15. 11. 2014 23:32 | BANSKÁ BYSTRICA/TASR - aktualizované

Primátorom Banskej Bystrice bude Ján Nosko

Podľa Jána Noska ľudia pod Urpínom hlasovali za zmenu, ktorú chce po svojom zvolení do mesta aj priniesť.

Ján Nosko
Ján Nosko Foto: TASR

Novým primátorom Banskej Bystrice bude riaditeľ Detskej fakultnej nemocnice Ján Nosko. Kandidoval ako nezávislý s politickou podporou Smer-SD, SDKÚ-DS, SNS a SMS a počtom hlasov v primátorských voľbách výrazne porazil súčasného prvého muža mesta Petra Gogolu.

Ako pre TASR uviedol predseda Mestskej volebnej komisie v Banskej Bystrici Pavel Žitňan, Nosko získal 9739 hlasov voličov, Gogola 4248 hlasov a na treťom mieste s počtom hlasov 2254 skončil dlhoročný mestský poslanec a nezávislý kandidát Pavol Bielik. Ten sa opäť dostal do mestského zastupiteľstva.

"Výsledok je pre mňa do určitej miery prekvapením. Prekvapil ma najmä ten rozdiel, s ktorým som vyhral. Výsledok vnímam s pokorou a zároveň so zodpovednosťou. Ľudia hlasovaním vyjadrili, že chcú zmenu a ja sa budem snažiť zmenu aj priniesť," uviedol krátko po zverejnení predbežných výsledkov Nosko. Súčasne sa poďakoval všetkým, ktorí prišli voliť a tiež svojmu volebnému štábu a rodine.

Riaditeľ Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou Rooseveltovej nemocnice v B. Bystrici, ktorý kandidoval ako nezávislý s politickou podporou strán Smer-SD, SDKÚ-DS, SNS a SMS, síce v najbližších dňoch odíde z nemocnice na nové miesto, myšlienkami ale, ako sám povedal, z detskej kliniky celkom neodíde. "V nemocnici som prežil značný kus života, pokiaľ budem môcť, budem jej stále nápomocný," povedal.

Prvé kroky nového primátora na mestskom úrade budú viesť k samotným pracovníkom. "Moju pozíciu teraz prirovnám k tej, ktorú som mal v nemocnici. Tam sme si osvojili jednu filozofiu, jeden cieľ, za ktorým sme išli. To očakávam aj od pracovníkov úradu," uviedol. Pri svojej novej práci sa chce spoľahnúť hlavne na odborníkov, do najbližšieho okruhu si ale chce priviesť vlastných ľudí, na ktorých sa môže spoľahnúť.

"S pokorou prijímam rozhodnutie voličov. Mesto mu odovzdávam ako najmenej zadlžené krajské mesto, na 5. mieste v rebríčku transparentnosti. Želám mu, aby svojmu nasledovníkovi odovzdal mesto v rovnako dobrej kondícii ako teraz ja," reagoval pre TASR na výsledky primátorských volieb v Banskej Bystrici odchádzajúci primátor Peter Gogola.

V Banskej Bystrici zo 66.593 voličov zapísaných do voličských zoznamov volilo 21.678 ľudí.

Primátorovi bude kryť chrbát väčšina poslancov

V Banskej Bystrici je už jasná zostava nového 31-členného mestského zastupiteľstva. Viac ako polovica doterajších zastupiteľov si obhájila svoje poslanecké kreslá.

Nosko, ktorý kandidoval ako nezávislý s podporou širokej koalície Smer-SD, SDKÚ-DS, SNS a SMS, bude mať podporu väčšiny poslaneckého zboru - 17 poslancov. Ostatní sú nezávislí.

Do mestského parlamentu na štyri roky zasadnú: bojovníčka proti extrémizmu a korupcii Viera Dubačová (NEKA), psychiater Ludvik Nábělek (Smer-SD, SDKÚ-DS, SNS), vysokoškolský pedagóg Marcel Pecník (Smer-SD, SDKÚ-DS, SNS), odborný radca na úseku ochrany prírody a krajiny Pavol Katreniak (NEKA), historik a riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev (Smer-SD, SDKÚ-DS, SNS), stavebný inžinier Jozef Pikula (NEKA), ekonóm Ján Šabo (Smer-SD, SDKÚ-DS, SNS), prednostka okresného úradu Ľubica Laššáková (Smer-SD, SDKÚ-DS, SNS), doterajšia viceprimátorka Katarína Čižmárová (Smer-SD, SDKÚ-DS, SNS), politológ a vysokoškolský pedagóg Martin Klus (NEKA), advokát a mediátor Vladimír Pirošík (NEKA), lesný inžinier Milan Lichý (NEKA), protikorupčný novinár Matej Bučko (NEKA), manažér Jakub Gajdošík (Smer-SD, SDKÚ-DS, SNS), manažér Pavol Bielik (NEKA), manažér Martin Turčan (Smer-SD, SDKÚ-DS, SNS), ekonóm Michal Škantár (Smer-SD, SDKÚ-DS, SNS), manažér Matúš Molitoris (Smer-SD, SDKÚ-DS, SNS), aktivista Tomáš Štrba (NEKA), pediater Svetozár Dluholucký (Smer-SD, SDKÚ-DS, SNS), manažér Igor Kašper (Smer-SD, SDKÚ-DS, SNS), novinár Ľubomír Motyčka (Smer-SD, SDKÚ-DS, SNS), podnikateľ Daniel Karas (Smer-SD, SDKÚ-DS, SNS), živnostník Milan Smädo (NEKA), manažér Karol Konárik ml. (Smer-SD, SDKÚ-DS, SNS), architektka Ľudmila Priehodová (NEKA), pedagóg Ladislav Topoľský (Smer-SD, SDKÚ-DS, SNS), projektová manažérka Lucia Skokanová (NEKA), architektka Hana Kasová (NEKA), dopravný manažér Marek Modranský (Smer-SD, SDKÚ-DS, SNS) a historik Vladimír Sklenka (NEKA).
Oficiálne informácie o zložení poslaneckého zboru zverejnil Mestský úrad Banská Bystrica.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce