Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 24.11.2020, 10.05
1024347(+6545)testovaných
97493(+1021)pozitívnych
50738(+2805)vyliečených
709(+16)úmrtí
Aktualizácia: 24.11.2020, 10.05 štatistiky vo svete viac informácií
26. 02. 2020 08:50 | PEKING/jh

Čo zvyšuje riziko úmrtia na koronavírus? Pozrite si podrobnú štatistiku

S narastajúcim vekom sa zvyšuje riziko úmrtia, podobne ako napríklad pri chrípke.

Koronavírus
Koronavírus Foto: TASR/AP

Nový koronavírus, ktorý sa do celého sveta rozšíril z Číny, spôsobuje paniku. V Taliansku, ktoré je zatiaľ jediným európskym štátom s tak vysokým počtom prípadov nákazy, už ľudia vykúpili supermarkety, lekárne a zatvorili školy, múzeá, bary a podobe.

 

Čínsky server CCDC najnovšie zverejnil podrobnú analýzu všetkých prípadov nakazenia koronavírusom do februára 2020. Cieľom bolo určiť, ktoré skupiny obyvateľstva patria k rizikovým a tiež zaznamenať pôvodné zdravotné komplikácie pacientov, ktorí sa tiež nakazili.

Vedci zhromaždili dáta všetkých vyše 72-tisíc pacientov, aby zistili, aké faktory môžu zohrať úlohu pri nákaze a čo môže zvýšiť riziko úmrtí, uviedol portál tn.cz.

Tabuľky ukazujú úmrtnosť podľa veku a zdravotné komplikácie, ktorými trpeli pacienti, keď sa nakazili a viedlo to k úmrtiu.

Tabuľka úmrtnosti na koronavírus
Tabuľka úmrtnosti na koronavírus Foto: TVNOVINY.sk
 
 

S narastajúcim vekom sa zvyšuje riziko úmrtia, podobne ako napríklad pri chrípke. Rizikovou skupinou by pre zníženú obranyschopnosť mohli byť aj deti, ale podľa štatistík nie je potvrdené žiadne úmrtie detí vo veku od 0-9 rokov.

Ľudia nad 70 rokov vykazujú výrazne vyššiu úmrtnosť ako iné skupiny. Pri pacientoch starších ako 80 rokov hrozí pri nákaze koronavírusom až 15-percentné riziko úmrtia.

Ďalším významným faktorom sú už prítomné ochorenia v tele pacientov v čase nákazy. Z tabuľky vyplýva, že najrizikovejšou skupinou sú pacienti, ktorí trpia rôznymi kardiovaskulárnymi ťažkosťami. Pri tejto skupine je riziko úmrtia 10-percentné.

Cukrovka, dýchacie ťažkosti, hypertenzia alebo rakovina - to sú ochorenia, pri ktorých sa riziko úmrtia pohybuje od 5 až 8 percent. Ak boli pacienti počas nakazenia zdraví, čiže netrpeli žiadnymi zdravotnými komplikáciami, úmrtnosť sa pohybuje pod 1 percento.

Tabuľka úmrtnosti na koronavírus
Tabuľka úmrtnosti na koronavírus Foto: TVNOVINY.sk
 

Komentáre ( 0)