25. 05. 2021 06:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak, TASR

Za ľudí smeruje k veľkému štiepeniu. Politológ nad stranou už vyniesol ortieľ

Rozpad strany môže spôsobiť veľké problémy aj koalícii.

Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová
Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová Foto: TASR/Jakub Kotian

Ešte pred dvomi rokmi sa nad ňou uvažovalo ako nad premiérskou stranou, teraz sa blíži do svojho terminálneho štádia. Podľa odborníka za to môžu chybné rozhodnutia Andreja Kisku (rýchly odchod z politiky a podpora Veroniky Remišovej), ktoré logicky vyústili do názorového stretu dvoch krídel. Stranícky rozkol tak bude mať pre stranu s veľkou pravdepodobnosťou fatálne následky.

V strane Za ľudí rástlo napätie v podstate už od volieb nového predsedu. Do kresla sa dostala hlavne vďaka požehnaniu zakladateľa Andreja Kisku Veronika Remišová. Neúspešný protikandidát Miroslav Kollár v strane zostal, ale ani on a jeho podporovatelia neboli s výsledkom spokojní.

TIP: Pre Remišovej váhavý postoj prišla strana o ďalšiu tvár. Ostré slová politológa

Nepokoj v strane však prehlušila druhá vlna pandémie a koaličná kríza. Až po rekonštrukcii, respektíve zmene vlády, sa začali ozývať kritici Veroniky Remišovej. Podľa ich slov počas koaličnej krízy nezvládla správne odkomunikovať postoje, na ktorých sa dohodli na predsedníctve a poslednou kvapkou bol jej vlažný postoj pri parlamentnom odvolávaní ministersky spravodlivosti a podpredsedníčky strany Márie Kolíkovej.

Len pripomíname, že zo strany už stihli odísť poslanci Miroslav Kollár (február) a Tomáš Valášek (marec), ale aj už exposlankyňa Andrea Letanovská (máj).

Kritici chcú snem a hlavu Remišovej

Koncom minulého týždňa tak Mária Kolíková s ďalšími poslancami strany vyzvala Veroniku Remišovú, aby čo najskôr zvolala snem, na ktorom chcú voliť nového vedenie.

„Myslím si, že s ohľadom na situáciu, v akej sa strana nachádza, by sme to mali urobiť,“ reagovala Kolíková.

TIP: Vrazila Kolíková klin medzi Hegera a Matoviča? Semienko nedôvery už asi vyklíčilo, tvrdí odborník

Podobný názor má aj poslanec Tomás Lehotský či poslankyňa Vladimíra Marcinková.

„Potrebujeme v strane spraviť vnútornú súťaž o to, s akou víziou sa bude strana ďalej uberať a uchádzať o priazeň voličov. Leadership, ktorý strane ponúka predsedníčka Veronika Remišová, sa mi vzhľadom na preferencie a aktuálnu vypätú politickú situáciu ukazuje ako nedostatočný,“ uviedla Marcinková.

To, či bude na prípadnom sneme kandidovať na post predsedníčky Mária Kolíková, odmietli komentovať vrátane samotnej Kolíkovej.

Remišová zatiaľ mlčí

Veroniky Remišovej sa doposiaľ verejne zastala len jediná poslankyňa, a to Miriam Šusteková.

„Kým jedna časť chce vidieť stranu s pôvodným stredovým smerovaním, druhá by najradšej posunula stranu progresívno-liberálnym smerom,“ poznamenala. Remišová má podľa nej jasné zameranie a smer, ktorým chce stranu viesť, a nie všetci s tým musia byť spokojní.

TIP: Spor Matoviča so Sulíkom? Boj prebieha aj na inom fronte a môže byť oveľa väčší, tvrdí odborník

Šuteková nevidí problém v lídrovi, ale v ľuďoch, ktorí nechcú stranu budovať, ale ju rozbíjať.

„Pre osobné ambície ohrozovať stabilitu strany a vládnej koalície pokladám za hazard. Osobne takéto úvahy odmietam. V strane toho treba zmeniť veľa, ale rozhodne nie lídra,“ podčiarkla.

A čo na to samotná Remišová? Predsedníčka strany mala členom strany poslať e-mail, v ktorom píše o situácii počas vládnej krízy, ale aj o osobných ambíciách Márie Kolíkovej. Verejne to však komentovať nechce.

„Naša strana má viac ako 680 členov a, samozrejme, niekto môže mať aj iný názor. Strana počas krízy požadovala tri veci - výmenu na poste ministra zdravotníctva, výmenu na poste predsedu vlády a zachovanie štvorkoalície,“ reagovala Remišová.

Za ľudí strihá svoj posledný meter

Odborníci sa zhodujú, že ide o ukážkový príklad, ako na Slovensku dopadnú nové strany.

„Kopíruje vývoj v takmer každej slovenskej politickej strane, v ktorej sa po otcovi zakladateľovi zvolil nový predseda. Podporovatelia jedného kandidáta nedokážu komunikovať s fanúšikmi toho druhého. Vyzerá to tak, že strana Za ľudí nebude žiadnou výnimkou. Táto strana už strihá svoj posledný meter,“ vyniesol nad stranou ortieľ politológ Radoslav Štefančík.

„Historicky tu máme viacnásobnú skúsenosť s novými stranami, ktoré nedokázali prežiť prvý volebný cyklus, resp. opätovne byť zvolené do parlamentu (SOP, ANO, Sieť). Takže každopádne tá situácia je z pohľadu strany Za ľudí kritická,“ doplnil sociológ a šéf agentúry Focus Martin Slosiarik.

TIP: Pellegrini s Ficom sa zrejme dočkajú referenda. Politológ však pre nich nemá dobrú správu

Kritici Veroniky Remišovej si uvedomujú zlú situáciu a práve preto chcú podľa ich slov urobiť zmenu, aby predišli koncu strany. Politológ však taký optimistický nie je. Podľa neho je úplne jedno, kto napokon z tejto bitky vyjde víťazne.

„Za ľudí sa pomaly, ale isto triešti, čoho výsledkom bude, že v budúcich voľbách (ak bude kandidovať samostatne) ostane stáť pred bránami parlamentu,“ odhaduje Štefančík.

Strana sa prepadáva k trom percentám

Strana sa v prieskumoch dlhodobo pohybuje pod hranicou piatich percent. Dokonca podľa najnovšieho prieskumu agentúry Focus sa dôvera vládneho subjektu prepadla len na triapolpercentnú podporu. A to meranie ešte nezachytilo prichádzajúci rozkol.

„To je dnes ťažké odhadnúť, kam môže padnúť, ale voliči určite nie sú z tejto situácie nadšení, takže ak sa tento stav bude dlhodobo naťahovať, tak sa voličská základňa bude zužovať. Každopádne zmenšuje sa aj priestor potenciálnych voličov strany, ktorí by mohli byť rezervoárom nových hlasov,“ vysvetlil Slosiarik.

TIP: PRIESKUM: Smer sa výrazne priblížil k druhej SaS, OĽaNO už pod deviatimi percentami

Situácia v strane nenahráva ani už tak rozhádanej a nestabilnej vládnej koalícii. Prípadný rozkol v strane by znamenal aj rozpad poslaneckého klubu a straty vplyvu Za ľudí vo vláde.

„Dôležité je, ako sa budú správať potenciálni odídenci. Vládu môžu podporovať aj z pozície nezaradených poslancov, prípadne môžu vstúpiť do poslaneckého klubu inej vládnej strany. Možností je viacero,“ uzavrel Štefančík.