13. 04. 2021 06:00 | BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Odborníci stoja za AstraZenecou, no očkovať ňou by sme mali ľudí nad 60 rokov

Viacerí odborníci opakujú, že AstraZeneca je bezpečná vakcína. U mladších vyvoláva silnejšie reakcie ako u starších.

Ampulka s vakcínou od spoločnosti AstraZeneca proti ochoreniu COVID-19.
Ampulka s vakcínou od spoločnosti AstraZeneca proti ochoreniu COVID-19. Foto: TASR/AP

Aký osud čaká vakcínu od AstraZenecy? Budú si môcť mladí ľudia vyberať druh vakcíny, keď na nich príde rad v očkovaní? Tieto otázky vyvolali nedávne podozrenia, že prípady krvných zrazením súvisia s očkovaním vakcínou od AstraZenecy.

Oficiálne stanovisko našich orgánov aj Európskej liekovej agentúry je však stále také, že benefity očkovania prevyšujú riziká a všetky schválené vakcíny sú bezpečné.

Niektoré krajiny napriek tomu pristúpili k zmene. AstraZenecou očkujú seniorov a mladším ľuďom dávajú Pfizer/Biontech či Modernu. Teda, presne naopak ako na Slovensku. U nás sú AstraZenecou očkovaní ľudia do 60 rokov. Pôvodne bola určená len pre ľudí do 55 rokov a vyčlenili ich najmä pre učiteľov, ktorých začali očkovať vo februári.

Čítajte tiež: Aký postoj zaujme Slovensko k vakcíne AstraZeneca? Stratégia sa môže zmeniť aj budúci týždeň

Niektorí sa po nepríjemných vedľajších účinkoch boja ísť na druhú dávku. Pediatrička Elena Prokopová povedala, že očkovanie musí prebehnúť tak ako počas klinického skúšania. Ak teda učitelia chcú mať vytvorenú dostatočnú imunitu, musia ísť aj na druhú dávku. Vysvetlila, že vakcína obsahuje adenovírus, na ktorý organizmus bežne reaguje teplotou, triaškou či únavou. Nejde teda o nič nezvyčajné. Navyše, mladí ľudia majú silnejší imunitný systém a ten sa prejavuje búrlivejšou reakciou na vakcínu ako u starších ľudí.

„Starší ľudia nemajú výrazné vedľajšie účinky. Preto niektoré krajiny zvažovali očkovanie AstraZenecou vyšších vekových kategórií,“ dodala Prokopová.

Epidemiológ Vladimír Krčméry pripomenul, že na svete bolo podaných 28 miliónov dávok vakcíny od AstraZeneca a objavilo sa 19 prípadov úmrtí, ktoré mohli mať súvis s očkovaním. Je to pomer jedna ku 1,3 milióna, čo je podľa Krčméryho veľmi malá pravdepodobnosť. Dodal, že na Slovensku sme tejto vakcíny podali v 280-tisíc dávkach a nezaznamenali sme žiadne úmrtie s ňou súvisiace. Štátny ústav pre kontrolu liečiv eviduje 30 vážnych možných vedľajších účinkov, no zatiaľ ani jeden nespôsobil trvalé zdravotné problémy.

Hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová uviedla, že ministerstvo vníma všetky podnety z praxe a je otvorené odbornej diskusii. „Tému očkovania zároveň pravidelne prehodnocuje Konzílium odborníkov,“ dodala Eliášová.

Aj trombóza je prejav imunitného systému. Starší sa preto báť nemusia

Práve preto, že mladý organizmus prudšie reaguje na vakcínu, vo Veľkej Británii chcú ľuďom do 30 rokov ponúknuť alternatívu k AstraZenece. Lekár Peter Sabaka si myslí, že Slovensko by malo očkovaciu stratégiu tiež prehodnotiť a AstraZenecu dávať ľuďom len nad 50 alebo 60 rokov.

„AstraZeneca je veľmi bezpečná pre ľudí nad 50 rokov. Takmer všetky trombotické príhody, ktoré boli, sa vyskytli už žien do 50 rokov. Takže, riziko trombóz u ľudí nad 50 rokov je minimálne a účinnosť vakcíny je u všetkých vekových kategórií rovnaká. Pred COVID-om chráni rovnako 80-ročných ako 30-ročných. Rozhodne by podľa mňa malo význam očkovať ňou najstarších ľudí a spodnú hranicu určiť na 50 až 60 rokov,“ hovorí Sabaka.

Aj on potvrdzuje, že nežiaduce účinky sú výraznejšie u mladších ľudí. Sám bol očkovaný vakcínou od Pfizeru a niekoľko dní cítil bolesť v mieste vpichu. Po druhej dávke cítil miernu únavu. Aj jeho starí rodičia nad 80 rokov dostali Pfizer, no nemali žiadne vedľajšie účinky.

Sabaka vysvetľuje, že trombózy vznikajú na autoimunitnom podklade. „Imunitný systém vytvorí protilátky proti doštičkám, krvné doštičky sa môžu zhlukovať v cievach a vytvoriť trombózu. Práve ženy sú viac náchylné na autoimunitné odpovede,“ hovorí.

To znamená, že aj samotná trombóza je odpoveďou imunitného systému, ktorý majú dôchodcovia utlmený. Je preto mizivá šanca, že sa trombóza vyskytne u starších ľudí.

Vyberať by sme si nemali

Podľa Sabaku štát nedovolí ľuďom vyberať si druh vakcíny. Predpokladá však, že dôjde k zmene a štát predsa len bude AstraZenecou očkovať starších. Mladším do 50 rokov ostane Pfizer, Moderna a čoskoro by sme mali mať aj vakcíny od Johnson&Johsnon a CureVac. Všetky tieto štyri vakcíny fungujú na rovnakom princípe a nelíšia sa od seba. Nemá preto podľa Sabaku význam, aby si mladí vyberali spomedzi nich. Dostanú teda tú, ktorá na nich práve vyjde.

Dodáva však, že najdôležitejšie je to, že všetky vakcíny chránia pred ťažkým priebehom COVID-u. Ak sa aj človek nakazí po očkovaní, do nemocnice by sa už nemal dostať a chorobu by mal zvládnuť bez komplikácií.

Aktuálne sme v 7. očkovacej fáze, v ktorej je možné očkovať ľudí do 45 rokov. Posledná 11. fáza otvára očkovanie pre všetkých ľudí nad 18 rokov.

Komentáre ( 0)