21. 04. 2021 06:00 | BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Mladí ministri sa môžu očkovať Pfizerom. Podľa odborníkov by mali radšej propagovať AstraZenecu

Ministerstvo nevysvetlilo, prečo majú ministri výnimku a neočkujú ich vakcínou podľa veku ako ostatných ľudí.

Minister obrany Jaroslav Naď.
Minister obrany Jaroslav Naď. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Štyridsaťročný minister obrany Jaroslav Naď bol zaočkovaný vakcínou od Pfizer. Priznal to v relácii Na telo, keď sa ho moderátor Michal Kovačič opýtal, či by sa dal zaočkovať vakcínou AstraZeneca, aby jej zlepšil reputáciu.

Na Slovensku je pritom očkovacia stratégia nastavená tak, že Pfizer dostávajú len ľudia nad 60 rokov. S výnimkou členov vlády. Tak ako Naď, aj ostatní ministri dostali vakcínu Pfizer. Hovorkyňa ministerstva obrany reagovala, že Naď si vakcínu nevybavil ani nevybral. Dostal to, čo dostávajú aj ostatní jeho kolegovia ministri.

Tento fakt vyvoláva dve otázky: Nemali by aj ministri podliehať štandardnej očkovacej stratégii a nemali by sa predstavitelia štátu snažiť propagovať menej obľúbenú AstraZenecu?

Nie všetci ústavní činitelia dostali Pfizer

Keď sa začalo s očkovaním na Slovensku koncom minulého roka, medzi prvými boli aj ministri a podpredsedovia parlamentu Gábor Grendel a Juraj Šeliga. Spolu s Marekom Krajčím, Natáliou Milanovou, Máriou Kolíkovou, Milanom Krajniakom, Jánom Budajom, Branislavom Gröhlingom a Andrejom Doležalom boli zaočkovaní ešte v decembri. Vtedy sme na Slovensku nemali iné druhy vakcín, teda ani AstraZenecu.

Situácia je dnes iná. Ľudí nad 60 rokov očkujeme vakcínami od Pfizer a Moderna a mladších výhradne AstraZenecou. Naď dostal výnimku len preto, lebo je člen vlády. Hovorkyňa ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková dodáva, že ústavní činitelia sú očkovaní Pfizerom, pretože sa o tom rozhodlo ešte koncom minulého roka. Nie je to však pravda. Poslanci Národnej rady SR, ktorí sú taktiež ústavní činitelia, sú očkovaní podľa veku. Teda tí pod 60 rokov dostali AstraZenecu. Potvrdila to aj poslankyňa Jana Bittó Cigániková. Podľa nej bola chyba, že Naď dostal Pfizera.

Pfizerom teda nie sú očkovaní všetci ústavní činitelia. Len ministri a prezidentka, ktorá bola tiež očkovaná medzi prvými. Túto vakcínu dostal aj predseda parlamentu Boris Kollár.

Nemocnica: Postupovali sme rovnako ako u všetkých členov vlády

Minister obrany Naď bol očkovaný v Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku. Tá je spolu s Nemocnicou sv. Michala v Bratislave vyhradená na očkovanie ústavných činiteľov. Nemocnica v Ružomberku poprela, že by si Naď vyslovene vyžiadal Pfizer.

„Môžeme potvrdiť, že po teste na protilátky, ktoré vykazovali u ministra obrany minimálne hodnoty, bol Jaroslav Naď očkovaný v ÚVN SNP v Ružomberku. Zdôrazňujeme, že minister obrany nemal žiadnu požiadavku na konkrétnu vakcínu. Ústredná vojenská nemocnica postupovala rovnako ako u všetkých členov vlády, a to podaním vakcíny Pfizer,“ uviedla hovorkyňa nemocnice Petra Dišková.

Vedenie Nemocnice sv. Michala na incident reagovalo tak, že ružomberská nemocnica pri ministrovi Naďovi iba dodržala ten istý postup ako pri iných ministroch.

Za očkovanie je zodpovedné ministerstva zdravotníctva. Pýtali sme sa, prečo sa stále držíme postupu z decembra, keď teraz máme k dispozícii aj iné vakcíny a či by nebolo lepšie posilniť očkovaciu kampaň zameranú na vakcínu AstraZeneca.

Na naše otázky rezort zdravotníctva neodpovedal.

Z vlády neboli ešte zaočkovaní premiér Eduard Heger, ministerka Veronika Remišová a ministri Igor Matovič a Richard Sulík. Heger neodpovedal jednoznačne, či by sa AstraZenecou dal zaočkovať. Naopak, Matovič aj Remišová by s tým nemali problém. Dokonca by sa radi prihlásili cez štandardný formulár ako ostatní ľudia. Keďže nemajú viac ako 60 rokov, dostali by AstraZenecu.

Sulík navyše hovorí, že s očkovaním chce počkať, kým bude zaočkovaná veľká časť najstarších občanov. Keď sa podarí zaočkovať väčšinu najzraniteľnejších, prihlási sa na očkovanie aj on. Hovorí, že vakcínu si nechce vyberať.

Pellegrini AstraZenecu odmieta, Raši je ňou zaočkovaný

Odborníci sa síce zhodujú, že na type vakcíny nezáleží, pretože sú takmer rovnako účinné, no AstraZeneca vyvoláva obavy a nedôveru po tom, čo boli medializované prípady krvných zrazenín po jej použití. Za následok to môže mať celkovú nižšiu zaočkovanosť ľudí.

Jedným z nápadov, ako rozplynúť obavy z AstraZenecy by teda mohlo byť aj to, aby sa ňou očkovali politici a známe osobnosti. V Nemecku tak napríklad urobila 66-ročná kancelárka Angela Merkelová.

Lekár Peter Sabaka v relácii Na telo plus povedal, že ak máme dve rovnako účinné a bezpečné vakcíny, no jedna má horšiu reputáciu, politici by si mali vyberať tú s horším menom, aby povzbudili ľudí.

Po Zuzane Čaputovej je naším druhým najpopulárnejším politikom Peter Pellegrini (Hlas). Jeho názor by preto dokázal ovplyvniť veľkú časť voličov. Na otázku, či by sa dal zaočkovať, v relácii Na telo odpovedal jednoznačným nie.

Opačný názor má jeho stranícky kolega Richard Raši, ktorý potvrdil, že už je zaočkovaný a to práve AstraZenecou. Argumentuje, že je lekár a pravidelne vypomáha v nemocnici. Najlepšia vakcína je podľa neho tá, ktorú môžete podať hneď. Po očkovaní nemal žiadne komplikácie.

„Čo sa týka ministra obrany Jaroslava Naďa, ide o obyčajný papalášizmus, keď sa 40-ročný minister zaočkuje vakcínou, ku ktorej by sa ako bežný občan vo svojom veku nemohol dostať, keďže na očkovanie vakcínou Pfizer v čakárni čaká viac ako 100-tisíc ľudí starších ako 60 rokov,“ dodáva Raši.

Chýba nám hlavný a jednoznačný odkaz

Sociológ Michal Vašečka si myslí, že nepopularitu AstraZenecy spôsobili viacerí politici aj médiá. Dodáva, že medzi odborníkmi je konsenzus, že výhody očkovania AstraZenecou prevyšujú riziká a bolo by podľa neho vítané, keby viac politikov zdôrazňovalo potrebu dať sa zaočkovať. Pomohlo by podľa neho aj to, keby sa zaočkovali tou menej populárnou.

Vašečka však za hlavný problém celej témy považuje to, že politici málo hovoria o tom, že akákoľvek vakcína proti koronavírusu chráni pred ťažkým priebehom a pred smrťou a ak bude zaočkovaný dostatočný počet ľudí, vytvorí sa kolektívna imunita. „Očkujete sa nielen kvôli sebe, ale aj zo solidarity voči ostatným,“ zdôrazňuje Vašečka.

Slabé prízvukovanie tohto odkazu je podľa sociológa dôsledkom nedostatočnej očkovacej kampane, ktorá navyše začala príliš neskoro. „Rád upozorním, že o premýšľaní o očkovacej kamapani písali viacerí na Slovensku už v apríli 2020, no nejako sa to nematerializovalo do systematického prístupu vlády,“ myslí si Vašečka.

Slovensko spustilo oficiálnu kampaň koncom januára tohto roka. Na propagujúcich videách vystúpili prezidentka Čaputová a osobnosti ako Adela Vinczeová, Ondrej Kandráč, Vladimír Krčméry či Marek Hamšík.

Po kritike, že štát slabo očkuje najstarších, prišlo ministerstvo s kampaňou Zaočkuj babku a dedka, ktorou chceli motivovať mladých, aby prihlásili na očkovanie svojich rodičov či starých rodičov.

Komentáre ( 0)