08. 09. 2021 06:00 , článok bol aktualizovaný 08. 09. 2021 13:27 | BRATISLAVA/Katarína Kiššová

COVID automat zakazuje kombinovať režimy na podujatiach. Je v ňom však diera, ktorá to umožňuje

Spoluautor COVID automatu hovorí, že to, čo KBS chystá, je porušenie opatrení.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Dano Veselský

Tvorcovia COVID automatu a štátne orgány sa nezhodujú v tom, čo COVID automat povoľuje pri organizácii hromadných podujatí. Epidemiológ a jeden zo spoluautorov nových opatrení Martin Pavelka tvrdí, že vytvorenie viacerých sektorov na jednom podujatí je obchádzanie COVID automatu. Regionálne úrady verejného zdravotníctva, hlavný hygienik aj ministerstvo zdravotníctva však tvrdia, že organizátor si môže jedno podujatie rozdeliť na viacero a tým aj kombinovať režimy a navýšiť si tak počet účastníkov.

Ako prvý s týmto nápadom prišiel organizátor Medzinárodných leteckých dní SIAF 2021 v obci Kuchyňa. Ich nápadom sa inšpirovala Konferencia biskupov Slovenska, ktorá nakoniec povolí vstup na podujatia s pápežom aj nezaočkovaným ľuďom.

Plánujú vytvoriť dva sektory - jeden len pre plne zaočkovaných, kde nebudú limity pre účastníkov a druhý v režime OTP, teda pre ľudí s negatívnym testom alebo potvrdením o prekonaní covidu.

Tieto dve skupiny by mali mať samostatné vstupy a sedieť by mali aj v oddelených zónach.

Z jedného podujatia boli tri

Hovorkyňa regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave Katarína Nosálová potvrdila, že letecké dni boli oficiálne hlásené ako tri samostatné hromadné podujatia, každé s vlastným vstupom a výstupom, vlastným technickým, sociálnym a gastro zabezpečením a parkovaním, ktoré dodržiavali všetky opatrenia stanovené aktuálne platnými právnymi predpismi.

Jedno podujatie bolo pre plne zaočkované osoby a ďalšie dve v režime OTP.

„Uvedené podujatia boli v rámci pripravenosti skontrolované dňa 03.09.2021 odbornými pracovníkmi RÚVZ Bratislava a následne aj počas prvého dňa konania týchto podujatí, pričom v rámci kontroly neboli zistené žiadne nedostatky,“ uviedla Nosálová.

Vďaka tomu zaočkovaných ľudí nemusia limitovať, no zároveň pustili aj relatívne veľkú skupinu ľudí s testom alebo s prekonaním. Ak by totiž urobili podujatie len pre OTP, počet návštevníkov by bol výrazne nižší.

Epidemiológ a jeden zo spoluautorov COVID automatu Martin Pavelka hovorí, že ide o porušenie opatrení. COVID automat dáva organizátor povinnosť vybrať si len jeden režim a zakazuje im režimy kombinovať počas jedného podujatia. Epidemiológ a regionálny úrad verejného zdravotníctva si teda jedno opatrenie vykladajú rôznymi spôsobmi.

COVID automat.
COVID automat. Foto: Ministerstvo zdravotníctva SR
 

„Žiadne kúzlenie, žiadne sektory nie je možné urobiť. To, čo urobili na leteckých dňoch, je porušenie COVID automatu na plnej čiare. Ak to chce zopakovať KBS, je proti COVID automatu a proti tomu, čo sme tvorili,“ hovorí Pavelka.

Podľa Pavelku by si na to mal posvietiť úrad verejného zdravotníctva, organizátora leteckých dní pokutovať a KBS nedovoliť zónovať podujatia pre pápeža.

Oslovili sme aj regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Senici, pod ktorý spadá mesto Šaštín-Stráže, kde pápež Fratišek odslúži omšu. Pôjde o najväčšie hromadné podujatie s pápežom na Slovensku. Regionálni hygienici zo Senice sa zatiaľ s KBS nestretli a nevedeli teda povedať, či omša bude rozdelená do viacerých podujatí.

Hlavný hygienik delenie odobril

Či išlo o porušenie COVID automatu, sme sa pýtali úradu verejného zdravotníctva aj ministerstva zdravotníctva. Hlavný hygienik delenie hromadných podujatí schvaľuje. V súvislosti s návštevou pápeža poslal organizátorom a návštevníkom email s inštrukciami, kde organizátorom povoľuje rozdeliť podujatie na viacero podujatí, pričom návštevníci musia mať samostatné vchody a nesmú sa miešať.

„Už by sme sa mali prestať prizerať na to, ako sa porušujú protipandemické opatrenia. To sa musí skončiť. V COVID automate nie je diera, miešanie režimov nie je možné. Minister zdravotníctva by v tom mal zastať stanovisko, lebo toto je precedens, ktorý potom budú zneužívať všetci,“ varuje Pavelka.

Košické okresy budú podľa COVID automatu od pondelka v červenej farbe. V režime OTP to znamená menej ľudí na hromadných podujatiach. Pracovníci tamojšieho úradu preto spolupracujú s agentúrou, ktorá organizuje stretnutia s pápežom na štadióne i sídlisku Luník IX.

„ V obidvoch lokalitách sú navrhnuté sektory pre verejnosť, a to zvlášť len pre očkovaných a zvlášť pre verejnosť režime OTP, tieto sektory budú od seba oddelené zábranami a koridormi o šírke 6 m. Každý sektor môže byť v inom režime ( očkovaní, alebo OTP) v rámci jednej hromadnej akcie s tým, že pre tieto sektory budú vytvorené samostatné vstupy a výstupy a aj hygienické zázemie pre účastníkov. Sektory majú navrhnutú vybavenosť tak, že sa účastníci nebudú vôbec stretávať," uviedla regionálna hygienička Zuzana Dietzová.

Na stranu hygienikov sa postavilo aj ministerstvo zdravotníctva. Delenie hromadných podujatí je podľa nich v súlade s vyhláškami a COVID automatom.

„V prípade, že hromadné podujatia budú mať rôzne režimy, musí byť zabezpečené fyzické oddelenie jednotlivých podujatí, so samostatnými vstupmi, sociálnymi zariadeniami a nesmie dôjsť k miešaniu účastníkov. Ministerstvo zdravotníctva apeluje na účastníkov hromadných podujatí so Svätým Otcom, aby dodržiavali všetky protiepidemické opatrenia nielen počas svätých omší a stretnutí, ale aj počas cesty na sväté omše a stretnutia, pri čakaní na vstup do sektorov a rovnako aj po skončení týchto podujatí a počas odchodu domov,“ dodalo tlačové oddelenie rezortu zdravotníctva.

Z epidemiologického hľadiska je podľa viacerých odborníkov miešanie ľudí rizikom. Molekulárny biológ Vladimír Leksa si myslí, že veľké hromadné podujatie môže spôsobiť problémy zdravotníctvu.

„Všetci ľudia, ktorí nie sú zaočkovaní alebo nemajú imunitu po prekonaní choroby, skôr alebo neskôr vírus chytia. Masové podujatie s množstvom takýchto ľudí tento proces len urýchli, to znamená, že ochorie veľa ľudí naraz, čo spôsobí problémy zdravotnému systému,“ hovorí Leksa.