Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 04.04.2020
13160(+1868)testovaných
471(+21)infikovaných
8(+3)vyliečených
0(+0)úmrtí
Aktualizácia: 04.04.2020 štatistiky vo svete viac informácií
15. 02. 2020 08:48 , článok bol aktualizovaný 15. 02. 2020 11:38 | PEKING, PARÍŽ/TASR

V Európe zomrel prvý človek na koronavírus

Mimo Číny, odkiaľ sa šíri nový typ koronavírusu, boli doposiaľ len tri potvrdené úmrtia

Pohľad na parížsku nemocnicu Bichat-Claude-Bernard, kde zomrel prvý človek v Európe na koronavírus.
Pohľad na parížsku nemocnicu Bichat-Claude-Bernard, kde zomrel prvý človek v Európe na koronavírus. Foto: reprofoto: Reuters

Francúzsko v sobotu informovalo o prvom prípade úmrtia spôsobeného novým druhom koronavírusu mimo Ázie. Podľa ministerstva zdravotníctva v Paríži ochoreniu vo Francúzsku podľahol 80-ročný čínsky turista. Oznámila to agentúra AFP.

Podľa francúzskej ministerky zdravotníctva Agnes Buzynovej pacient zomrel na pľúcne ochorenie spôsobené vírusom. Televízia Sky News uviedla, že k úmrtiu došlo v parížskej nemocnici Bichat-Claude-Bernard.

Mimo Číny, odkiaľ sa šíri nový typ koronavírusu, boli doposiaľ len tri potvrdené úmrtia na ním vyvolané ochorenie s názvom Covid-19, a to na Filipínach, v Hongkongu a Japonsku.

Epidémii koronavírusu podľahlo v Číne už viac ako 1 500 ľudí. Najnovšiu bilanciu zverejnili v sobotu čínske zdravotné úrady po tom, ako v provincii Chu-pej, ktorá je epicentrom nákazy, podľahlo tomuto vírusu od piatku ďalších 139 ľudí.

Informovala o tom agentúra AFP, ktorá dodala, že zdravotné úrady v tejto provincii evidujú aj 2420 nových prípadov nakazenia novým koronavírusom, čo je v porovnaní s predchádzajúcim dňom o polovicu menej.

Blok infekčného oddelenia v parížskej nemocnici Bichat-Claude-Bernard zomrel prvý človek v Európe na koronavírus.
Blok infekčného oddelenia v parížskej nemocnici Bichat-Claude-Bernard zomrel prvý človek v Európe na koronavírus. Foto: reprofoto/ Reuters
 

AFP spresnila, že od vypuknutia nákazy na ňu v Číne zomrelo už najmenej 1 519 ľudí a viac ako 66-tisíc sa ich vírusom nakazilo. Väčšina obetí pochádzala z provincie Chu-pej.
Čínskymi úradmi uvádzaný počet obetí nákazy sa tento týždeň dramaticky zvýšil po tom, ako v najťažšie postihnutej provincii Chu-pej začali využívať novú metodológiu na kategorizovanie prípadov infekcie.

Zmena v kategorizovaní znamená, že postup určovania diagnózy sa presúva na lekárov v teréne, teda priamo na mieste, a netreba už čakať na výsledky laboratórnych testov.

Zdravotnícka komisia v čínskej provincii Chu-pej predtým oznámila, že zmena v kategorizácii a diagnostikovaní pacientom umožní podrobiť sa liečbe čo najskôr. Komisia podľa svojich vyjadrení pristúpila k zmene po tom, ako sa jej "poznatky v súvislosti so zápalom pľúc spôsobeným koronavírusom prehĺbili" a nadobudla skúsenosti v oblasti diagnostiky a liečby.

Nový druh koronavírusu, ktorý sa šíri zo stredočínskej provincie Chu-pej, sa už na celom svete (vo vyše 25 krajinách) nakazilo viac ako 67-tisíc ľudí. V Číne podľa najnovšej bilancie evidujú už 66 492 nakazených, z ktorých 1 523 ochoreniu podľahlo.

Výskyt koronavírusu SARS-CoV-2 (predtým 2019-nCoV), ktorý spôsobuje ochorenie pomenované Covid-19, hlásili z čínskeho mesta Wu-chan, metropoly provincie Chu-pej, prvýkrát 31. decembra 2019. Mimo Číny bol odvtedy zaznamenaný vo viac ako 25 krajinách.

 

 

Komentáre ( 0)