20. 09. 2021 13:37 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Ficova prekvapivá ponuka Pellegrinimu. Politológ pomenoval, o čo predsedovi Smeru ide

Smer vyzval Hlas, aby sa spojili do jednej strany alebo koalície.

Peter Pellegrini a Robert Fico
Peter Pellegrini a Robert Fico Foto: TASR/Michal Svítok

Veľké opozičné spájanie sa zatiaľ nekoná. Smer so svojou ponukou neuspel, Hlas na to totiž nevidí dôvod. Podľa odborníka Fico cíti šancu, že by po voľbách mohol opäť rozdávať karty.

V sobotu večer zaslal Smer nečakanú správu. Vyzval totiž Hlas na rokovanie o spájaní. Robert Fico totiž tvrdí, že by mohli mať vo voľbách spoločne až 40 percent.

„Je našou spoločnou povinnosťou okamžite začať rokovania o forme predvolebnej a povolebnej spolupráce, ktorá zabezpečí, že prirodzený blok Smeru a Hlasu, či už ako jedna strana alebo dvojkoalícia, bude mať schopnosť dosiahnuť výsledok na úrovni 35 až 40 percent, čo je úplne reálne," vyhlásil Fico.

Predseda Smeru zároveň dodal, že politici Hlasu zdieľajú so Smerom-SD rovnakú minulosť.

„Všetko, čo dosiahli, dosiahli vďaka Smeru a nemôžu sa tváriť, že nemajú nič spoločné s ťažkými chvíľami, ktorými Smer musel prejsť a ktoré nakoniec aj úspešne zvládol."

Hlas Fica odmieta. Bola by to olovená guľa na nohe, vraví politológ

Hlas rovnakú predstavu o politickom smerovaní nezdieľa. Predseda strany Peter Pellegrini akúkoľvek predvolebnú spoluprácu odmietol.

„Do volieb pôjde Hlas určite samostatne a nebude sa s nikým spájať. Ak pán predseda Smeru myslí tú výzvu vážne, tak pevne verím, že ju prejaví hneď v pondelok a poslanci Smeru podpíšu náš návrh na vyslovenie nedôvery celej vláde," vyhlásil Pellegrini.

Ficova výzva je prekvapivá aj preto, lebo ľudí z Hlasu dlhodobo označuje za zradcov. Odborník však v tomto ťahu vidí čisto pragmatické rozhodnutie.

„Cíti šancu, že po voľbách by to mohol byť opäť on, kto bude rozdávať karty. Lenže potrebuje koaličných partnerov a Pellegrini mu je najbližší. Spolupráca s Hlasom je racionálne rozhodnutie, ako sa dostať k moci, k funkciám a ako zastaviť ťaženie polície na bývalých nominantov Smeru v štátnych funkciách," myslí si politológ Radoslav Štefančík.

Na druhej strane, zamietavá odpoveď Petra Pellegriniho je úplne logická.

„Pellegrini vie, že spolupráca s Ficom bude na Hlas pôsobiť ako železná guľa priviazaná o nohu trestanca. Bude sa preto spoliehať na spoluprácu s niektorými stranami súčasnej koalície. Preto sa do spolupráce so Smerom nebude hrnúť. Spolupráca so Smerom totiž doteraz pochovala každú stranu, ktorá sa s ním dala nahovoriť do jednej koalície. A Pellegrini má budúcnosť pred sebou, prečo by sa nechal Smerom zlikvidovať počas jedného volebného obdobia," vysvetlil Štefančík.

Hlas klesá, Smer stúpa

Zároveň Pellegrini a spol. odchádzali práve preto, aby sa odstrihli od „toxického" Smeru a mohli tak voličom ukázať svoju „novú" tvár. Spojením by tento étos padol a voliči by to nemuseli pochopiť.

„Bolo by čudné, keby sa Hlas dal dokopy so Smerom ešte pred voľbami. Voliči by sa mohli oprávnene pýtať, načo Pellegrini odišiel zo Smeru, keď sa s ním dáva dokopy ešte pred voľbami," dodal Štefančík.

Na pozadí tohto (ne)spájania prebieha boj o opozičného, ale aj preferenčného lídra. Hlas, ktorý po svojom vzniku rýchlo vyskočil nad 20 percent, už niekoľko mesiacov postupne klesá. Naopak, Smer, ktorý prežil svoju klinickú smrť, už po lete podľa viacerých prieskumov patrí pozícia druhej najsilnejšej strany.

V súčte percent má Hlas so Smerom približne 33 percent, čo by pri súčasnom rozložení politický síl znamenalo 58 poslancov.

Prieskum preferencií - september 2021.
 


VIAC Z Domáce