20. 05. 2021 06:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Spor Matoviča so Sulíkom? Boj prebieha aj na inom fronte a môže byť oveľa väčší, tvrdí odborník

Koalíciu kvária dva spory, ktoré môžu prerásť do veľkej krízy.

Igor Matovič, Richard Sulík a Boris Kollár
Igor Matovič, Richard Sulík a Boris Kollár Foto: TASR/Jakub Kotian

Je koalícia pred prahom ďalšej veľkej krízy? Vo vládnej štvorke sa totiž kopia vážne spory, ktoré môžu veľmi ľahko prerásť do otvorených konfliktov. Politológ však tvrdí, že sa kríza nikdy neskončila, iba ju utlmili.

Spor o kolúznu väzbu

Len v posledných dňoch museli lídri strán riešiť problém s kolúznou väzbou, v politickom ringu proti sebe stoja predseda Sme rodina Boris Kollár a ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Podpredsedníčka Za ľudí pritom len nedávno čelila odvolávaniu a bola pod tlakom aj koaličných poslancov.

„Nestačím sa diviť, ako tu počúvam, pani ministerka, ako ste vy pripravená urobiť ambiciózny zákon. Pýtam sa, čo ste robili celý rok? Koľko budeme ešte počúvať, že ste ambiciózna? Ešte ďalší rok, tretí rok?“ vyhlásil Kollár minulý týždeň počas diskusie v pléne NR SR k návrhu poslankyne Petry Hajšelovej (Sme rodina), ktorý upravuje lehoty kolúznej väzby.

Zároveň sa pýtal ministerky, koľko mŕtvych v kolúznej väzbe jej bude stačiť, aby zmenila legislatívu.

„Rok ste ministerkou, dodnes to nie je. Ja som vás o to prosil na jeseň minulého roku,“ povedal Kollár a vyčítal ministerke, že sa na to „vykašľala“.

„Dôrazne odmietam takúto právnu úpravu, ktorá je predkladaná takýmto spôsobom,“ reagovala zasa Mária Kolíková s tým, že kľúčový inštitút ako kolúzna väzba sa teraz prerokúva ako poslanecký návrh, pričom zmeny neprešli pripomienkovaním a diskusiou s odborníkmi.

„Je to nezodpovedné, maríte tým vyšetrovanie a ja vás na to upozorňujem,“ podčiarkla.

Podľa politológa Radoslava Štefančíka ide o učebnicový príklad pokračovania našich ľudí, keď aj sám predseda Sme rodina priznal, že zmeny v kolúznej väzbe iniciujú aj preto, aby pomohli bývalého riaditeľovi SIS Vladimírovi Pčolinskému.

„‚Náš človek‘ je vo väzbe, tak ju treba skrátiť. Dlhé roky systém väzby na Slovensku nikomu neprekážal a teraz, keď sedia vo väzbe ich ľudia, začnú sa o to zaujímať a snažiť sa dostať ich spoza mreží von,“ uviedol Štefančík.

Spor Matovič - Sulík

Druhý spor sa naplno rozhorel v utorok, keď minister financií Igor Matovič vystúpil na tlačovke k možnému navýšeniu štátneho rozpočtu a obvinil SaS, že si ľudí a firmy berie ako rukojemníkov, keďže chcú podľa lídra OĽaNO škrtať v rozpočte práve na ich úkor.

„Jeden minister vystupuje v pozícii sociálneho demagóga a chce naliať peniaze do rôznych oblastí, hoci tým zvýši štátny dlh, iný minister je k tejto iniciatíve zdržanlivejší, pretože si uvedomuje riziká a požaduje k tomuto kroku dlhšiu diskusiu. V tomto spore by som stál na strane Richarda Sulíka a oddelil oblasti, ktoré je potrebné podporiť, a tie, pri ktorých je možné šetriť,“ myslí si Štefančík.

„Napriek tomuto konštatovaniu však nevidíme do hláv oboch politikov a nedokážeme presne identifikovať, či ide o vecný alebo osobný konflikt. Konflikty sú však prirodzené, ak si vládna koalícia nájde spôsob, ako ich riešiť,“ dodal.

Kríza bola iba utlmená, ale nie vyriešená

Oba vyššie spomenuté spory môžu byť rozbuškou pre veľkú koaličnú krízu. Koalícia pritom len pred vyše mesiacom prežila vlastnú klinickú smrť.

„Kríza bola iba utlmená, ale nie vyriešená. Pokiaľ minimálne jeden z dvojice Igor Matovič a Richard Sulík budú brať politiku osobne, bude táto koalícia v permanentnej kríze,“ zhodnotil Štefančík.

Odborník dodáva, že pre koalíciu bude kľúčová jar a s ňou spojené uvoľňovanie protipandemických opatrení. Následne by sa mohla aspoň cez leto situácia upokojiť.

„Problém je v tom, že v rámci koalície sa otvoril boj na druhom fronte. Kollár prestane uvažovať o svojich nájomných bytoch a viac bude myslieť na svojich ľudí za mrežami. Nemožno vylúčiť, že na tomto bojisku prebehne väčšia bitka, ako sme boli doteraz svedkami medzi Igorom Matovičom a Richardom Sulíkom,“ uzavrel Štefančík.