03. 09. 2021 12:11 , článok bol aktualizovaný 04. 09. 2021 18:29 | BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Predpoveď analytika: Tisíc infikovaných pred koncom septembra a len jednotky úmrtí denne

Lekár upozorňuje, že na tretiu vlnu by sa mali pripraviť najmä pediatri.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Delta variant koronavírusu sa prudko šíri už aj na Slovensku. Za štvrtok (2.9.) odhalili 330 pozitívnych pri PCR a antigénových testoch, čo je najviac od konca mája. Stúpajú aj počty hospitalizovaných pacientov. Analytik z projektu Dáta bez pátosu Ivan Bošňák porovnáva situáciu na Slovensku s inými krajinami.

Vo Veľkej Británii majú denne 30-tisíc infikovaných. Pri predpoklade, že sme 12-krát menšia krajina, čoskoro budeme mať 2500 prípadov denne. Dodáva však, že vo Veľkej Británii je nárast v nemocniciach výrazne nižší ako v predchádzajúcich vlnách. Denne hospitalizujú 1000 ľudí a zhruba 100 z nich zomrie. Je tu však jedno veľké ale a to je miera zaočkovanosti. Spojené kráľovstvo zaočkovalo takmer všetkých zraniteľných ľudí, Slovensko nie.

V južných okresoch budú nemocnice preplnené

Nárasty hospitalizovaných budú preto podľa Bošňáka na Slovensku vyššie. Predpokladá, že o dva týždne budeme mať denne tisíc nakazených, ale stále len jednotky úmrtí denne. V nemocniciach sa to prejaví zrejme o dva týždne neskôr, teda na prelome septembra a októbra. Na špičke vlny po dvoch mesiacoch, teda okolo Dušičiek, budeme mať možno desiatky úmrtí denne, čo je výrazne menej ako počas druhej vlny.

Nárasty počtov pacientov a úmrtí budú regionálne nevyvážené. Najhoršie na tom budú južné okresy Revúca či Rožňava. Nielen, že sú to slabo zaočkované okresy, sú aj málo premorené. To je najhoršia kombinácia z pohľadu šírenia koronavírusu. V týchto okresoch budú podľa Bošňáka preplnené nemocnice.

Nebezpečne vysoká pozitivita testov

Fakt, ktorý analytika znepokojuje, je pozitivita testov. Kým v polovici augusta sa pohybovala do jedného percenta, o dva týždne vyskočila už nad päť percent. Podľa Bošňáka je to dôkaz, že vírus sa šíri.

Spolieha sa aj na to, že všeobecní lekári sú už pripravení a budú vedieť lepšie zvládať starostlivosť o svojich pacientov. Navyše, ambulancie sa už nebudú zatvárať, takže pacienti by sa mali lepšie dostať k adekvátnej liečbe.

Primár interného oddelenia v nemocnici v Považskej Bystrici Milan Kulkovský zatiaľ nevidí dôvod na paniku. Nárast pozitívnych prípadov ho neprekvapil. Za úspech bude považovať to, ak sa počty nakazených za týždeň nezvýšia dvojnásobne.

„Otvorili sa školy, končia sa dovolenky, ochladzuje sa, z vonkajších priestorov sa presúvame do interiérov. Postupne sa začne zvyšovať aj počet tých, ktorých priebeh ochorenia si bude vyžadovať hospitalizáciu. K prelomu pravdepodobne dôjde v druhej polovici septembra, teda skôr ako to bolo pri druhej vlne. Očakávaný je tiež prudší vzostup,“ vysvetľuje Kulkovský.

Podľa lekára bude v tretej vlne určite menej pacientov s ťažkým priebehom a menej ľudí chorobe podľahne. „Pripraviť by sa mali pediatri, ktorí budú mať na rozdiel od druhej vlny viac detských pacientov. Vo všeobecnosti by sa dalo povedať, že tretia vlna bude o nižších ročníkoch z radov tých, ktorí sa nedali alebo nemohli dať zaočkovať,“ dodáva.

Obáva sa, že sa naruší chod nemocníc a oddelení. Lekári budú musieť vypisovať OČR-ky rodičom, ale o svoje deti sa budú musieť starať aj samotní zdravotníci, ktorí tak vypadnú z práce.