12. 05. 2021 06:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Pre Remišovej váhavý postoj prišla strana o ďalšiu tvár. Ostré slová politológa

V strane nastalo napätie po tom, čo sa líderka Za ľudí len vlažne zastala Márie Kolíkovej.

Veronika Remišová a Mária Kolíková
Veronika Remišová a Mária Kolíková Foto: TASR/Jaroslav Novák

Márie Kolíkovej sa pri jej odvolávaní nezastali len jej stranícki kolegovia, ale silná vlna podpory sa jej dostala aj od politikov z konkurenčných strán. O to prekvapivejšie bolo správanie predsedníčky Za ľudí Veroniky Remišovej, ktorá sa ozvala medzi poslednými, aj to len nevýrazne na sociálnej sieti.

„Je pre nás dôležité, aby ministerka spravodlivosti Mária Kolíková mala dôveru a podporu koaličných partnerov, keďže bez toho sa veľké reformy v oblasti justície nedajú zrealizovať. Preto sme dnes celý deň intenzívne komunikovali so všetkými koaličnými partnermi, aby sa akékoľvek podozrenia vysvetlili, aj keď nesúvisia s pôsobením ministerky Kolíkovej v súčasnej vláde,“ napísala Remišová na sociálnej sieti až v piatok večer.

Nič lepšie nepodčiarkuje vajatanie Remišovej ako protestný odchod bývalej poslankyne Andrey Letanovskej zo strany. Podľa jej slov išlo už o poslednú kvapku.

„V tomto prípade však predsedníčka vlastnej strany, ktorej pýchou ministerka Kolíková bezpochyby je, sa jej zastala veľmi vlažne, neskoro, akoby nútene a tým ju nemilosrdne predhodila nielen opozícii, ale aj krvilačným koaličným partnerom. Všetkým, ktorým Mária Kolíková stúpila na otlak,“ uviedla Letanovská na sociálnej sieti.

Tu musíme dodať, že po tlaku v strane sa Veronika Remišová verejne na tlačovej konferencii postavila na obranu Márie Kolíkovej. Tá jej zároveň za podporu aj poďakovala.

Začal sa boj o predsednícke kreslo?

Politológ Radoslav Štefančík vo váhovom postoji Remišovej vidí aj obavy, že by ju Mária Kolíková mohla vytlačiť z postu predsedníčky strany.

„Len niekoľko dní predtým sa tuším v TV Markíza pani Kolíková vyslovila, že nemôže vylúčiť svoju vlastnú kandidatúru na post predsedníčky strany Za ľudí. Zrejme pani Remišová zacítila silnú konkurenciu vo vnútri strany a začala brať politiku osobne,“ myslí si Štefančík.

„Možné je všetko,“ odpovedala s úsmevom Mária Kolíková v spomínanej relácii TV Markíza Na telo na otázku, či by sa v horizonte jedného roka mohla uchádzať o predsednícke kreslo.

Situácia okolo Kolíkovej však zrejme nie je ojedinelá, ktorú Remišová podľa svojich kolegov nezvládla. Andrea Letanovská sa totiž po svojom odchode rozrozprávala o tom, čo sa vo vnútri strany deje. 

„Tento odpor sa zbiera a Veronika čelí strate dôvery väčšiny kľúčových ľudí v strane,“ povedala Andrea Letanovská v rozhovore pre denník SME.

Zároveň doplnila, že v strane je veľká snaha, aby súčasná líderka z postu odišla.

„Pracovali sme na tom veľmi intenzívne ešte od krízy, čiže približne mesiac. Okolnosti posledných dní však naznačujú, že to bude ťažké. Myslím, že tieto aktivity aj ďalej pokračujú a mojím odchodom sa v strane dramaticky nič nezmení. Za seba však musím povedať, že už som nemala silu ďalej zotrvávať ani s úmyslom pomôcť nejakej obnove strany. To, čo sa udialo, bol silný míľnik,“ uviedla Letanovská.

Remišová by mala podľa politológa odísť

Podľa politológa je navyše po kauze Juraja Šeligu a Jany Žitňanskej, ktorí porušili protipandemické opatrenia, Mária Kolíková jediná silná možná súperka na post nového predsedu.

„Pani Remišová stranu nikam neposunula, je pod hranicou zvoliteľnosti, viem si predstaviť, že členovia mali od novej predsedníčky väčšie očakávania. Pani Remišová by si túto skutočnosť mala uvedomiť a zabaliť to skôr, než dôjde k definitívnemu rozkladu strany,“ uzavrel Štefančík.