01. 06. 2021 10:48 | BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Očkovanie detí by mali rodičia konzultovať s pediatrom. Nežiaduce účinky zvládnu lepšie

Bez očkovania detí kolektívnu imunitu nedosiahneme.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Shutterstock.com/Tikhonova Yana

Európska lieková agentúra (EMA) povolila očkovanie vakcínou od Pfizer/Biontech u detí od 12 rokov do 15 rokov. EMA uvádza, že očkovanie tejto vekovej kategórie bude prebiehať štandardne, teda dvoma dávkami. Očkovanie v štátoch Európskej únie už oficiálne schválila aj Európska komisia.

„Členské štáty sa teraz môžu rozhodnúť pre rozšírenie očkovania aj pre mladých ľudí,‟ uviedla na Twitteri eurokomisárka pre zdravie Stella Kyriakidesová. Dodala, že v záujme dosiahnutia cieľa „ukončiť súčasnú zdravotnú krízu sa počíta každá dávka.“

Klinická štúdia skúmala vakcínu Comirnaty na vzorke 2 260 detí. Imunitná odpoveď tínedžerov bola rovnaká ako u ľudí vo vekovej skupine 16 až 25 rokov.

Vypozorované boli aj podobné nežiaduce účinky: bolesť v mieste vpichu, únava, bolesť hlavy, bolesť svalov a kĺbov, zimnica či teplota.

Jedine s očkovaním detí dosiahneme kolektívnu imunitu

Odborníci očkovanie vítajú a odporúčajú. Pediatrička Elena Prokopová pripomína, že koronavírus sa deťom nevyhýba. Hoci majú zvyčajne slabší priebeh a nižšiu úmrtnosť ako dospelí, aj oni sa trápia s príznakmi. Navyše, ohrozujú starších, pretože na nich môžu infekciu preniesť. Očkovanie je preto podľa Prokopovej dobrá vec a jedine s očkovaním detí dosiahneme kolektívnu imunitu.

Vedľajších účinkov sa deti a ich rodičia nemusia báť. „Podľa všetkých dostupných dát z klinických štúdií nemajú iné vedľajšie účinky ako dospelí. Deti zvládajú očkovania lepšie. Majú veľa očkovaní v detskom veku, takže to zvládajú príjemnejšie,“ vysvetľuje Prokopová.

Súhlasí aj primár centrálneho príjmu ružinovskej nemocnice v Bratislave Július Hodosy. V relácii Na telo plus povedal, že aj deti môžu mať ťažkú infekciu COVID-19 a je preto dôležité, aby sa mohli očkovať aj tieto vekové skupiny. Infektológ Peter Sabaka v relácii dodal, že ochorenie u detí významne zmenili mutácie vírusu. Kým pôvodný wuchanský variant veľmi deti nenapádal, nové mutácie sa správajú inak a ohrození sú už aj mladší ľudia.

Ako presne bude očkovanie tínedžerov od 12 rokov vyzerať, zatiaľ nevieme. Rezort zdravotníctva uvádza, že v zmysle pravidiel budeme postupovať aj na Slovensku.

Pediatrička Prokopová prezradila, že na ministerstve uvažujú o tom, že rodičia by sa najprv poradili s pediatrami svojich detí. Deti, ktoré sú sledované v nejakej špecializovanej ambulancii a majú pridruženú chorobu, by mali navštíviť svojho pediatra a ten by mal rozhodnúť o očkovaní.

Nasledovať bude skupina 8 až 12-ročných

Šéfka ŠÚKL Zuzana Baťová v relácii Na telo plus uviedla, že Európska lieková agentúra sa aktuálne zaoberá očkovaním nižších vekových kategórií. Momentálne je otvorená klinická štúdia, ktorá skúma vakcíny Pfizer a Moderna na 8 až 12-ročných deťoch. Ak dopadne dobre, EMA povolí očkovanie aj týchto detí. Skôr ako na jeseň to zrejme nebude.