27. 09. 2021 06:00 | BRATISLAVA/Rebeka Kosečeková

Blíži sa sezóna očkovania proti chrípke: Zisťovali sme, koľko bude vakcín a komu sa odporúčajú

Ideálny čas na očkovanie proti chrípke je koniec októbra až začiatok novembra.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP Photo/Matias Delacroix

Blíži sa chrípková sezóna. Odborníci opäť upozorňujú na to, že najlepšou prevenciou je okrem zdravého životného štýlu či opatrnosti aj očkovanie. Záujem oň sa zvýšil minulý rok po tom, ako na jar vypukla pandémia nového koronavírusu. Dobrou správou je, že tento rok bude k dospozícii viac dávok vakcín.

Ako približuje prezident Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) Ondrej Sukeľ, vlani bolo na Slovensku použitých o čosi viac než 300-tisíc dávok vakcíny proti chrípke a v tomto roku by malo byť k dispozícii takmer 400-tisíc dávok.

I keď minulé roky bola preočkovanosť na chrípku na Slovensku približne na úrovni štyroch percent zaočkovanej populácie, výrobcovia vakcín vlani zabezpečili 20-percentné navýšenie dodávok pre Slovensko. Ľudia sa napriek tomu stretávali s tým, že v lekárňach ich nebolo dostatok.

Riziko, že by človek ochorel na Covid aj chrípku, bolo totiž vysoké. A keďže očkovanie proti koronavírusu v tom čase nebolo dostupné, mnohí sa chceli touto cestou chrániť aspoň proti jednej chorobe.

Inak to nemá byť ani tento rok. „Očakávame podobný záujem, ktorý osciluje na úrovni päťpercentnej zaočkovanosti populácie,“ uvádza Sukeľ.

Šéf lekárnikov pripomína, že registrované vakcíny proti chrípke indikuje, predpisuje a aplikuje všeobecný lekár pre dospelých alebo pediater, pričom sú plne hradené všetkým pacientom. „K dispozícii sú dve injekčne aplikované vakcíny a jedna aplikovaná nazálne,“ hovorí Sukeľ.

Pľúcna lekárka Katarína Dostálová opisuje, že chrípku spôsobuje iný vírus, a preto je dôležité očkovať sa cielene vakcínou proti chrípke. „V prípade ťažkého priebehu, hlavne u rizikových pacientov, býva následkom chrípky respiračné zlyhanie s potrebou umelej ventilácie,“ uvádza.

Ideálne koncom októbra

Očkovať je možné už najmenších od šiestich mesiacov. Dostálová vakcínu protí chrípke vysoko odporúča najmä malým deťom v predškolskom veku, seniorom nad 65 aj tehotným ženám. Hlavne, ak im počas chrípkovej sezóny časovo vychádza vyššie štádium tehotenstva.

„Vakcínu odporúčam aj chronicky chorým, najmä diabetikom, imunokompromitovaným pacientom a podobne. Vhodné je aj očkovanie zdravotníkov, sociálnych pracovníkov v DSS a pedagógov,“ hovorí lekárka.

Podobne ako pri očkovacích látkach proti koronavírusu, sú kontraidikáciou alergia na zložky vakcíny či akútne horúčnaté ochorenie. Podľa Dostálovej je tiež najvhodnejšie, ak sú chronické ochorenia pacienta stabilné.

Ideálny čas na očkovanie proti chrípke je podľa lekárky koniec októbra až začiatok novembra. Kým sa protilátky v tele vytvoria, trvá to približne 14 dní po podaní vakcíny, ktorá je v tomto prípade jednodávková. Chrípková sezóna je pritom najsilnejšia v januári.