08. 05. 2021 07:00 | BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Ministerstvo navýšilo vakcíny všetkým krajom. Regionálne rozdiely to nevyriešilo

Západ žiada viac vakcín, regióny lepšiu kampaň.

Očkovanie na Národnom futbalovom štadióne (NFŠ) v Bratislave.
Očkovanie na Národnom futbalovom štadióne (NFŠ) v Bratislave. Foto: TASR

Na Slovensku máme veľké regionálne rozdiely v počte zaočkovaných ľudí. Bratislavský kraj hlási zaočkovanosť na úrovni 29 percent, kým iné regióny sa pohybujú na 18 až 23 percentách zaočkovanosti obyvateľstva.

Takéto veľké regionálne rozdiely sú v Európskej únii výnimočné. Podľa portálu Euractiv je rozdiel medzi regiónmi len vo Švédsku. Ostatné štáty majú krajinu zaočkovanú rovnomerne.

Už v polovici apríla bratislavský primátor Matúš Vallo a župan Juraj Droba upozorňovali, že v Bratislavskom kraji je záujem o očkovanie výrazne vyšší ako v iných krajoch. Dokazujú to čísla zaočkovaných a počet ľudí v Čakárni v jednotlivých krajoch. Vallo a Droba preto žiadali ministerstvo zdravotníctva, aby presunulo nevyužité vakcíny z regiónov do hlavného mesta. Ľudia z Bratislavy dokonca cestujú po celom Slovensku, pretože tam dostanú termín častokrát aj okamžite po registrovaní.

Lengvarský sľúbil viac vakcín. Bratislave to nestačí

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský 21. apríla na tlačovej konferencii oznámil, že už pracuje na lepšej distribúcii vakcín a že vakcinačné centrá dostanú vakcíny podľa záujmu. Dôjsť k tomu podľa neho malo už počas víkendu medzi 24. a 25. aprílom. K navýšeniu vakcín nakoniec došlo vo všetkých krajoch. Podľa ministerstva zohľadňujú len počet obyvateľov v kraji a počet ľudí čakajúcich na druhú dávku. To znamená, že stále neprihliadajú na počet ľudí čakajúcich v čakárni na prvú dávku.

„Alokácie sú a boli robené na základe počtu obyvateľov v kraji, pričom prihliadame na počet čakajúcich na druhú dávku v jednotlivých krajoch. Plán alokácií sa tvorí operatívne každý týždeň, podľa aktuálnej situácie dodávok a kapacít vakcinačných centier, pričom všetky alokácie sú vopred oznámené a konzultované s vakcinačnými centrami a samosprávami,“ reagovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Podľa bratislavského župana Juraja Drobu to stále nie je dostatočné.

„Počet vakcín v Bratislavskom kraji určite nestačí. Dopyt je výrazne vyšší, ako sú možnosti štátu z hľadiska dodávky vakcín. Máme také očkovacie centrum, ktoré vie bez problémov zaočkovať 3,5-tisíc ľudí za deň. Ak by bolo treba, vieme túto kapacitu aj zdvojnásobiť. Jediný problém je nedostatok vakcín zo strany štátu. My potrebujeme vakcíny a hneď ako ich dostaneme, vieme ich použiť,“ uviedol Droba.

Dodáva, že komunikuje s ministrom zdravotníctva, od ktorého žiadal uvoľniť nepoužité vakcíny v regiónoch. Niektoré vakcinačné centrá podľa Drobu zívajú prázdnotou pre nízky záujem ľudí. Zatiaľ však k presunu nedošlo.

„Rozumiem, že župani chcú chrániť zdravie svojich obyvateľov a nesúhlasia s prerozdeľovaním. My im nechceme brať vakcíny. Chceme sa uchádzať len o tie, ktoré nikto nechce. Chceme pomôcť so zvýšením osvety,“ hovorí Droba.

Potvrdil to aj lekár Tomáš Szalay, ktorý zodpovedá za očkovanie v Bratislavskom kraji. „Záujem o očkovanie v Bratislavskom kraji je veľký. V prípade AstraZenecy dopyt výrazne prevyšuje ponuku tejto vakcíny. Pri Pfizeri je zrejmý záujem ľudí, ktorí však nespĺňajú vekové ani zdravotné indikácie pre očkovanie Pfizerom. Je teda len otázka času, kedy sa Pfizer uvoľní aj pre ďalšie vekové kategórie,“ hovorí Szalay.

Aktuálne očkujeme Pfizerom ľudí nad 50 rokov.

Podobný problém má aj Trenčianska župa. Hovorkyňa Lenka Kukučková hovorí, že v predchádzajúcich týždňoch sa aj oni stretli s nedostatkom vakcín AstraZeneca a nemohli tak ani naplno využívať veľkokapacitné očkovacie centrá a nenaplnili ani kapacity očkovania v nemocniciach v Bojniciach, Považskej Bystrici a Myjave.

„Dlhodobo tiež poukazujeme na skutočnosť, že nevieme, na základe akých kritérií ministerstvo tieto alokácie robí,“ dodáva Kukučková.

Lunter: V očkovaní zlyhávame. Presun vakcín to nevyrieši

Kritický voči tomuto nápadu je podpredseda Banskobystrického kraja Ondrej Lunter. Hovorí, že chce, aby Slovensko zaočkovalo aspoň 70 percent svojho obyvateľstva rovnomerne v celej krajine.

„Ak máme regionálne rozdiely, má to svoje príčiny a tie príčiny musíme riešiť a my aj konáme. Spustili sme mobilné očkovacie jednotky a môžu sa očkovať aj imobilní dôchodcovia. Keď toto budeme robiť na celom Slovensku, nebudeme mať regionálne rozdiely. Na toto sa musíme sústrediť,“ hovorí Lunter.

Presun vakcín by podľa neho nemala byť politickou témou a mali by sa namiesto toho rozprávať o tom, prečo zlyhávame v očkovacej stratégii. Ľudia podľa Luntera potrebujú informácie a dostupnosť vakcín.

„Samozrejme, ľudí z Bratislavy vítame v našom regióne a sme radi, keď sa prídu k nám očkovať. Ako by sme sa však tvárili, ak by si Angličania povedali, že keďže je u nich vyšší záujem o očkovanie, tak im máme poslať naše vakcíny? Okamžite by sme pochopili, že to nie je správne, že to nie je riešenie problému. Musíme si položiť otázku, prečo zlyhávame a nájsť riešenie, aby sme nezlyhávali a aby záujem stúpol,“ vysvetľuje Lunter.

Lengvarskému dáva ešte čas a verí, že vymyslí novú očkovaciu stratégiu, na základe ktorej bude vakcína ľuďom prístupnejšia.

Košický samosprávny kraj je zatiaľ s dodávkami vakcín spokojný. Vítajú, že ministerstvo im poslalo viac vakcín od Pfizeru, po ktorom je na východe Slovenska vyšší dopyt než na západe.

Hovorkyňa Prešovského kraja Daša Jeleňová pripomína, že každý občan má mať prístup k vakcíne bez ohľadu na to, kde žije. „Skutočne je to dehonestujúce, ak ich nedostatok či znížená distribúcia evokujú boj o vakcínu a navyše brzdia očkovanie v jednotlivých častiach Slovenska. Ešte pred pár týždňami (v druhej polovici apríla) sme boli konfrontovaní s tým, že dodávka vakcín od ministerstva bola na úrovni 50 percent kapacity našich krajských centier. Veríme, že toto je už minulosťou, keďže aj aktuálna dodávka vakcín sa podstatne zvýšila,“ hovorí Jeleňová.

V minulom týždni mali k dispozícii osemtisíc vakcín a počas najbližších dní sú pripravení zaočkovať 13 700 záujemcov. V Bardejove napríklad otvárajú očkovacie centrum neskôr, pretože nemali vakcíny, hoci záujem bol vysoký.

Žilinský kraj považuje súčasný systém prerozdeľovania vakcín za spravodlivý a potvrdil, že aj oni dostali ďalšie dávky. Nevedia však potvrdiť, či v Bratislave je o očkovanie vyšší záujem, pretože vyhodnocovať to podľa počtu ľudí v Čakárni je podľa hovorkyne Žilinskej župy Lucie Lašovej klamlivé.

„Vnímame, že mnohí obyvatelia kraja sa dostatočne nehlásia do systému, pretože ho považujú za nedostatočný, čo môže zdanlivo evokovať nižší záujem o vakcináciu. Na regionálnej úrovni však evidujeme vysoký záujem o očkovanie. V tejto fáze považujeme za kľúčové odstrániť všetky nezrovnalosti v národnom systéme Čakárne a venovať zvýšenú pozornosť kampani na podporu očkovania vo všetkých regiónoch Slovenska,“ hovorí Lašová.

Slovensko má k 6. máju zaočkovaných 1 164 981 ľudí, z nich má druhú dávku 549 768 ľudí.

Čítajte tiež: Nové opatrenia od pondelka: V bazénoch viac ľudí, zmeny sa dotknú aj hromadných podujatí

Komentáre ( 0)