11. 06. 2021 06:00 , článok bol aktualizovaný 11. 06. 2021 09:25 | BRATISLAVA/Rebeka Kosečeková, TV Markíza

Obľúbený Egypt dostal v cestovateľskom semafore čiernu. V ponuke niektorých cestoviek zostáva

Po príchode na Slovensko z viacerých exotických krajín bude povinná karanténa.

Mešita a prístav v egyptskej Hurghade.
Mešita a prístav v egyptskej Hurghade. Foto: shutterstock.com/Tunatura

Cestovateľský semafor rozdelil krajiny do rôznych fáz podľa tamojšej epidemiologickej situácie. Tie, v ktorých je riziko šírenia koronavírusu najvyššie, označil čiernou farbou. Sú nimi najmä krajiny Južnej Ameriky, juh Ázie a takmer celá Afrika vrátane obľúbenej dovolenkovej destinácie Slovákov - Egypta.

Čierna farba v semafore neznamená zákaz vycestovať. Po príchode z týchto krajín naspäť na Slovensko však platia prísnejšie pravidlá. Cestujúci musí byť v povinnej 14-dňovej domácej karanténe. Musí v nej zostať celé dva týždne, aj keby mal na ôsmy deň negatívny výsledok testu.

Egypt môže preto tento rok vypadnúť z ponuky niektorých cestovných kancelárií. „V týchto prípadoch stále čakáme na to, ako sa situácia bude v týchto krajinách vyvíjať. Veríme, že zlepšujúcou sa situáciou sa dostanú späť niektoré z týchto krajín do ponuky cestovných kancelárií,“ uviedol pre Televízne noviny TV Markíza prezident Slovenskej asociácie cestovných agentúr Roman Berkeš.

Turecko ako alternatíva bez karantény?

Nie všetky cestovné kancelárie vyškrtli zo svojej ponuky cesty do Egypta. Príkladom je Pelikán. Jej manažér pre strategické partnerstvá Patrik Vas približuje, že okrem veľkého záujmu o dovolenky v Európe a destinácií mimo zelených krajín evidujú záujem práve o exotické ciele, ku ktorým patrí Egypt.

„O dovolenky v Egypte je síce veľký záujem, ale neočakávame, že krajina bude preradená do kategórie bez karantény po návrate,“ uviedol Vas.

Ideálna situácia nie je ani v o stupeň priaznivejších červených krajinách, medzi ktoré patria ďalšie obľúbené destinácie ako Turecko či Tunisko. Ani v týchto prípadoch nie je návrat z dovolenky bez opatrení, potrebná je 14-dňová karanténa. Na rozdiel od čiernych krajín je možné ukončiť ju po ôsmom dni a zároveň negatívnom teste. Výnimka platí pre zaočkovaných.

A práve nad Tureckom uvažujú turisti ako o vhodnej alternatíve voči Egyptu v čiernej zóne. „Mnohí klienti aktuálne vyčkávajú a plánujú namiesto Egypta dovolenku v Turecku. Turecko chce zachrániť letnú sezónu a plánuje dovolenkové bubliny, do ktorých by boli zaradené vyslovene iba populárne letoviská. Tieto oblasti by mohli fungovať ako ‚oranžové zóny‘, z ktorých by nebol návrat taký voľný ako zo zelených krajín, ale tiež menej problematický či rizikový ako z červených krajín,“ uviedol Vas.

Čítajte tiež: Slovenské letiská pripravili na leto novinky. Zisťovali sme, kam všade sa z nich lieta

Zájazdy do Egypta neručí ani cestovná kancelária Kartago tours s turnusmi na júnové dni s odletom z Bratislavy. Ako priblížila marketingová manažérka Alica Šipošová, ponuku zájazdov a charterové letové plány neustále aktualizujú a upravujú podľa vývoja epidemickej situácie. Zájazdy do Egypta bude cestovka presúvať na pravidelné linky pre klientov, ktorí budú mať záujem o cestovanie aj za podmienky povinnej karantény.

Naopak, zájazdy na celú sezónu zrušili pre inú krajinu s čiernou farbou, a to Maroko. „Keďže Maroko má neustále zrušené letecké spojenie s viacerými krajinami vrátane Slovenka, zájazdy do tejto destinácie sme zrušili na celú sezónu,“ priblížila Šipošová.

Riaditeľka cestovnej kancelárie Satur Nora Fedorová uvádza, že v súvislosti so zmenou cestovateľského semafora sa už za ostatný rok naučili reagovať veľmi flexibilne a dokážu dnes ponuku dovoleniek, či už celej destinácie alebo len niektorých termínov, doslova zapínať a vypínať podľa aktuálnych opatrení, a to na dennej báze.

„Do destinácií, ako sú Tunis či Maroko, naša cestovná kancelária nelieta. Ak sú na našom webe ponuky dovoleniek do týchto krajín, tak buď na neskoršie termíny, ako sú aktuálne, alebo sú to ponuky zahraničných cestoviek. Ponuku týchto krajín ‚nevypiname‘, keďže sa cestovateľský semafor každé dva týždne mení a jeho podmienky môžu byť o pár dní pre cestovanie do týchto krajín priaznivé, čo platí aj pre Egypt,“ vysvetľuje.

Chuť dovolenkovať narástla

Odborníci poukazujú na to, že chuť Slovákov cestovať k moru, nielen do Egypta, sa tento rok nestratila. Práve naopak. Patrik Vas z Pelikánu pripomína, že záujem o dovolenky v mesiacoch júl až september je obrovský, a to aj napriek tomu, že cestovateľský semafor bude tento rok prísnejší ako minulé leto. Záujem o letenky a dovolenky pri mori rastie za posledné dva týždne o 1257 percent v porovnaní s minulým rokom.

Slováci si momentálne plánujú dovolenky pri mori na poslednú chvíľu. Čakali najmä na podmienky semafora a aj na certifikáty o očkovaní. „Pred pandémiou sa letenky v rámci Európy nakupovali aspoň s dvojmesačným predstihom. Takmer všetky letné objednávky majú trvanie sedem až desať dní. Európa tvorí 90 percent predaja leteniek a dovoleniek,“ hovorí Vas.

Dodáva, že na najbližšie tri mesiace budú okrem spomínanej exotiky najmä dovolenky v Európe. Jednoznačne najviac populárne sú zelené krajiny v semafore – Španielsko, Taliansko, Grécko, Chorvátsko, Portugalsko, Malta a Cyprus.

„Očakávame, že sa v blízkej dobe upraví aj cestovateľský semafor, a to tak, že bude reálne odzrkadlovať epidemiologickú situáciu jednotlivých krajín a regiónov a stane sa viac praktickým,“ uzavrel Vas.

Komentáre ( 0)