Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 04.04.2020
13160(+1868)testovaných
471(+21)infikovaných
8(+3)vyliečených
0(+0)úmrtí
Aktualizácia: 04.04.2020 štatistiky vo svete viac informácií
26. 02. 2020 10:50 , článok bol aktualizovaný 26. 02. 2020 15:44 | TEHERÁ/jh

Koronavírusom sa nakazil zástupca ministra zdravotníctva z Iránu. V televízii kašlal na moderátorku

Irán je jednou z krajín sveta, kde potvrdili najviac prípadov nákazy.

Iránsky zástupca ministra zdravotníctva Iraj Harirchi (vľavo)
Iránsky zástupca ministra zdravotníctva Iraj Harirchi (vľavo) Foto: Profimedia.sk

Koronavírus sa v súčasnosti výrazne rozšíril aj v Iráne. Nakazil sa ním aj zástupca ministra zdravotníctva Iraj Harirchi. Ten pociťoval zdravotné komplikácie aj na tlačovej konferencii s novinármi, kde poprel klamstvá o zatajovaní rozsahu nákazy v krajine, uviedla BBC. Navyše sa pred tým objavil aj v televíznej relácii, kde už mal príznaky koronavírusu a kašlal na moderátorku.

V Iráne potvrdili v stredu ďalšie štyri úmrtia, ku ktorým došlo v dôsledku nákazy novým koronavírusom SARS-CoV-2. Celková bilancia koronavírusu a respiračného ochorenia COVID-19, ktoré spôsobuje, tak v Iráne podľa štátnych médií stúpla na 19 mŕtvych. V celej krajine zatiaľ potvrdili 139 prípadov nákazy koronavírusom.

Nákaza sa v Iráne šíri najmä v meste Kom a jeho okolí, kam sa vírus podľa úradov dostal prostredníctvom ľudí, ktorí prišli z Číny. Miestny zákonodarca Ahmad Amírabádí Faráhání v pondelok uviedol, že počet úmrtí v dôsledku nákazy novým druhom koronavírusu v meste Kom stúpol až na 50. Faráhání obvinil iránsku vládu, že sa snaží ututlať rozsah šírenia koronavírusu v Kome a jeho okolí.

Iránsky prezident Hasan Rúhání v súvislosti so šírením nákazy obvinil v stredu Spojené štáty, že sa snažia šíriť "strach". Vyjadril sa tak po tom, ako americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo v utorok vyzval Irán, aby "povedal pravdu" o vypuknutí epidémie spôsobenej koronavírusom na svojom území.

Rúhání zdôraznil, že Irán dosiahol pokrok v boji proti vírusu, keďže podľa jeho slov klesol "počet prehliadok (v nemocnici)" a došlo aj "k pokroku v liečbe". Zároveň sa zaviazal k transparentnosti, pokiaľ ide o počet úmrtí a nakazených v krajine.

Iránsky prezident zároveň dodal, že Teherán zatiaľ neplánuje umiestniť mestá do karantény v súvislosti s koronavírusom, ktorý sa rýchlo šíri po celej krajine, a to aj napriek tomu, že islamská republika má najvyšší počet obetí mimo Číny.

 

Komentáre ( 0)