Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 24.05.2020, 9.37
158414(+1649)testovaných
1509(+5)infikovaných
1301(+21)vyliečených
28(+0)úmrtí
Aktualizácia: 24.05.2020, 9.37 štatistiky vo svete viac informácií
27. 02. 2020 10:25 , článok bol aktualizovaný 27. 02. 2020 11:50 | TOKIO/TASR

Najhoršie obavy vedcov sa potvrdili: Japonka, ktorá sa vyliečila z koronavírusu, ho má druhýkrát

O novom víruse SARS-CoV-2 stále nevieme veľa.

Počet úmrtí na koronavírus sa zvýšil.
Počet úmrtí na koronavírus sa zvýšil. Foto: TASR/Chinatopix via AP

Ženu v Japonsku v stredu pozitívne otestovali na koronavírus už druhýkrát. Podľa úradov ide o prvý podobný prípad. Správu priniesol britský denník The Guardian.

Ženu z japonskej Osaky prvý raz pozitívne otestovali koncom januára. Z nemocnice ju prepustili 1. februára.

Japonské ministerstvo zdravotníctva informovalo, že ide o prvý prípad v Japonsku, keď sa už vyliečený pacient znova nakazil vírusom. Niekoľko podobných prípadov zaznamenali v epicentre nákazy v Číne.

"Keď už máte infekciu, môže zostať nečinná s minimálnymi príznakmi, kým sa jej nepodarí dostať do pľúc," uviedol profesor Philip Tierno z lekárskej fakulty Newyorskej univerzity.

Tierno dodal, že o novom víruse SARS-CoV-2 stále nevieme veľa. "Nie som si istý, či je vírus dvojfázový. To by znamenalo, že hoci sa môže zdať, že pacient je vyliečený, môže sa objaviť znovu," povedal.

K štvrtku je v Japonsku potvrdených 186 prípadov nákazy koronavírusom. Tokio vyzýva, aby organizátori zrušili alebo obmedzili veľké podujatia. Olympijské hry naplánované na leto podľa úradov ohrozené nie sú. V Japonsku na ochorenie COVID-19 zomrelo sedem ľudí vrátane štyroch osôb z lode Diamond Princess.

 

Osaka uzavrie v obavách z nového koronavírusu všetky školy a škôlky

Predstavitelia japonského mesta Osaka rozhodli, že v reakcii na šírenie nového koronavírusu SARS-CoV-2 budú musieť byť uzatvorené všetky materské, základné a stredné školy. S odvolaním sa na správy japonskej tlačovej agentúry Kjódó o tom informovala agentúra Reuters.

Povinné uzatvorenie týchto vzdelávacích inštitúcií by malo platiť nateraz od 29. februára do 13. marca.

Japonský premiér nariadil pre koronavírus zatvorenie verejných škôl

Japonský premiér Šinzó Abe požiadal vo štvrtok verejné školy po celej krajine, aby od 2. marca ostali zatvorené. Toto opatrenie má zabrániť šíreniu nového koronavírusu SARS-CoV-2. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP.

"Vláda pokladá zdravie a bezpečnosť detí za dôležitejšie než všetko ostatné," povedal Abe.

"Žiadame všetky základné školy, ako aj nižšie stredné a vyššie stredné školy po celej krajine, aby boli dočasne zatvorené. Nariadenie pre ne platí od 2. marca budúceho týždňa až do ich jarných prázdnin," spresnil premiér.

Jarné prázdniny sa začínajú koncom marca, uviedla agentúra AP.

Komentáre ( 0)