Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 26.05.2020, 9.32
160523(+1464)testovaných
1513(+2)infikovaných
1322(+15)vyliečených
28(+0)úmrtí
Aktualizácia: 26.05.2020, 9.32 štatistiky vo svete viac informácií
12. 03. 2020 11:49 , článok bol aktualizovaný 12. 03. 2020 12:23 | BRATISLAVA/TASR, tvnoviny.sk

Marcové termíny pojednávania v kauze vraždy Kuciaka a Kušnírovej zrušili

Univerzitná nemocnica Bratislava zas odkladá operácie.

Marian Kočner.
Marian Kočner. Foto: TASR - Michal Svítok

Marcové termíny hlavného pojednávania na Špecializovanom trestnom súde v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sú zrušené. Aprílové termíny zostávajú v platnosti.

Zrušené sú aj niektoré termíny pojednávania s Miroslavom Marčekom, ktorý sa priznal k vražde. Dôvodom je zákaz hromadných podujatí pre koronavírus. Informovala o tom hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

„Termín hlavného pojednávania v trestnej veci vedenej proti obžalovanému Miroslavovi M. nariadený na dni 17. marca a 15. apríla a termín pojednávania v trestnej veci vedenej proti obžalovanému Tomášovi Sz. a spol. nariadeného na 18. a 19. marca 2020 sa ruší. To s poukazom na rozhodnutie Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky o zákaze usporadúvať podujatia do 23. marca z dôvodu všeobecného záujmu na ochrane verejného zdravia ľudí," konkretizovala hovorkyňa.

UNB odkladá operácie

Opatrenia ohlásila aj Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB). Tá odkladá plánované operácie, s výnimkou onkologických, život ohrozujúcich stavov a pôrodov. Pred zasadnutím ústredného krízového štábu to uviedla riaditeľka UNB Renáta Vandriaková.

„Od dnešného dňa je pozastavený príjem plánovaných pacientov, samozrejme, s výnimkou onkologických pacientov a tých, ktorí majú život ohrozujúci stav. To znamená, že neodkladná zdravotná starostlivosť sa poskytuje v plnom rozsahu vrátane pôrodov," uviedla šéfka UNB.

Potvrdila, že najväčšia slovenská nemocnica má všetky osobné ochranné pomôcky v plnom počte k dispozícii a na dennej báze dopĺňa stavy.

„Neevidujem zo strany klinických pracovísk nedostatok špecifických, ako aj ostatných pracovných pomôcok," komentovala s tým, že UNB má aj dostatočný počet prístrojov na umelú pľúcnu ventiláciu.

V piatok by mala podľa Vandriakovej bratislavská univerzitná nemocnica disponovať dokopy desiatimi prístrojmi navyše k terajšiemu počtu, z toho štyri prístroje na umelú pľúcnu ventiláciu dostane darom.

Vandriaková poukázala tiež na to, že na Slovensku sa doposiaľ objavilo desať prípadov nového koronavírusu. Dôvod na paniku nevidí. Kľúčové je podľa jej slov to, aby verejnosť bola zodpovedná a riadila sa bezpečnostnými pokynmi.

Bratislavský primátor Matúš Vallo vo štvrtok oznámil, že hlavné mesto vyčlenilo v rozpočte ďalších 750-tisíc eur na nákup potrebného materiálu na účel spomalenia šírenia nového koronavírusu na Slovensku. Dodal, že pripravené sú aj ďalšie opatrenia a vyzval Bratislavčanov na zodpovednosť.

Komentáre ( 0)