Mimoriadna správa
Stúpol aj počet vyliečených pacientov, z koronavírusu sa dostalo už 13 Slovákov
Viac v článku
Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 07.04.2020, 15:23
17639(+1448)testovaných
581(+47)infikovaných
13(+5)vyliečených
2(+0)úmrtí
Aktualizácia: 07.04.2020, 15:23 štatistiky vo svete viac informácií
19. 02. 2020 06:56 | PEKING, SOUL/TASR

Koronavírus už má v Číne vyše 2 000 obetí

Južná Kórea už evakuovala svojich prvých občanov z lode Diamond Princess.

Infikovaní pacienti s koronavírusom.
Infikovaní pacienti s koronavírusom. Foto: Xiao Yijiu/Xinhua via AP

Pevninská Čína nahlásila v stredu 1 749 nových potvrdených prípadov nákazy koronavírusom, ktorý spôsobuje ochorenie Covid-19. Podľa miestnych zdravotníckych zdrojov, ktoré cituje tlačová agentúra Reuters, momentálne činí táto bilancia v pevninskej Číne 74 185 potvrdených prípadov.

Počet úmrtí na Covid-19 v pevninskej Číne dosiahol na konci utorka číslo 2004, čo je oproti predchádzajúcemu dňu zvýšenie o 136 mŕtvych. Epicentrum epidémie, provincia Chu-pej, zaznamenala 1693 nových potvrdených prípadov nákazy a 132 nových úmrtí. Mimo tejto provincie sa však šírenie vírusu postupne spomaľuje.

Renomovaný čínsky epidemiológ Čung Nan-šan na utorkovej tlačovej konferencii uviedol, že k prenosu nového koronavírusu z človeka na človeka stále dochádza vo Wu-chane, hlavnom meste zmienenej provincie.

Okrem Číny sa infekčné ochorenie Covid-19 objavilo v 26 ďalších krajinách, pričom po jednej osobe zabilo v Hongkongu, na Taiwane, v Japonsku, Francúzsku a na Filipínach, dopĺňa tlačová agentúra DPA.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) nezaznamenala pretrvávajúce lokálne šírenia vírusu až na niekoľko špecifických prípadov, akým je napríklad výletná loď Diamond Princess. Toto plavidlo sa momentálne nachádza v karanténe v prístave japonského mesta Jokohama, pričom na jeho palube bolo potvrdených už 542 prípadov nákazy novým koronavírusom.

Na výletnej lodi Diamond Princess sa objavili nové prípady koronavírusu.
Na výletnej lodi Diamond Princess sa objavili nové prípady koronavírusu. Foto: TASR/AP Photo/Eugene Hoshiko
 

Prezidentský letecký špeciál priviezol v stredu do vlasti šesť Juhokórejčanov z výletnej lode Diamond Princess, ktorá je v súvislosti s novým koronavírusom v karanténe a kotví pri pobreží Japonska. Podľa tlačovej agentúry Jonhap budú evakuované osoby prevezené do karantény na Medzinárodnom letisku Inčchon najmenej na dobu dvoch týždňov.

Zdravotnícke zdroje predtým uviedli, že na lodi sa nachádza celkovo 14 Juhokórejčanov vrátane piatich členov posádky.

Plavidlo s približne 3 700 ľuďmi na palube kotví za karanténnych podmienok v japonskom prístave Jokohama od 3. februára, keď mužovi, ktorý sa vylodil v Hongkongu, diagnostikovali nový koronavírus. Na lodi sa infikovalo viac než 540 osôb; ide o najväčšiu koncentráciu nákazy mimo pevninskej Číny, kde epidémia vypukla.

Južná Kórea minulý týždeň vyslala do najviac postihnutého čínskeho mesta Wu-chan tri charterové lety, ktoré evakuovali juhokórejských občanov a ich čínskych rodinných príslušníkov.

Soul potvrdil v stredu 46 prípadov nákazy novým koronavírusom, ktorý si v Číne vyžiadal už vyše 2 000 mŕtvych. Vírus sa rozšíril do viac než dvoch desiatok krajín, pričom spôsobil rozsiahle ekonomické a dopravné problémy.

Zatiaľ nie sú indície, že sa nový koronavírus, ktorý spôsobuje ochorenie s názvom Covid-19, dostal aj do Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR), informuje tlačová agentúra Reuters, odvolávajúc sa na utorkové vyhlásenie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Vypuknutie tejto epidémie by mohlo byť pre zle vybavený zdravotnícky systém politicky izolovanej Severnej Kórey zničujúce, upozorňujú experti.

Komentáre ( 0)