici.

Predseda Lekárskeho odborového združenia a pediater z nitrianskej nemocnice Peter Visolajský približuje, že je ťažké hodnotiť tento stav paušálne.

„Určite sa to nestane, ak pacient nie je schopný prepustenia, často ani on sám radšej nechce ísť domov, navyše, ak má infekčnú chorobu. Netvrdím, že sa to nikdy nestalo, ale nemyslím si, že by to bol paušálny jav,“ hovorí.

Ako upozorňuje, na počet hospitalizovaných pacientov vplývajú mnohé faktory. „Keď máte veľmi zaťažený zdravotný systém, naozaj riešite len tých pacientov, ktorých je možné zachrániť. Závisí od toho aj ich prognóza, ako dlho sa budú liečiť,“ vysvetľuje.

Pri hospitalizácii existuje aj množstvo komplikácií. Visolajský uvádza ako príklad klostrídiové hnačky. Pacient, ktorého trápia, mohol byť doma vyliečený z COVID-u za dva až tri týždne. No keď nastane tento problém v nemocnici, je to komplikovanejšie.

„Je to infekcia pri antibiotikách, ktorá môže pacientovi predĺžiť pobyt v nemocnici z dvoch či troch týždňov na mesiac až dva. Prichádza to tiež vo vlnách, keď sa hnačka rozšíri, môžu ju dostať všetci pacienti na oddelení. Pri takýchto situáciách je to bežné,“ uvádza lekár.

Predpovedať je náročné

Peter Visolajský tiež pripomína, že pokles hospitalizácií je naozaj celkovým trendom. „Aj keď to ide veľmi pomaly, našťastie k tomu dochádza. Rovnako ako s k zníženému počtu pozitívnych,“ uvádza.

Do predikcií pri vývoji počtu pacientov v nemocniciach vstupuje nespočetne veľa faktorov a trend sa môže obrátiť. „Napríklad to môže byť nová mutácia v krajine, fakt, či tu zostane, počasie a v neposlednom rade správanie ľudí. Nič z tohto neviete odhadnúť,“ približuje.

Visolajský preto zdôrazňuje, že dobrý trend automatický neznamená, že sa situácia nemôže zhoršiť. Lekári preto opakovane upozorňujú, že zostať ostražitý je mimoriadne dôležité. To, či stav na Slovensku prípadne zhoršili veľkonočné sviatky, uvidíme o dva týždne na počte pozitívnych a v nemocnicach o mesiac.

Čítajte tiež: Pandemická situácia pred Veľkou nocou je iná ako pred Vianocami. Toto je päť hlavných rozdielov

„Nie je to nejaké strašenie alebo pesimizmus, ale obava, aby sme nezažili podobný scenár, aký sme tu mali v januári a februári,“ hovorí lekár s tým, že dôkazom sú iné krajiny ako napríklad Čile alebo Írsko. Tam prišlo po prílišnom optimizme k uvoľneniam a ľudia úplne zmenili svoje správanie.

„Keď si už mysleli, že majú vyhraté, spôsobilo to presný opak a ďalší nárast. Správanie ľudí je jedno z najdôležitejších faktorov, ktorý vplýva na šírenie infekcie,“ dodáva.

Lekári nemajú menej práce, práve naopak

Aj analytici z Dáta bez pátosu dlhodobo upozorňujú, že je potrebné sledovať trend v regiónoch a prispôsobiť sa mu a v žiadnom prípade bezhlavo neuvoľňovať opatrenia v celej krajine. V niektorých regiónoch je situácia stále zlá. Pacientov pribúda v nemocniciach v Poprade, Levoči, Kežmarku, Starej Ľubovni a Michalovciach.

„Oblasť okolo Tatier a pod či vedľa Tatier si neoddýchne ani najbližšie dni, príbeh Ždiaru po jarných prázdninách sa bude teraz opakovať, ale asi vo väčšom,“ uvádzajú.

Naopak, pokles hlásia Košice, Bratislava, Trenčín, Trnava, Banská Bystrica, Nitra, Topoľčany, Brezno, Piešťany, Pezinok, Žiar nad Hronom, Dunajská Streda, Galanta. Tieto okresy s výrazne ustupujúcou pandémiou a trvale nízko s výskytom vírusu sú hlavne na juhu a v strede Slovenska.

Lepší stav v nitrianskej nemocnici potvrdzuje aj Peter Visolajský. Pripomína, že najhoršie tam na tom boli v decembri a januári, od polky februára sa situácia zlepšila. „Počty sú dobré a je to dobrá správa,“ pripomína.

Čítajte tiež: Dva okresy otočili pandemickú situáciu. Hoci majú len pár pozitívnych prípadov, uvoľňovať nemôžu

Ani to, že nemocnica je z najhoršieho vonku v súvislosti s COVID-om neznamená, že má vyhraté. Na druhej strane totiž v Nitre pribúdajú pacienti, ktorí čakali na hospitalizácie s inými diagnózami.

„Práca nám neubúda, práve naopak. A čo sa týka ARO, je zaťažené bez ohľadu na pandemickú situáciu v kraji. Ležia tam ventilovaní pacienti s najvážnejšími stavmi. Ak sa v Nitrianskom kraji uvoľnia lôžka, hneď sú obsadené pacientmi z iných nemocníc. Toto oddelenie je stále plné, keďže ventilovaných lôžok je málo,“ dodáva lekár.