22. 06. 2021 06:00 | BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Ako bude vyzerať boj s treťou vlnou? Pre zaočkovaných by opatrenia nemuseli platiť

Je otázkou času, kedy naplno udrie delta variant. Podľa odborníkov by vakcína mala znamenať slobodu aj v prípade nárastu infikovaných.

Otvorená terasa.
Otvorená terasa. Foto: TVNOVINY.sk

Otázkou už nie je, či príde tretia vlna koronavírusu, ale kedy príde. Odborníci a politici sa zhodujú na tom, že nás čaká ďalší nárast počtu infikovaných. Dôvodom je delta variant a nedostatočná miera zaočkovanosti. Na Slovensku evidujeme 35 percent zaočkovanej populácie aspoň prvou dávkou. Zaočkovanie je však nerovnomerné. Kým Bratislava hlási až 55-percentnú zaočkovanosť, okres Poltár dosiahol zatiaľ len 15 percent.

Delta variant sa navyše šíri ľahšie ako doterajšie varianty. Infektológ Vladimír Krčméry po rokovaní Ústredného krízového štábu potvrdil, že prichádza tretia vlna a pri nízkej zaočkovanosti to môže znova spôsobiť naplnenie nemocníc.

Čítajte tiež: Cestovanie sa za krátku dobu zmení, uľahčené ho budú mať len zaočkovaní

Čo vieme o delta variante?

Delta variant, prvýkrát objavený v Indii, sa rozšíril najmä vo Veľkej Británii a postupne sa dostal aj do ďalších štátov Európy a sveta. Na Slovensku sme objavili prítomnosť delta variantu v máji. Infikovaní však boli včas identifikovaní a izolovaní. Ďalej vírus nešírili. Dodnes sme nové vzorky s delta variantom neodhalili.

Podľa dostupných údajov je nový variant infekčnejší ako tzv. britský, ktorý dominuje na Slovensku. Britský minister zdravotníctva Matt Hancock vyhlásil, že delta má na rozdiel od alfa variantu o asi 40 percent rýchlejší prenos. Epidemiológ Martin Pavelka vysvetľuje, že pozitívne testovaný človek s delta variantom dokáže ďalšieho človeka nakaziť už po dvoch dňoch od infikovania. Pri britskom variante bola táto doba štyri až päť dní. Delta variant má tak slušný náskok a trasovanie kontaktov je náročnejšie.

Čítajte tiež: Všetko dôležité o delta variante: Je doposiaľ najagresívnejší, ale očkovanie proti nemu funguje

Najčastejšie príznaky delta variantu sa podobajú príznakom iných mutácií koronavírusu. Nakazení majú často teploty, bolesti hlavy, hrdla a často hlásia aj nádchu. Práve nádcha sa čoraz častejšie skloňuje ako hlavný a dominantný symptóm. Veľa ľudí tak včas nevie rozpoznať, či má koronavírus alebo obyčajnú nádchu. Napriek slabým príznakom sú infekční. Odborníci preto vyzývajú ľudí, aby svoje zdravie nepodceňovali. Aj keď vás trápi len zvýšený výtok z nosa, alebo si myslíte, že máte nádchu len z alergie, buďte opatrní a choďte na testy.

Podľa údajov z Veľkej Británie sa delta variantom môžu nakaziť aj zaočkovaní ľudia, no riziko ťažkého priebehu ochorenia je minimálne.

Opatrenia budú regionálne a pre zaočkovaných miernejšie

Odborníci veria, že tretia vlna nebude taká vážna, aká bola druhá na začiatku tohto roka. Ohniská nákazy zrejme vypuknú len v niektorých lokalitách, a to zrejme tam, kde je málo zaočkovaných ľudí. Od toho by sa mali odvíjať aj opatrenia. Tie by už mali byť len lokálne. K celoštátnemu lockdownu by sme preto už nemali pristúpiť.

Molekulárny biológ Vladimír Leksa hovorí, že podľa údajov z Veľkej Británie plne zaočkovaní ľudia sú na 80 percent chránení pred delta variantom a pred ťažkým priebehom ochorenia sú chránení na takmer sto percent.

Po vypuknutí ďalšej vlny by opatrenia podľa Leksu nemali platiť pre plne zaočkovaných ľudí. Vysvetľuje, že ohrozením sú najmä nezaočkovaní. V ohniskách by sa podľa neho mali preventívne testovať aj zaočkovaní ľudia, no nevidí význam v tom, aby sa pre nich zatvárali prevádzky.

Podľa Leksu by mali nezaočkovaní ľudia prichádzajúci z rizikových krajín ísť do karantény a podstúpiť PCR testovanie. Len tak sa môžeme vyhnúť silnej tretej vlne.

Visolajský: Očkovanie nie je pre vládu priorita

Lekár Peter Visolajský je opatrnejší a upozorňuje, že tretia vlna môže prísť ešte skôr ako na jeseň.

„Na Slovensku už máme delta variant, ale nemáme prehľad, do akej miery je zastúpený. Jediné, čo by mohlo zabrániť jeho výraznému šíreniu, je očkovanie. Iná možnosť dnes nie je. Nové varianty majú vysokú odolnosť a rýchlo sa šíria. Protiepidemické opatrenia, ktoré boli doteraz účinné, nemusia byť pri nových variantoch dostatočné,“ hovorí Visolajský.

Kritizuje štát za slabú zaočkovanosť a myslí si, že vakcinácia nie je pre vládu priorita. „Za nízku zaočkovanosť môžu aj stále nevyriešené technické problémy. Od januára sme navrhovali, aby očkovanie zabezpečovali aj všeobecní lekári a doteraz sa tak nestalo. Treba sa pýtať, prečo to stále nemáme a kto je za to zodpovedný. Vakcíny máme na skladoch, niektoré už môžu exspirovať, ale množstvo ľudí stále čaká celé týždne na prvú dávku. Je to pre mňa nepochopiteľné. Ak by to bola naozaj priorita štátu, tak to funguje lepšie a ľudia dostanú termín rýchlo po zaregistrovaní. Mnoho ľudí odrádza aj to, že musia čakať na termín, dochádzať do očkovacieho centra, čakať tam v rade. To sú drobnosti, ktoré, ak by sa riešili, máme vyššiu zaočkovanosť. Problém Slovenska v nízkom počte zaočkovaných nie je len v ativaxeroch,“ myslí si Visolajský a dodáva, že plné nemocnice a zbytočné úmrtia budú zrejme opäť realitou.

V boji proti COVID-u sú tak len dve možnosti: očkovanie alebo lockdown. Podľa Visolajského už na lockdown nie sme odkázaní, pretože máme plné sklady vakcín. Zaočkovaní ľudia by podľa neho mali mať možnosť navštevovať prevádzky aj vtedy, ak by sa situácia zhoršila.

„V Rakúsku to funguje tak, že napríklad k holičovi môžu ísť len zaočkovaní ľudia, ďalej tí, čo prekonali COVID, alebo otestovaní. Je to teda aj forma motivácie, aby sa dali zaočkovať, lebo vďaka vakcíne im odpadne veľa obmedzení a povinností a naozaj tam vakcína znamená slobodu. Toto na Slovensku nefunguje. Zaočkovaní na Slovensku necítia výhody. Je to jednak chyba ministerstva zdravotníctva, ktoré to doteraz nevedelo zabezpečiť, ale je to aj istý alibizmus, lebo naši politici sa boja prevziať zodpovednosť,“ dodáva Visolajský.

Súhlasí aj analytik z projektu Dáta bez pátosu Ivan Bošňák. Ak niekde vypukne problém, bude v oblastiach so slabou zaočkovanosťou. Tá je nízka najmä na Kysuciach a juhu stredného Slovenska.

„Vakcína je sloboda. Zaočkovaní by sa mali pohybovať, ako chcú. Nemala by pre nich platiť ani karanténa po návrate zo zahraničia. Keď bude niekde problém, na hromadných podujatiach alebo v reštauráciách by mali kontrolovať, či zákazníci majú doklad o očkovaní, alebo majú negatívny test,“ dodáva analytik.

Podľa analytika sme na deltu pripravení lepšie ako Briti

Podľa Bošňáka však nie je dôvod na paniku. O tretej vlne sa podľa neho nedá hovoriť, pretože ak k nám v priebehu leta dorazí delta variant, zaočkovanosť už budeme mať na slušnej úrovni. Už teraz hlásime 35-percentnú zaočkovanosť a je to stále viac ako mala Veľká Británia, keď k nim dorazil delta variant a začal sa nekontrolovateľne šíriť. Na delta variant tak budeme lepšie pripravení.

Ak aj vypukne ohnisko nákazy, bude to len lokálny problém a nie celoštátny. „Ani vo Veľkej Británii nič nezavreli, uvoľnili svadby a návštevy v DSS-kách. Vracajú sa do normálu napriek tomu, že majú 10-tisíc nových prípadov denne. Do nemocníc im chodí 200 ľudí. Z nich zomrie desať. To znamená, že zomrie jedna tisícina z nakazených. To je veľmi nízke číslo,“ vysvetľuje Bošňák.

Komentáre ( 0)