03. 05. 2021 14:15 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Zvýši vláda DPH až na 25 percent? Matovičov status rozdúchal v koalícii vášne

Od rekonštrukcie vlády ide už o druhé škrípanie medzi SaS a ministrom financií v tejto oblasti.

Igor Matovič.
Igor Matovič. Foto: TASR

DPH zdvihnúť zo súčasných 20 až na 25 percent. Igor Matovič na Facebooku poodhalil svoj „finančný“ plán, ktorým by chcel zabrániť postupnému vymieraniu Slovenska. Jedným z nástrojov, ako naň zohnať financie, je práve zvýšenie dane, ktorá sa dotkne všetkých.

„Samozrejme, v situácii, keď Fico s Pellegrinim doslova vybrakovali našu spoločnú špajzu o desiatky miliárd, v situácii, keď nám kvôli kríze chýbajú v rozpočte miliardy eur, nemôžeme takúto zásadnú zmenu Slovenska na skutočne sociálny a prorodinný štát urobiť na ďalší dlh - nikto nám na to nepožičia. To znamená, že na časť pokrytia nákladov by sme potrebovali, áno, zvýšiť DPH,“ uviedol minister financií vo svojom statuse.

SaS a Za ľudí sú striktne proti

No podľa reakcií koaličných partnerov SaS a Za ľudí je zrejmé, že s nimi takýto zámer líder OĽaNO na koaličnej rade nekonzultoval. Veronika Remišová preto nateraz odmieta podporiť akékoľvek zvyšovanie daní. Ešte ráznejší postoj má Richard Suík, ktorý vyhlásil, že to bude vetovať.

„Zvýšenie DPH je pre nás absolútne neprijateľné. Aj z toho dôvodu využijeme na koaličnej rade právo veta a akýkoľvek návrh, ktorý bude zvyšovať DPH, zavetujeme. Ak má dobre fungovať naša koalícia, musia sa rešpektovať aj pravidlá. Podpora rodín je správnou vecou, rovnako ako je dôležité spraviť poctivú daňovo-odvodovú reformu. Určite sa však nemôže ísť cestou zvyšovania DPH a populisticky prichádzať s nápadmi, ktoré nemajú oporu ani medzi koaličnými partnermi,“ uviedol predseda SaS.

TIP: Heger sa postavil na očkovanie do radu s bežnými ľuďmi. Veľavravný odkaz sociológa

Miernejší tón zvolilo ministerstvo práce, ktorému šéfuje Milan Krajniak zo Sme rodina. Podľa hovorkyne rezortu Evy Rovenskej obe ministerstvá už mesiace diskutujú o zásadnej zmene prorodinnej politiky. A vraj na väčšine opatrení, ktoré by mali zásadne zvýšiť podporu rodín s deťmi, panuje medzi rezortmi zhoda.

„Definitívny koncept zatiaľ nebol dohodnutý, a preto sa dovtedy nebudeme k tomu konkrétnejšie vyjadrovať,“ uviedla hovorkyňa.

Kalkuluje Matovič?

Koalícia teda nie je jednotná, čo sa pri takejto téme dalo aj očakávať. Veď SaS od začiatku vlády tvrdí, že jednou z dvoch červených čiar v koalícii je pre ňu zvyšovanie daní. Preto Igorovi Matovičovi muselo byť jasné, že Richard Sulík s týmto návrhom súhlasiť určite nebude. Otázkou preto je, či presne s týmto líder OĽaNO nekalkuloval.

„Žiada sa mi povedať, že Igor Matovič azda nie je natoľko zákerný, aby nápad riešiť zrazu rodinnú politiku bol len nechutným spôsobom, ako dostať Richarda Sulíka do vývrtky. Na druhej strane, zvyšovanie daní je typické pre sociálne orientované strany. Možno tým sleduje cieľ dostať späť do košiara zatúlané ovečky, ktorým by sa zapáčili sociálno-demokratické strany, aj keď iba toho karpatského typu,“ myslí si Štefančík.

TIP: Pellegrini s Ficom sa zrejme dočkajú referenda. Politológ však pre nich nemá dobrú správu

Podľa politológa nemožno vylúčiť, že koalícia sa ženie do ďalšieho konfliktu. A či bude ešte eskalovať, tak to už majú teraz v rukách jednotliví aktéri.

„Netreba zabúdať, že Igor Matovič vyhral voľby. Má plne legitímne právo vyjadrovať sa ku všetkým veciam, ktoré sa v tomto štáte dejú. A nemal by sa len vyjadrovať, ale rovno aj konať. Mal by však hľadať spôsob, ako svojimi nápadmi nenarušiť dočasnú stabilitu vlády. Pretože nevládne sám, vládne s pomocou koaličných partnerov. Preto by pri svojich úvahách mal brať do úvahy aj hlasy koaličných partnerov. Už keď prišiel s takouto ‚vizionárskou témou‘, ako by povedala poslankyňa Pleštinská, mal by k nej pristúpiť zodpovedne a hľadať ten najideálnejší spôsob, ako tento problém vyriešiť,“ zdôraznil Štefančík.

Od rekonštrukcie vlády ide už o druhé škrípanie medzi SaS a ministrom financií v tejto oblasti. Minulý týždeň totiž vybublala na povrch ďalšia nezhoda, a to, že do ústavného zákona o dlhovej brzde chcú liberáli presadiť aj tzv. daňovú brzdu, ktorá by znemožnila vláde zvyšovať daňovo-odvodové zaťaženie. V tomto prípade sa však odborníci zhodli, že by sa spomínané dva návrhy mali riešiť osobitne.

Komentáre ( 0)