Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 25.05.2020, 9.34
159059(+645)testovaných
1511(+2)infikovaných
1307(+6)vyliečených
28(+0)úmrtí
Aktualizácia: 25.05.2020, 9.34 štatistiky vo svete viac informácií
27. 02. 2020 06:47 , článok bol aktualizovaný 27. 02. 2020 18:56 | RÍM/TASR

Vo Viedni potvrdili ďalšie dva prípady nákazy koronavírusom

Výsledky testov u manželov boli pozitívne. Ich deti taktiež vykazujú symptómy, ale na výsledky odberov sa ešte čaká.

Ľudia nosia rúšky ako prevenciu pred koronavírusom.
Ľudia nosia rúšky ako prevenciu pred koronavírusom. Foto: TASR/AP

V rakúskej metropole Viedeň sa potvrdili ďalšie dva prípady infikovania novým typom koronavírusu SARS-CoV-2. Informovala o tom agentúra APA.

Prvou preukázateľne nakazenou osobou vo Viedni je muž vo veku 72 rokov, hospitalizovaný už pred desiatimi dňami s klasickými príznakmi chrípky v nemocnici Rudolfstiftung. Vo štvrtok ho preložili do Nemocnice cisára Františka Jozefa, ktorá sa špecializuje na diagnostikovanie a liečbu podobných vírusových ochorení. Ochorenie COVID-19 má uňho ťažký priebeh.

 

V rovnakej nemocnici sú hospitalizované aj ďalšie štyri osoby - manželský pár a jeho dve deti. Výsledky testov u manželov boli pozitívne. Ich deti taktiež vykazujú symptómy, ale na výsledky odberov sa ešte čaká.

Symptómy u týchto štyroch osôb sú ľahké. Celá rodina bola predtým na dovolenka v talianskom regióne Lombardsko, ktorý je najhoršie postihnutým v Európe.

Situácia v Taliansku

Taliansko eviduje už 528 ľudí infikovaných koronavírusom, počet mŕtvych v krajine stúpol na 14. S odvolaním sa na vyhlásenie šéfa Úradu pre civilnú ochranu Angela Borelliho o tom informovala vo štvrtok agentúra DPA.

Borelli potvrdil, že severotaliansky región Lombardsko hlási 37 vyliečených pacientov. Tri osoby sa vyliečili v Ríme.

Z 528 pozitívnych prípadov koronavírusu bolo 282 odporučených na ďalšie testy, ktoré ochorenia u pacientov potvrdia alebo vyvrátia.

Koronavírus sa šíri ďalej do Európy

Dánsko potvrdilo vo štvrtok prvý prípad nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Nakazený muž sa vrátil z dovolenky zo severného Talianska, ktoré sa stalo epicentrom nákazy. Oznámil to dánsky inštitút verejného zdravia, informovala agentúra AFP.

"Ide o človeka, ktorý sa 24. februára vrátil z lyžovačky spolu so svojou manželkou a synom, a odvtedy vykazoval symptómy ako kašeľ a vysokú teplotu," uviedol inštitút.

Pacient bol pozitívne testovaný na koronavírus, u jeho manželky a syna lekárske testy výskyt koronavírusu nepotvrdili, dodal inštitút. Muž sa cíti relatívne dobre a je v domácej izolácii spolu so svojou rodinou.

Vírus je už aj v Estónsku. Nakazený sa údajne nedávno vrátil z Iránu. Informovali o tom agentúry TASS a Interfax s odvolaním sa na estónske úrady.

"Hovoríme o mužovi s trvalým pobytom v Estónsku, ktorý ale nie je občanom Estónska," povedal podľa agentúry Interfax estónsky minister sociálnych vecí Tanel Kiik. "Podľa mojich informácií je (pacient) občanom Iránu," dodal Kiik pre estónsku televíziu.

Prvé prípady potvrdilo aj Nórsko a Rumunsko. Vírus sa ďalej šíri Nemeckom, krajina sa obáva epidémie. Prípady pribúdajú aj v Rakúsku.

Vo Veľkej Británii potvrdili 15 prípadov nákazy koronavírusom

Británia oznámila vo štvrtok ďalšie dva prípady nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, čím sa ich počet v krajine zvýšil na 15. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na miestne úrady.

Hlavný hygienik pre Anglicko profesor Chris Whitty uviedol, že pacientov previezli na oddelenie infekčných chorôb v nemocniciach v Londýne a Liverpoole. Podľa Whittyho sa noví pacienti vírusom nakazili v Taliansku a na ostrove Tenerife, kde sú pre obavy zo šírenia nákazy od pondelka v izolácii hostia hotela H10 Costa Adeje Palace. V hotelovom komplexe na juhu ostrova uviazlo aj približne 168 Britov.

Irak oznámil prvý prípad nákazy koronavírusom v Bagdade

Irak oznámil vo štvrtok prvý potvrdený prípad nákazy koronavírusom v hlavnom meste Bagdad. Celkovo ide o šiesty prípad v krajine. Správu priniesla agentúra Reuters.

Muž sa údajne vírusom nakazil v Iráne, uviedlo iracké ministerstvo zdravotníctva. Podľa dostupných informácií je muž v "dobrom stave" v bagdadskej nemocnici.

v stredu zakázal verejné zhromaždenia a vstup do krajiny ľuďom prichádzajúcim z Kuvajtu a Bahrajnu. Cestovné obmedzenia Irak zaviedol už voči deviatim krajinám.

Čína hlási ďalšie obete.
Čína hlási ďalšie obete. Foto: TASR/AP Photo/Ahn Young-joon
 

Irán potvrdil už 26 úmrtí na koronavírus a 245 prípadov nákazy

V Iráne v priebehu 24 hodín potvrdili ďalších sedem úmrtí, ku ktorým došlo v dôsledku nákazy novým koronavírusom SARS-CoV-2. Okrem úmrtí vo štvrtok potvrdili aj ďalších 106 prípadov nákazy.

Celková bilancia koronavírusu a respiračného ochorenia COVID-19, ktoré spôsobuje, tak v Iráne momentálne predstavuje 26 mŕtvych a 245 infikovaných. S odvolaním sa na oznámenie iránskeho ministerstva zdravotníctva o tom informovala agentúra AFP s tým, že ide o krajinu s najvyšším počtom úmrtí mimo územia Číny.

"Za uplynulých 24 hodín máme 106 (nových) potvrdených prípadov... Počet úmrtí stúpol na 26," uviedol v rozhovore pre štátnu televíziu hovorca ministerstva zdravotníctva. Dodal, že v krajine pre obavy zo šírenia koronavírusu plánujú zaviesť isté obmedzenia pre posvätné miesta islamu a zrušiť niektoré piatkové modlitby.

Medzi poslednými nakazenými je aj predseda výboru pre národnú bezpečnosť a zahraničné záležitosti iránskeho parlamentu Modžtabá Zúlnúr. Politik prostredníctvom videonahrávky, ktorú zverejnila agentúra Fars, oznámil, že sa nachádza v domácej karanténe.

Lombardský guvernér v karanténe

Guvernér talianskeho regiónu Lombardsko Attilio Fontana v stredu večer oznámil, že sa odoberie do dobrovoľnej karantény. Nákaza koronavírusom sa totiž potvrdila u jeho blízkej spolupracovníčky, informovala agentúra DPA. "Ide o osobu, s ktorou neustále pracujem," vyhlásil Fontana, člen protiimigračnej strany Liga Severu.

Prítomnosť koronavírusu sa potvrdila u jednej pracovníčky guvernérovej kancelárie. Testy ostatných zamestnancov boli zatiaľ negatívne.

Fontana chce podľa vlastných slov dodržať odporúčania talianskych zdravotníckych úradov, a preto zostane najbližšie dva týždne v "dobrovoľnej izolácii". Pri interakcii s inými ľuďmi bude používať ochrannú masku, citovala guvernérove slová agentúra DPA.

Taliani identifikovali prvého nakazeného koronavírusom, je ním 38-ročný muž

Prvého pacienta, ktorý sa koronavírusom SARS-CoV-2 nakazil v Taliansku, identifikoval v stredu taliansky denník Corriere della Sera. Ide o 38-ročného muža, ktorý bol so zápalom pľúc hospitalizovaný v nemocnici v meste Codogno a test na koronavírus mu zdravotníci spravili až po 36 hodinách.

Muž sa tak dostal do kontaktu s rodinou a známymi, ako aj so zdravotníckym personálom bez toho, aby boli podniknuté špeciálne bezpečnostné opatrenia. Dôvodom, prečo pacienta testovali až po poldruha dni strávenom na nemocničnom lôžku, je, že v uplynulom čase Čínu, odkiaľ sa vírus začal šíriť do ďalších krajín, nenavštívil, vysvetlil denník Die Welt.

Predpisy talianskych nemocníc vykonanie testu na prítomnosť koronavírusu oficiálne nariaďujú len v prípade, že existuje priame prepojenie pacienta na Čínu. O to, že muža vôbec na koronavírus testovali, sa zaslúžil jeden z lekárov, ktorý sa ho vypytoval dovtedy, kým si nespomenul na to, že sa na večeri stretol s kamarátom, ktorý predtým bol v Číne. Nakoniec sa však ukázalo, že jeho priateľ koronavírusom infikovaný nebol.

Otázka, kto je talianskym pacientom nula, ktorý vírus do krajiny priniesol, teda zostáva nateraz nezodpovedaná. Experti však predpokladajú, že vírus v krajine nerozšírila len jedna osoba, ale bolo ich viac. Celé severné Taliansko je totiž s Čínou úzko hospodársky prepojené a v danom období sa medzi oboma krajinami pohybovalo mnoho podnikateľov.

V Taliansku sa počet nakazených zvýšil na 400 a vírus si vyžiadal už 12 obetí. Ako uviedol šéf civilnej ochrany Angelo Borrelli, 258 prípadov zaznamenali v Lombardsku, kde bolo lokalizované ohnisko nákazy v Taliansku. V Benátsku je nahlásených 17 prípadov a v regióne Emilia Romagna 47. Infekcia sa objavila spolu v deviatich talianskych regiónoch.

Viac než polovica nakazených v Taliansku sa podľa denníka Die Welt potvrdila práve v okolí mesta Codogno, kde prijali v nemocnici prvého talianskeho pacienta s vírusom. Ako povedal na tlačovej konferencii v Ríme Borrelli, v Taliansku už na koronavírus testovali viac ako 10.000 ľudí, pričom vírus sa potvrdil u menej než štyroch percent z nich.

Talianske médiá okrem toho informovali o prvých prípadoch nákazy u detí. Šesť detských pacientov avšak netrpí žiadnymi vážnymi symptómami. Doteraz sa počítalo s tým, že deti sa buď nenakazia vôbec alebo ochorenie COVID-19, ktoré vírus spôsobuje, prekonajú bez príznakov.

Komentáre ( 0)