Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 30.05.2020, 9.44
170995(+3433)testovaných
1521(+1)infikovaných
1356(+18)vyliečených
28(+0)úmrtí
Aktualizácia: 30.05.2020, 9.44 štatistiky vo svete viac informácií
12. 03. 2020 12:08 , článok bol aktualizovaný 12. 03. 2020 16:23 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

VÚB dovolí odložiť si splátky, zvažujú to aj iné banky. Má to však háčik

Túto možnosť budú mať všetci, ktorí čerpajú spotrebný alebo hypotekárny úver.

Ilustračná foto.
Ilustračná foto. Foto: shutterstock.com / Jelena Zelen

Pre koronavírus sa v súčasnosti v krajine zavádzajú rôzne opatrenia. Školy zatvárajú brány, niektorí Slováci majú povinnú prácu z domu, vzali si neplánopvané dovolenky či OČR.

VÚB banka informovala, že nakoľko mnohí ľudia môžu prísť o časť príijmov, svojim klientom poskytne možnosť bezplatného odkladu splátok na jeden až šesť mesiacov.

„Ako jeden z najväčších zamestnávateľov na Slovensku cítime potrebu pomôcť krajine a aj preto sme sa rozhodli všetkým našim klientom z dôvodu zníženia príjmov ponúknuť možnosť bezplatného odkladu splátok na jeden až šesť mesiacov," vysvetľuje generálny riaditeľ banky Alexander Resch.

Túto možnosť budú mať všetci klienti banky, ktorí čerpajú spotrebný alebo hypotekárny úver a sami si o odklad požiadajú.

„Klienti počas tohto obdobia nebudú splácať úroky ani istinu a budú sa môcť dohodnúť na individuálnom riešení, vrátane možnosti predĺženia splatnosti úveru," priblížil Dominik Miša z PR oddelenia banky.

Pripomína, že odklad splátok je štandardným nástrojom bánk, ktorý má hlavne pomôcť riešiť momentálnu preklenúť zhoršenú situáciu klientov a s tým súvisí aj zápis v úverovom registri. „Pri ňom ešte hľadáme riešenia, adekvátneho vykazovania a následného posudzovania. Pre odklad splátok klientom stačí dokladovať znížený príjem, živnostníci potrebujú doložiť čestné vyhlásenie o znížených tržbách," dodáva.

Banka najprv klientom odporúča kontaktovať Call Centrum, ktoré im odporučí ďalší postup. Každá žiadosť bude posudzovaná individuálne.

VÚB sa okrem opatrení smerom ku klientom rozhodla aj materiálne prispieť bratislavskej nemocnici. Prostredníctvom svojej nadácie kúpi a podaruje Univerzitnej nemocnici v Bratislave respiračné prístroje.

ČSOB zatiaľ otázky ohľadne koronavírusu neeviduje

Tému komentovala aj ČSOB. Ako uvádza, aj dosiaľ, bez rozdielu na dôvod zhoršenia finančnej situácie, možnosť požiadať o úpravu splátkového kalendára, napríklad formou odkladu splátok maximálne na šesť mesiacov alebo predĺženia splácania úveru, čím je možné zníženie mesačnej splátky na konkrétnom úvere.

„Klientom, tak retailovým ako aj microSME (malí podnikatelia či živnostníci) v kontexte vývoja udalostí za túto zmenu nebude účtovaný poplatok. Dôležité však je, aby klient komunikoval s bankou ešte pred tým, ako mu vznikne omeškanie na splátkach," hovorí hovokyňa Anna Jamborová.

Retailový klient banky sa môže rozhodnúť, či chce odložiť splácanie celej splátky alebo iba istiny. Klient podnikateľ a malá firma môže požiadať o odklad istiny.

„Zatiaľ neevidujeme v súvislosti s aktuálnou situáciou podobné otázky klientov, avšak dnes je ešte ťažké predvídať ďalší vývoj udalostí a prípadných dopadov v tomto smere. Ak sa klientovi finančná situácia zlepší, môže úver začať opätovne splácať skôr ako bolo dohodnuté pri zmene splátkového kalendára alebo môže realizovať mimoriadne splátky," dodáva Jamborová.

K situácii sa vyjadrila aj Tatra banka. Tá podľa slov hovorcu Borisa Fojtíka implementuje nadštandardné nástroje, ktoré má k dispozícii, aby „citlivo pristúpila k prípadnej platobnej neschopnosti a pomohla klientom preklenúť výpadok príjmov, ktorý je spôsobený prijatými opatreniami v súvislosti s vírusom COVID-19."

„Momentálne však zvýšený záujem o akákoľvek formy zmeny splácania neevidujeme," dodáva.

V prípade, že klient má problém so splácaním úveru alebo vie, že takáto situácia nastane, je podľa Fojtíka dôležité, aby čo najskôr banku kontaktoval. Každá žiadosť o zmenu splácania alebo prípadného odkladu splátok bude individuálne posudzovaná.

„Vývoj situácie sledujeme veľmi pozorne a s plnou vážnosťou. Každý deň dôkladne vyhodnocujeme prichádzajúce informácie o opatreniach na zabránenie šírenia koronavírusu a ich prípadný dopad na ekonomiku," dodal Fojtík.

Sporiteľňa verí, že pomôže iba systematické riešenie

Aj Slovenská sporiteľňa klientom radí, aby ju čím skôr kontaktovali telefonicky alebo mailom ešte predtým, ako sa dostanú do prípadného omeškania so splátkou a situáciu začali riešiť proaktívne.

„Naša banka vždy stojí pri svojich klientoch, a tak ako im pomáhala počas krízy v roku 2009 či počas iných ťažkých životných situácií, bude pomáhať aj pri problémoch spôsobených koronavírusom," priblížila hovorkyňa Marta Cesnaková.

Sporiteľňa verí, že už môže pomôcť iba systematické riešenie, preto komunikuje s regulátorom a rovnako by ocenila partnera aj na strane vlády.

„Uvedomujeme si veľký vplyv nielen na ľudí, ale najmä na živnostníkov a firmy, kde cítime rovnako potrebu koordinácie zo strany štátu," doplnila Cesnaková.

Banka tiež odporúča, aby si klienti dôkladne zvážili akúkoľvek zmenu vo svojich splátkach, keďže úprava podmienok úveru môže klientom spôsobiť v budúcnosti problémy pri žiadostiach o ďalší úver alebo pri prenesení úveru do inej banky.

V súčasnosti komunikuje s regulátorom, aby sa možnosti reštrukturalizácie úverov pre klientov zjednodušili.

Register neplatičov môže spôsobiť problémy

Banky ale vyzývajú, aby ste s nimi komunikovali ešte predtým, ako budete mať omeškané splátky.Aj preto, že v tomto prípade budete automaticky vedený v registri bankových inštitúcií ako neplatič.

Do budúcna to znamená, že klient bude dostávať horšie podmienky úverov, ak vôbec bude môcť nejaký úver dostať. Do registra vidia všetky banky, aj konkurenčná banka, je to tam zapísané päť rokov, čiže päť rokov je klient vedený ako niekto, kto nemá dobrú bonitu," tvrdí finančný analytik Miroslav Oros.

Toto vám značne zhorší možnosť úver si v budúcnosti napríklad refinancovať. Na zváženie treba brať aj fakt, že odklad splátok neznamená ich odpustenie.

Niektoré banky dávajú klientom možnosť počas odkladu neplatiť splátky vôbec a iné dávajú možnosť akoby platiť počas odkladu iba časť úveru, buď úrok alebo istinu," vysvetľuje odborník.

Klient sa ale môže rozhodnúť, že si splatnosť úveru predĺži alebo si nechá pôvodnú splatnosťm ale premietne sa mu to do splátky. Čo úver predražuje.

Ak klient tuší, že nebude stíhať tie splátky, úplne prvé čo by som urobil, je v banke by som žiadal zníženie úrokovej sadzby, pretože to nie je negatívny zápis a môže to pomôcť. Splátku si viem znížiť o 50 aj 100 eur, a to by som robil aj bez ohľadu na to, aká je teraz ekonomická situácia," uzatvára radou Oros.

 

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.   

Komentáre ( 0)