Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 29.9.2020, 10.11
450501(+2561)testovaných
9574(+231)infikovaných
4329(+116)vyliečených
45(+1)úmrtí
Aktualizácia: 29.9.2020, 10.11 štatistiky vo svete viac informácií
24. 01. 2020 06:17 | PEKING/TASR

Epidémia koronavírusu v Číne sa šíri ďalej, už 25 mŕtvych a 830 nakazených

Uzavreli už najmenej 10 miest.

Počet obetí aj nakazených neustále stúpa.
Počet obetí aj nakazených neustále stúpa. Foto: TASR/AP Photo Emily Wang

Už desiate mesto pridala Čína v piatok na zoznam miest so zastavenou mestskou hromadnou dopravou. Ide o opatrenie, ktoré má v mestách ležiacich v okolí epicentra nákazy - stredočínskeho mesta Wu-chan - zabrániť šíreniu nového koronavírusu, ktorý si doteraz vyžiadal už 26 obetí na životoch a 830 ľudí sa ním nakazilo. Píše o tom agentúra AFP.

Deviatym mestom so zastavenou dopravou je Ťing-čou - nachádzajúce sa takisto v provincii Chu-pej, kde sa vírus po prvý raz objavil. Ako uviedli miestni predstavitelia, všetky vlaky odchádzajúce z mesta prestali premávať o 05.00 h SEČ a takisto je dočasne zastavená premávka autobusov mestskej hromadnej dopravy, turistických autobusov, trajektov a iných člnov.

Cestovné obmedzenia v provincii Chu-pej majú dosah na 33 miliónov ľudí. Autobusy nie sú podľa agentúry Reuters v prevádzke v mestách Čch'-pi, Sien-tchao, Č'-ťiang, Čchien-ťiang, Sien-ning, Chuang-š' a En-š'. V meste E-čou sú uzatvorené vlakové stanice.

V meste Č'-ťiang boli navyše uzatvorené všetky verejné priestranstvá okrem nemocníc, supermarketov, trhu s poľnohospodárskymi produktmi, čerpacích staníc a drogérií, napísal denník Hubei Daily.

V meste Wu-chan plánujú podľa informácií tamojšieho denníka Changjiang Daily, na ktorý sa odvoláva Reuters, otvoriť novú nemocnicu určenú špeciálne pre ošetrovanie ľudí nakazených novým koronavírusom. Tá bude mať 1000 lôžok a otvorená by mala byť 3. februára.

Opatrenia proti šíreniu vírusu sa prijímajú aj v iných oblastiach Číny. V hlavnom meste Peking boli zrušené všetky veľké verejné podujatia vrátane mnohých udalostí spojených s oslavami čínskeho Nového roka. Od soboty bude až do odvolania uzavreté tzv. Zakázané mesto, palácový komplex v centre čínskej metropoly.

Prípady nákazy novým vírusom už okrem Číny (vrátane Hongkongu a Macaa) potvrdili aj Filipíny, Japonsko, Južná Kórea, Saudská Arábia, Singapur, Thajsko, Taiwan, Vietnam i Spojené štáty. Mnohé krajiny zaviedli kontroly cestujúcich prichádzajúcich z Číny, aby zachytili prípadné symptómy vírusu, ktorý spôsobuje horúčku, kašeľ, dýchacie ťažkosti a zápal pľúc.

Nový druh koronavírusu pochádza z toho istého rodu ako pôvodca ochorenia SARS, ktorému v rokoch 2002 a 2003 podľahlo takmer 650 ľudí po celej pevninskej Číne a v Hongkongu.

 

Komentáre ( 0)