30. 04. 2021 06:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Pellegrini s Ficom sa zrejme dočkajú referenda. Politológ však pre nich nemá dobrú správu

Politici aj odborník odhadujú, že plebiscit sa uskutoční na jeseň.

Peter Pellegrini a Robert Fico
Peter Pellegrini a Robert Fico Foto: TASR/Michal Svítok

Viac ako 600-tisíc. Toľko podpisov odovzdá petičný výbor do rúk prezidentke Zuzane Čaputovej, aby mohla vyhlásiť referendum o predčasných voľbách. Plebiscit by podľa odborníka mohol byť v skorej jeseni, druhým dychom však dodáva, že úspešný zrejme nebude.

„Ide o najrýchlejšie vyzbieranú občiansku petíciu v histórii Slovenska, kedy sa takéto množstvo podpisov podarilo vyzbierať za 11 týždňov. A to aj napriek prísnym pandemickým opatreniam,“ informoval predseda petičného výboru Ervín Erdélyi.

Opozícia využila frustráciu a hnev ľudí

Aj keď sa petícia formálne tvári ako občianska, stoja za ňou opozičné strany Hlas, Smer a SNS. Tie sa snažia využiť nie príliš dobrú spoločenskú náladu, ktorá pramení z pandémie, ale aj z nezhôd vo vládnej koalícii.

„Opozícia využila frustráciu a hnev ľudí, ktoré pramenia v pandémii ochorenia COVID-19. Mnoho ľudí však za svoju aktuálnu situáciu viní vládu a podpísať petičný hárok je ten najmenší možný spôsob, ako svoj hnev dať najavo. Za hnevom voči vláde však netreba hľadať iba COVID-19. Z hľadiska technológie moci nám momentálne vládnu hašteriví amatéri, navyše komunikačne mimoriadne neschopní,“ povedal na úvod politológ Radoslav Štefančík.

TIP: Dôvera v Matoviča sa za rok takmer vyparila. Dno ešte nedosiahol, tvrdí politológ

Pri tejto petícii prekvapila aj rýchlosť vyzbieraných podpisov, keď si zoberieme do úvahy, že značné množstvo dodal Smer. Bývalá premiérska strana sa totiž v prieskumoch pohybuje okolo 10 percent a jej predseda Robert Fico patrí medzi najmenej dôveryhodných politikov na Slovensku.

„Smer je strana s cca 14-tisíc členmi. Ak každý člen obehal svojich blízkych, priateľov a známych, nemusel to byť až taký veľký problém. Možno niektorí z nich prišli výmenou vlády o zamestnanie v štátnej správne, o istý biznis so štátom, boli preto viac motivovaní položiť Matovičovu či Hegerovu vládu na lopatky,“ myslí si Štefančík.

„Tu je vidieť, aký zmysel má veľká členská základňa. V nej totiž Fico nájde presvedčených straníkov, ktorej štvorčlenná, prípadne 45-členná strana nikdy nemá šancu plnohodnotne konkurovať,“ narážal politológ na vládne hnutie OĽaNO.

Veľa bude závisieť od pandémie a Hegerovej autonómnosti

Referendum vyhlasuje prezident do 30 dní od prijatia petície od občanov. Opoziční lídri Robert Fico a Peter Pellegrini sa zhodli na tom, že plebiscit by sa mohol uskutočniť na jeseň.

Predseda Smeru zároveň očakáva, že prezidentka Zuzana Čaputová dá referendovú otázku posúdiť Ústavnému súdu SR. Ak tak urobí, ÚS má na rozhodnutie 60 dní.

„Ak sa prezidentka rozhodne referendum vyhlásiť, predpokladám, že by sa mohlo uskutočniť niekedy na jeseň. Ešte v tých teplejších týždňoch. Predpokladám, že COVID nás na jeseň opäť potrápi, preto by nebolo vhodné situovať to do obdobia, kedy okrem COVID-u nás môže potrápiť aj iné nákazlivé ochorenia,“ zhodnotil Štefančík.

TIP: Prekračuje prezidentka svoje právomoci? Toto si myslí politologička

Do jesene je však ešte ďaleko a na politickej scéne sa môže ešte udiať mnoho zásadných skutočností, ktoré vo výraznej miere ovplyvnia verejnú mienku. Dôležitá bude aj v tom čase aktuálna situácia ohľadom pandémie a s ňou súvisiace opatrenia.

„Určite situácia s pandémiou COVID-19, ale aj odpoveď na otázku, či Eduard Heger bude iba Matovičov hovorca alebo schopný premiér, ktorého si voliči môžu obľúbiť trebárs pre jeho normálnosť. A v neposlednom rade to bude určite správanie Igora Matoviča. Ak Igorovi Matovičovi budú chýbať svetlá reflektorov, niečo vymyslí. A to niečo nebude veštiť nič pozitívne,“ vysvetlil politológ.

Referendum zrejme úspešné nebude

Najzásadnejšou otázkou preto je, či môže byť referendum úspešné. Pripomíname, že k urnám musí prísť vyjadriť svoj názor nadpolovičná väčšina všetkých oprávnených voličov, čo je približne 2,2 milióna. Na porovnanie, k posledným parlamentným voľbám prišlo viac ako 2,9 milióna voličov.

„Predpokladám, že úspešné nebude. Koaličné strany vyzvú svojich voličov, aby ostali doma. A napriek tomu, že sa ‚tešia‘ mimoriadnej nedôvere obyvateľov, svoje skalné jadro do jesene udržia. A mnohí ľudia radšej uprednostnia vo vláde amatérov ako ľudí politicky síce zdatnejších, ale zato s podozreniami z okrádania daňového poplatníka,“ zhodnotil na záver Štefančík.