28. 02. 2020 18:12 | BRATISLAVA/TV Markíza

Na rúška zabudnite: Lekári radia, ako sa najlepšie chrániť pred koronavírusom

Zdraví ľudia by rúšky nemali nosiť. Keď máte príznaky chrípky, je potrebné sa liečiť.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: Xiao Yijiu/Xinhua via AP

Beznádejne vypredané ochranné masky a poplach medzi ľuďmi. Okolo korovavírusu vzniká na Slovensku chaos. Napriek tomu, že žiadny prípad sa u nás ešte neobjavil, mnohí panikária. Lekári vravia, že je to zbytočné. Chrániť sa je potrebné takisto ako pri chrípke.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) potvrdila, že koronavírus je už v Číne na ústupe. Taliansko dnes hlási 650 prípadov, kde v niektorých mestách ľudia vykúpili celé potravinové regály. Gabriela žije s rodinou v Miláne. Na rozdiel od poplašných novinových titulkov, vraví, že ľudia sa upokojujú.

"Prvé dni bol chaos. Aj ja som prvé dni nosila rúško, pozrite, mám ho tu, dali mi ho v robote, ale už ho nenosím. V práci nám pred dvoma dňami povedali, že ich už nemáme používať, len tí, čo sú chorí," povedala nám Gabriela.

Obavy z nového vírusu prišli už aj k nám. Z pracovnej cesty v Taliansku sa vrátila Michaela a Katarína. Do práce načas chodiť nesmú.

"Vieme pracovať z domu, čo je naša výhoda. Ale nie je to príjemné, keď niekto s vami nechce pracovať, ani sa stretnú," povedala Katarína.

Slováci sa na vírus pripravujú vo veľkom. Obavy však prechádzajú do paniky. Aj do našej redakcie prichádzajú vraj zaručené tipy, kde na Slovensku leží pacient s týmto vírusom. Žiaden sa doteraz nepreukázal ako pravdivý.

Ministerstvo zdravotníctva upozorňuje na falošné správy, ktoré sa u nás šíria v súvislosti s koronavírusom. Zdôrazňuje, že šírenie poplašnej správy sa považuje za trestný čin.

K obávanému vírusu je potrebné pristupovať zodpovedne, ale nepanikáriť, hovorí epidemiologička Zuzana Krištufková.

"Určite nie je na mieste, aby s rúškami chodili zdraví ľudia, ale mali by s nimi chodiť chorí. V súčasnosti je na Slovensku aj chrípková epidémia a každý, kto má nejaký infekt, by rúšku mal mať a mal by sa liečiť," hovorí Krištúfková.

Viac sa dozviete v reportáži Zuzany Fečovej.

 

Komentáre ( 0)