20. 04. 2021 06:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Dôvera v Matoviča sa za rok takmer vyparila. Dno ešte nedosiahol, tvrdí politológ

V rebríčkoch dôveryhodnosti sa líder OĽaNO neustále prepadáva.

Na snímke podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič
Na snímke podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič Foto: TASR/Dano Veselský

Líder OĽaNO a bývalý premiér Igor Matovič sa prepadol na spodok rebríčka dôveryhodnosti. Toto hlási nový prieskum, ktorý začiatkom apríla realizovala agentúra Focus pre TV Markíza. Najnovšie meranie navyše ukazuje, že prepad z minulých mesiacov sa stále nezastavil a podľa odborníka sa ani tak skoro nezastaví.

Matovič zažíva strmhlavý pád

Igor Matovič po minuloročných februárových parlamentných voľbách, kedy jeho hnutie OĽaNO prekvapivo získalo až 25 percent hlasov, raketovo vystrelil aj v rebríčku dôveryhodnosti.

V prvom prieskume po voľbách, ktorý sa zameral na dôveryhodnosť politikov, sa líder OĽaNO vyšvihol na tretie miesto za prezidentku Zuzana Čaputovú a vtedy ešte len odídenca zo Smeru Petra Pellegriniho. Dôveru mu tak pred dvanástimi mesiacmi prejavilo takmer 50 percent opýtaných.

Nasledujúce mesiace už však ukazujú, že prepad dôveryhodnosti nabral veľmi rýchly spád. V septembri klesol o 16 percent a v januári sa priblížil k 20 percentám na úroveň predsedu Smeru Roberta Fica. To však po vládnej kríze, po ktorej musel opustiť kreslo premiéra, neplatí.

(text pokračuje pod grafikou)


Igorovi Matovičovi totiž poklesla dôveryhodnosť o ďalších šesť percentuálnych bodov. Momentálne mu dôveruje len 15 percent respondentov a naopak nedôveruje až 84 percent opýtaných. Podobne je na tom už len predseda ĽSNS Marian Kotleba. Líder OĽaNO sa tak za minulý rok v spomínanom rebríčku prepadol až o 33 percent.

„Igor Matovič nevie vládnuť. Namiesto riešenia problémov ich vytvára. Nevie ľudí spájať, naopak, rozdeľuje ich. Hoci je minister financií, tlačovky robí na úrade vlády. Stále nepochopil, že tam nemá čo robiť. Jeho miesto a agenda je na ministerstve financií, premiér by mu to mohol už konečne povedať,“ uviedol politológ Radoslav Štefančík hlavné dôvody jeho nepopularity.

Odborník zároveň dodáva, že Matovič ešte dno nedosiahol a pokojne môže klesnúť aj nižšie. V najhoršom prípade aj pod päť percent.

„Odhadujem na úroveň troch až štyroch percent,“ dodal politológ.

Matovič ťahá ku dnu aj OĽaNO

Igor Matovič sa zrejme stáva záťažou aj pre samotné hnutie, ktoré sa z 25 prepadlo pod desať percent.

„Musí prejsť pandémia, ľudia sa musia pozbierať zo svojich existenčných problémov a Igor Matovič sa musí stiahnuť z politiky. Kombinácia týchto troch faktorov ťahá OĽaNO smerom nadol. Problém je, že koniec pandémie ešte nevidíme, ľudia postihnutí pandémiou potrebujú na rozbeh viac času a Igor Matovič sa z politiky nestiahne. Možnosti rastu v prípade OĽaNO teda nevidím,“ zhodnotil Štefančík.

Súčasná situácia v hnutí sa prestáva páčiť aj niektorým poslancom, ktorí volajú po sebareflexii. Naštartoval ich totiž posledný preferenčný prieskum Focusu, v ktorom OĽaNO predbehol aj Smer.

„Prieskum ukázal, že sa musíme konečne pozrieť pravde do očí... Argument o vyhraní volieb totiž navždy stačiť nebude, pretože ak bude výsledkom návrat Smeru s fašistami na najbližšie roky, ďalšie generácie nám to nezabudnú,“ napísal pred vyše týždňom na sociálnej sieti poslanec OĽaNO Andrej Stančík.


K svojmu kolegovi v klube sa pridal aj poslanec Tomáš Šudík, ktorý síce uznáva, že pandémia a s ňou spojené nepopulárne rozhodnutia uškodili hnutiu, no chyby vidí aj vo vlastných radoch.

„V hnutí si musíme nahlas povedať, prečo sa to deje a nastaviť si zrkadlo. Dôvera ľudí sa bude budovať ťažšie, napriek tomu verím, že nasledujúce tri roky presvedčíme ľudí o tom, že s našou krajinou sme vždy mali a vždy budeme mať len tie najlepšie úmysly,“ napísal Šudík.

Andrej Stančík následne v rozhovore pre náš portál priznal, že nie je členom hnutia a zatiaľ do neho ani nemá v pláne vstúpiť. Na otázku, ako chce potom prispieť k prípadným zmenám v hnutí, odpovedal, že cez poslanecký klub.

„Sme v parlamentnej demokracii a vláda je závislá od podpory poslancov, takže nemôžeme povedať, že by sme nemali vplyv,“ uviedol.

O výmene Matoviča v hnutí neuvažujú

Do spomínaného prieskumu dôveryhodnosti agentúra zaradila aj súčasného premiéra Eduarda Hegera. Získal síce len necelých 30 percent, ale ide o dvojnásobnú podporu oproti Igorovi Matovičovi. Napriek tomu ešte v hnutí neuvažujú o výmene na predsedníckej stoličke.

„U nás v hnutí sa vôbec nepozeráme na tieto veci. Jednoducho, my máme také dobré vzťahy medzi sebou. Aj Igor Matovič s Eduardom Hegerom, aj v rámci predsedníctva, že nejakým spôsobom riešiť to, kto je populárnejší a rýchlo meniť pre to predsedu, je u nás niečo nemysliteľné,“ uviedol minister obrany Jaroslav Naď v nedeľnej relácii Na telo.

„Stojíme za tým, že Igor Matovič je legitímne zvoleným predsedom našimi členmi a pokiaľ sa naši členovia nerozhodnú pre niečo iné, tak stále bude predsedom, za ktorým stojíme,“ dodal.

V nedávnej minulosti sa v podobnej situácii ocitol aj Smer, keď populárnejší Peter Pellegrini vystriedal na premiérskej stoličke Roberta Fica. Nezhody medzi nimi vyústili až do rozkolu strany. U OĽaNO však odborník upozorňuje aj na iný problém.

„Do štruktúr OĽaNO nikto nevidí. My vlastne ani nevieme, či je Eduard Heger členom strany. Takže my vieme, kto je v súčasnosti predsedom strany, poznáme mená ôsmich krajských predsedov, ktoré sú zverejnené na stránke OĽaNO, ale netuším, ako táto strana funguje, kedy má stranícky snem, čo na ňom riešia, aké témy prerokúvajú, či má Matovič v štruktúrach strany potenciálneho náhradníka,“ uzavrel Štefančík.

Komentáre ( 0)