11. 05. 2021 12:51 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Vrazila Kolíková klin medzi Hegera a Matoviča? Semienko nedôvery už asi vyklíčilo, tvrdí odborník

Premiér napokon ministerku spravodlivosti podržal aj napriek tomu, že líder OĽaNO od nej žiadal, aby vyvodila politickú zodpovednosť.

Mária Kolíková a Eduard Heger po hlasovaní v NR SR
Mária Kolíková a Eduard Heger po hlasovaní v NR SR Foto: TASR/Pavol Zachar

Odvolávanie ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej nepreverilo len stabilitu vládnej koalície, ale aj načrtlo personálne vzťahy v najsilnejšom vládnom hnutí OĽaNO.

Malo ísť o štandardné opozičné odvolávanie člena vlády, ktoré by sa po búrlivej debate v parlamente skončilo neúspechom. Lenže koncom minulého týždňa, keď si Mária Kolíková obiehala koaličné poslanecké kluby, sa začala situácia komplikovať.

Hegerova dilema: Kolíková alebo Matovič?

Napriek tomu, že predseda Sme rodina Boris Kollár nahlas hovoril, že si potrebujú vypočuť ministerkine argumenty, prečo by mala zostať vo svojej funkcii, kritika nečakane prišla od Obyčajných ľudí, ktorí hlásili, že majú obrovské pochybnosti.

„Všetky skutočnosti, ktoré sme zistili a ktoré sú na stole, sú také závažné, že považujeme za svoju povinnosť informovať premiéra,“ uviedol ešte v piatok (7. 5.) šéf poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš.

Aj keď sa klub po celú dobu vyjadroval proti ministerke, sama vyhlásila, že vyvodenie politickej zodpovednosti od nej žiada líder hnutia a minister financií Igor Matovič. Ten to však nikde verejne nekomentoval. Navyše v kuloároch sa špekulovalo, či nejde o pomstu zo strany Matoviča, keďže Kolíková počas vládnej krízy žiadala jeho odchod.

A preto, zjednodušene povedané, aj z tohto dôvodu Eduard Heger stál pred dilemou, či sa pridá na stranu svojho straníckeho šéfa alebo podrží ministerku, za ktorou stála väčšia časť koalície. Napokon sa rozhodol podporiť Máriu Kolíkovú, aj keď tak neurobil verejne.

„Otázne je, čo od Eduarda Hegera Igora Matovič očakával. On viackrát zdôrazňoval, že jeho poslanci majú vždy voľnú ruku. A preto očakávam, že voľnú ruku dal aj predsedovi vlády. Treba však povedať, že Igor Matovič berie v politike mnohé rozhodnutia dosť osobne, preto si viem predstaviť, že semienko nedôvery medzi nimi v pondelok vyklíčilo,“ myslí si politológ Radoslav Štefančík.

 

Počas odvolávania sedela Mária Kolíková vedľa Igora Matoviča. A vraj to nebolo príjemné
Počas odvolávania sedela Mária Kolíková vedľa Igora Matoviča. A vraj to nebolo príjemné Foto: TV Markíza
 

Kult Igora Matoviča

Okrem osobných vzťahov odvolávanie ukázalo v tejto otázke aj nejednotu samotného poslaneckého klubu. Totiž už spočiatku mali jednotliví poslanci odlišné názory. Napríklad poslanec Peter Pollák ml. (OĽaNO) novinárom povedal, že Kolíková by mala z funkcie odísť.

„Snažila sa obhájiť, stále sú tam otázky, na ktoré sme nedostali odpovede, preto sme poverili predsedu klubu, aby bol prítomný na koaličnej rade, aj s niektorými poslancami, ktorí majú zistenia na pani ministerku,“ vysvetlil.

Naopak, poslanec Ján Krošlák (OĽaNO) za ministerkou od počiatku stál.

„Boli jej kladené nepríjemné otázky na telo a dosť veľa, ale pre mňa je ministerka Kolíková jeden veľmi kvalitný a čestný minister. Má moju podporu. Je smutné, že sa vôbec zaoberáme podnetmi Smeru, ktorých jediným cieľom je rozbitie vlády a predčasné voľby,“ povedal Krošlák ešte pred hlasovaním.

Podľa politológa aj z tohto odvolávania vidno, že časť poslaneckého klubu OĽaNO je Igorovi Matovičovi až priveľmi zaviazaná.

„Igor Matovič necháva svojim poslancom voľnú ruku. Mňa však prekvapuje, ako poslanci, ktorí nehlasovali proti opozičnému návrhu, hazardujú s dôverou verejnosti. V ministerke spravodlivosti je totiž najintenzívnejšie stelesnený boj proti korupcii, ktorý tvoril hlavný bod volebného programu OĽaNO. Týmto dávajú najavo, že osobné konflikty svojho predsedu sú im prednejšie ako dobre spravovaná spoločnosť,“ zhodnotil Štefančík.

Hlasovacia tabuľa po skončení hlasovania o vyslovení nedôvery ministerke spravodlivosti
Hlasovacia tabuľa po skončení hlasovania o vyslovení nedôvery ministerke spravodlivosti Foto: TASR/Pavol Zachar
 

Krotká Sme rodina

Ako sme v úvode spomenuli, nie OĽaNO, ale Sme rodina s možnými výhradami prišla ako prvá. Za zmienku preto stojí fakt, že až na jednu poslankyňu, ktorá nebola prítomná, ministerku v parlamente podporil celý jej klub.

„Bola by skutočne do neba volajúca nespravodlivosť, keby sa poslanci Sme rodina so svojím predsedom, ktorý je známy nielen ako človek s fotkami s členmi podsvetia, s papalášskymi maniermi či s kauzou diplomovky, vyslovili proti ministerke, voči ktorej podozrenia prakticky vyvrátil bývalý člen Ficovej vlády Gábor Gál,“ uzavrel Štefančík.