15. 06. 2021 06:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Hlasu vraj výrazne padnú preferencie. Pellegrini mlčí, politológ v tom má jasno

Hlasu teraz výrazne pomáha rozhádaná koalícia.

Peter Pellegrini
Peter Pellegrini Foto: TASR

Najprv Alojz Hlina, potom Richard Sulík. V priebehu niekoľkých dní sa nezávisle od seba opreli do Petra Pellegriniho, ktorému predpovedajú rýchly prepad preferencií. Politológ nie je až taký skeptický, skôr hovorí o ich stabilizácii.

Na víkendovom sneme SaS si strana určila politické východiská do ďalších rokov. Delegáti síce nezmenili nič na svojom skoršom rozhodnutí, že do koalície v žiadnom prípade nepôjdu so Smerom, SNS a ĽSNS, no Richard Sulík k tomu pridal aj osobné stanovisko. Predseda SaS si totiž nevie predstaviť budúcu spoluprácu so spomínaným Hlasom. Označil ho za „prezlečený Smer“.

„Môj osobný pocit je taký, že po tom, ako Pellegrini priam raketovo vyletel hore, tak sláva tak trochu vyšumí a predpokladám, že bude pozvoľne klesať. Som dokonca pripravený sa staviť, že ak budú voľby v riadnom termíne, Pellegrini nebude víťazom týchto volieb,“ predpovedá Sulík.

TIP: Pellegrini sa pýši dvomi novými tvárami. Obe uchmatol svojmu rivalovi

Pár dní pred ním podobnú myšlienku vyslovil aj bývalý predseda KDH Alojz Hlina, ktorý si momentálne hľadá nové politické uplatnenie.

„Ľudia sú takí zúfalí z tejto situácie, že sú pripravení voliť Hlas, netreba sa im čudovať. Tie čísla sú vysoké, no myslím si, že Peter Pellegrini bude mať problém sa dlhodobo udržať na vrchole a môže dopadnúť ako ten bájny Ikaros - prudko vyletel a tie krídla mu zhoreli,“ uviedol Hlina v rozhovore pre portál topky.sk.

Pellegrini mlčí, politológ na prepad nevidí dôvod

Z centrály Hlasu nám odpísali, že výroky Richarda Sulíka a Alojza Hlinu nebudú komentovať. Avšak podľa politológa zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by mali Hlasu začať padať preferencie.

„Nie je zatiaľ dôvod na nejaký prudký pokles preferencií Hlasu. Peter Pellegrini pôsobí uhladenejšie a modernejšie ako jeho učiteľ zo Súmračnej ulice. Robert Fico je teraz vo švungu, zavaľuje ľudí rôznymi, často neoverenými informáciami, je viac na očiach, ale limity má určite aj Smer,“ uviedol politológ Radoslav Štefančík.

TIP: Dostál: Vláda sa zaviazala upraviť vzťahy aj homosexuálnych párov. Svoj návrh sme dali koaličnej rade

Zatiaľ to nevyzerá tak, že by sa mal Hlas začať prepadať, na strane druhej je faktom, že v posledných prieskumoch už ani nerastie. Strana sa zastabilizovala na úrovni 22 percent.

„Vyzerá to tak, že voliči Hlasu pochádzajú najmä z bývalého elektorátu Smeru. Niektorých sa Pellegrinimu podarí uloviť z elektorátov súčasných vládnych strán, ale niekde tam sa nachádza strop,“ ozrejmil Štefančík.

Hlasu výrazne pomáha rozhádaná koalícia

Treba dodať, že Hlasu, ale aj Smeru taktiež výrazne pomáha súčasná koalícia, ktorá je v permanentnom konflikte. Ak by totiž vládla bez problémov, tak by sa podľa politológa Peter Pellegrini určite netešil zo súčasných vysokých preferencií.

„Vládne strany sľúbili novú politickú kultúru, sľúbili pád systému našich ľudí, len realizácia týchto sľubov nejako viazne,“ dodal politológ.

Komentáre ( 0)