Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 4.6.2020, 9.47
183764(+2135)testovaných
1526(+1)infikovaných
1376(+1)vyliečených
28(+0)úmrtí
Aktualizácia: 4.6.2020, 9.47 štatistiky vo svete viac informácií
29. 02. 2020 17:18 | TOKIO/TASR

Japonský premiér oznámil núdzový balík pomoci v boji proti koronavírusu

Ekonomický balík zahŕňa aj opatrenia na posilnenie zdravotníckej pripravenosti v prípade zhoršenia epidémie.

Šinzó Abe.
Šinzó Abe. Foto: TASR/AP

Japonský premiér Šinzó Abe oznámil v sobotu núdzový ekonomický balík za 270 miliárd jenov (2,26 miliardy eur), ktorý má pomôcť v boji proti koronavírusu. Abe sa takto snaží získať podporu verejnosti pre svoju vládu a jej zápas s epidémiou, napísala tlačová agentúra AP.

Abe na tlačovej konferencii povedal, že Japonsko stojí v dôležitom, kritickom bode, keď sa rozhodne, či krajina pred letnými olympijskými hrami v Tokiu dostane epidémiu koronavírusu pod kontrolu.

Premiér Abe tento týždeň oznámil plán, podľa ktorého sa na vyše mesiac zatvoria všetky školy, a vyvolal tým kritiku verejnosti. Premiér vysvetlil, že núdzový balík zahŕňa aj finančnú pomoc rodičom a ich zamestnávateľom, ktorých sa zatvorenie škôl nepriaznivo dotkne.

Japonský líder povedal, že o chorobe COVID-19 spôsobenej novým koronavírusom sa toho stále veľmi veľa nevie a "boj proti neznámemu a nejasnému nepriateľovi nie je ľahký".

"Úprimne povedané, táto bitka sa nedá vyhrať len samotnou snahou vlády. Nedokážeme to bez pochopenia a spolupráce každého z vás, vrátane zdravotníckych inštitúcií, rodín, firiem a miestnych samospráv," apeloval.

Abe dodal, že chápe, že zatvorenie škôl až do konca marca prekazí slávnosti absolventom štúdia a rodičia žiakov si budú musieť vziať dovolenku navyše. Vysvetlil však, že tento krok je nutný, aby sa minimalizovalo riziko, že sa deti a učitelia vírusom masovo nakazia.

Premiér vyzval verejnosť, aby chápala jeho plán pre školy, a sľúbil, že poskytne z núdzového balíka pomoc najmä rodičom s malými deťmi, ktorí zrejme prídu o časť príjmu.

Ekonomický balík zahŕňa aj opatrenia na posilnenie zdravotníckej pripravenosti v prípade zhoršenia epidémie a pomoc pri vývoji očkovacích látok a účinnejších testovacích súprav na koronavírus.

Predseda vlády tiež vyzval firmy, aby vyšli v ústrety potrebám svojich zamestnancov, ktorí môžu mať počas zatvorenia škôl problémy nájsť dohľad nad svojimi malými deťmi.

Japonsko má najmenej 940 potvrdených prípadov vírusu, vrátane 705 z výletnej lode Diamond Princess, ktorej karanténa pri pobreží japonského mesta Jokohama vyvolala medzinárodnú kritiku s tým, že takáto izolácia je neúčinná.

Niekoľkým z približne 1000 bývalých pasažierov lode, ktorí mali negatívne testy na koronavírus a dovolili im po 14-dňovej karanténe z lode vystúpiť, odvtedy testami tento vírus zistili.

Abeho vládu kritizovali aj za pomalú reakciu v prvých štádiách epidémie v Číne, keď umožnila desaťtisícom čínskych turistov vstúpiť do Japonska a až potom zaviedla určité cestovné zákazy.

Komentáre ( 0)