+35pozitívnych Celkovo
391420
+4377testovaných Celkovo
2931288
+23pozitívnych
AG
Celkovo
386592
+0úmrtí Celkovo
12502
-1hospitalizovaní Celkovo
231
+26378zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+5068zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
1967496
+21310zaočkovaných
2. dávkou
Celkovo
1400324
Aktualizácia:
23.6.2021 , 10.22
Aktualizácia: 23.6.2021 , 10.22 štatistiky vo svete viac informácií
06. 02. 2020 09:55 , článok bol aktualizovaný 06. 02. 2020 16:22 | TOKIO/TASR

Veľká Británia potvrdila tretí prípad koronavírusu

Pacient sa nakazil mimo Británie.

Letuška meria cestujúcej teplotu.
Letuška meria cestujúcej teplotu. Foto: TASR/AP Photo/Andy Wong
Už tretí prípad koronavírusu potvrdili vo Veľkej Británii, informoval Odbor zdravia a sociálnej starostlivosti na sociálnej sieti Twitter. Pacient sa nakazil mimo Británie. Okamžite ho premiestnili do izolácie.

Pacientovi diagnostikovali nákazu v juhoanglickom pobrežnom meste Brighton. Hlavný hygienik pre Anglicko profesor Chris Whitty uviedol, že celkovo sú teraz tri prípady infekcie koronavírusom v Spojenom kráľovstve.

Uvedeného tretieho pacienta prevážajú do strediska patriaceho pod britský systém verejného zdravotníctva National Health Service (NHS). Úrady vykonávajú rozsiahle opatrenia proti infekcii, aby zabránili prípadnému ďalšiemu šíreniu vírusu. Podľa profesora Whittyho je NHS dobre pripravený na zvládnutie týchto prípadov a pracovníci urýchlene zisťujú totožnosť všetkých ľudí, s ktorými prišiel pacient do styku.

Zvyšnými dvoma potvrdenými prípadmi koronavírusu v Spojenom kráľovstve sú nemenovaný čínsky študent z anglickej Univerzity v Yorku a jeho matka. Liečia ich v nemocnici Royal Victoria Infirmary v meste Newcastle na severovýchode Anglicka.

Vo Wu-chane postavili už druhú provizórnu nemocnicu. Je ešte väčšia ako tá prvá

Čína vo štvrtok dokončila výstavbu v poradí druhej novej nemocnice v meste Wu-chan - epicentre šírenia koronavírusu 2019-nCoV, ktorý si vyžiadal už viac než 560 obetí na životoch, narušil pohyb osôb po krajine a vyvoláva obavy z možných rastúcich ekonomických škôd. Informovala o tom agentúra AP.

Nová nemocnica s kapacitou 1500 lôžok bola dokončená len pár dní po dostavaní prvého podobného zdravotníckeho zariadenia s 1000 lôžkami. Miestne úrady sa takýmto spôsobom snažia reagovať na preťaženosť zdravotníckej infraštruktúry vo Wu-chane, kde bol v decembri nový koronavírus po prvý raz zaznamenaný.

Čínska tlačová agentúra Sinchua v tejto súvislosti dodala, že vo Wu-chane sa momentálne nachádza ďalších 132 karanténnych zariadení s viac ako 12.500 lôžkami.

Peking zároveň informoval o tom, že nové ochorenie si vyžiadalo už 563 obetí na životoch, pričom celkový počet nakazených osôb stúpol prudko na 28.018. Mimo pevninskej Číny bolo zaznamenaných ďalších najmenej 260 prípadov tohto infekčného ochorenia, pričom dve osoby mu podľahli v Hongkongu a jedna na Filipínach.

Podľa AP by mala prvá skupina pacientov už čoskoro podstúpiť experimentálnu liečbu za pomoci nového antivirotika. Ľudia s miernejšími príznakmi ochorenia sú medzitým presúvaní do provizórnych nemocníc, ktoré boli zriadené v športových centrách, na výstaviskách a v iných verejných priestoroch.

Na výletnej lodi v Japonsku potvrdili už 20 prípadov nákazy

Desať nových prípadov nákazy novým koronavírusom zaznamenali na výletnej lodi, ktorá sa momentálne nachádza v karanténe v prístave mesta Jokohama. Doterajší počet nakazených na plavidle Diamond Princess sa tak zvýšil na 20, pričom testovanie cestujúcich stále pokračuje, informovala vo štvrtok agentúra AFP.

Medzi desiatkou novo nakazených sa nachádzajú štyria Japonci, dvaja Američania, dvaja Kanaďania, jeden občan Nového Zélandu a jeden Taiwančan.

V Číne dosiahol počet obetí nového koronavírusu vo štvrtok 563, pričom za 24 hodín bolo zaznamenaných 3 694 nových prípadov nákazy a 73 nových obetí. Infikovaných je už dovedna viac ako 28 000 ľudí.

Približne 3 700 ľudí zostane na lodi v karanténe najmenej dva týždne. V Japonsku bolo doposiaľ nahlásených 45 prípadov nákazy.

"Veríme, že americká vláda Američanov na palube evakuuje," povedal 75-ročný spisovateľ Gay Courter, ktorý sa na lodi nachádza. "Je pre nás lepšie, aby sme cestovali, kým sme ešte zdraví, a ak aj ochorieme, je lepšie, aby sme boli liečení v amerických nemocniciach," dodal.

Už druhý deň je v karanténe v hongkonskom prístave Kai Tak výletná loď World Dream s 3 600 pasažiermi. Takisto tam prebieha testovanie po tom, ako boli už potvrdené tri prípady nákazy. U 33 členov posádky sa zistili symptómy infekcie dýchacích ciest a troch so zvýšenou teplotou poslali do nemocnice.


Komentáre ( 0)