22. 05. 2021 07:00 | BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Slovensko potvrdzuje, že vakcíny sú účinné. Zisťovali sme, koľko zaočkovaných sa u nás nakazilo

Aj tí boli ochránení pred ťažkým priebehom.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Alxddd000/shutterstock.com

Svet vrátane Slovenska očkuje proti koronavírusu už takmer polrok. K 18. aprílu sme evidovali 456 585 pozitívnych prípadov a medzi nimi bolo 7766 už zaočkovaných ľudí.

Prvú dávku vakcíny na Slovensku dostalo k tomuto dátumu 1 437 945 ľudí a 6137 z nich sa nakazilo vírusom SARS-COV-2. Je to necelých 0,4 percenta zo zaočkovaných prvou dávkou.

AstraZeneca má lepšie výsledky

Úrad verejného zdravotníctva sa osobitne venoval aj vakcíne AstraZeneca, vzhľadom na to, že výnimky pre zaočkovaných touto vakcínou vznikajú až po štyroch týždňoch od podania prvej dávky. Po mesiaci od očkovania AstraZenecou sa nakazilo dokonca ešte menej ľudí ako je slovenský priemer, len 0,2 percenta z nich.

Molekulárny imunológ Vladimír Leksa vysvetľuje, že po podaní prvej dávky trvá tri až štyri týždne, kým sa vytvorí imunitná pamäť. Človek do tej doby nie je dostatočne chránený. Ak sa aj infikuje, podľa Leksu je priebeh ochorenia výrazne ľahší a nemal by mať veľké zdravotné komplikácie.

„Tvorba ochranných protilátok po očkovaní závisí aj od imunitného systému očkovanej osoby a u malého percenta ľudí nemusí postačovať reakcia vyvolaná vakcínou. Vo všeobecnosti tiež nemožno vylúčiť, že k infekcii SARS-CoV-2 u zaočkovaných došlo krátko pred podaním vakcíny, resp. ešte pred vytvorením dostatočných hladín ochranných protilátok v tele,“ vysvetľuje hovorkyňa hlavného hygienika Daša Račková.

Druhá dávka zvyšuje imunitnú pamäť a koncentráciu protilátok. „Po druhej dávke je preto pravdepodobnosť nakazenia ešte menšia. Napriek tomu sa infekcie zriedkavo vyskytujú,“ hovorí Leksa.

Na Slovensku sa po druhej dávke nakazilo 1629 ľudí z celkového počtu 682 859. Ide o 0,2 percenta zo zaočkovaných, takže aj štatistiky potvrdzujú, že šanca infikovať sa po druhej dávke je nižšia ako po podaní prvej.

Počet nakazených po očkovaní.
Počet nakazených po očkovaní. Foto: TVNOVINY.sk
 

V období 14 dní po druhej dávke evidujeme 845 pozitívnych osôb.

Ľuďom so slabou imunitou pomôže tretia dávka

Imunológ Leksa hovorí, že nakaziť sa po druhej dávke môžu starší ľudia a ľudia s oslabeným imunitným systémom. Odporúča, aby títo ľudia zvážili aj podanie tretej dávky. Napriek slabej imunite ich vakcína ochráni aspoň pred ťažkým priebehom ochorenia.

Obávať sa nemusia ani ľudia, ktorí po zaočkovaní mali slabé alebo žiadne nežiaduce účinky. Podľa Leksu reakcia na vakcínu vôbec nesúvisí s imunitou človeka. Aj ten, kto nemal žiadne problémy po očkovaní je dostatočne chránený pred covidom.

Úrad verejného zdravotníctva neeviduje prípad zaočkovaného a nakazeného človeka, ktorý by na covid zomrel alebo mal ťažký priebeh.

„Výskumy aj prax jednoznačne potvrdzujú, že vakcíny proti COVID-19 sú vysoko účinné. V ojedinelých prípadoch sa však môže infikovať aj taká osoba, ktorá bola zaočkovaná. Pozorovania z terénu a nami zistené proporcie osôb, u ktorých pravdepodobne nedošlo po očkovaní k očakávanej imunitnej odpovedi, sú v zhode s očakávaniami na základe deklarovanej účinnosti vakcín,“ dodáva hovorkyňa hlavného hygienika Daša Račková.