Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 14.7.2020, 8.31
231231(+1163)testovaných
1908(+6)infikovaných
1493(+0)vyliečených
28(+0)úmrtí
Aktualizácia: 14.7.2020, 8.31 štatistiky vo svete viac informácií
13. 03. 2020 10:05 | BRNO/TASR

Na nemocnicu v Brne, kde denne testujú ľudí pre koronavírus, zaútočili hackeri

Operácie teraz musia robiť inde, pretože časť siete sa zrútila.

Fakultná nemocnica Brno
Fakultná nemocnica Brno Foto: Profimedia.sk

Pohotovosť najvyššieho stupňa vyhlásila v piatok Fakultná nemocnica (FN) Brno, najväčšie zdravotnícke zariadenie Moravy, na ktoré zaútočil zatiaľ neznámy hacker. Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz.

K počítačovému útoku došlo v noci na piatok, časť siete sa zrútila. "Všetky počítače sme odpojili, nemôžeme operovať. Krízu rieši operatívne zvolaný štáb," povedal pre český denník Právo hovorca FN Brno Pavel Žďára. V nemocnici nefungujú počítače, v ktorých sú uložené údaje pacientov.

Pacienti s neodkladnými zákrokmi, ktoré mali byť vykonané v piatok, budú operovaní v iných brnianskych nemocniciach, dodal hovorca.

Podľa lekárov a zdravotníkov je takýto útok predovšetkým v tomto vypätom období vrcholom hyenizmu a nezodpovedného cynizmu. Nemocnica okrem iného denne testuje až 20 ľudí s podozrením na nový koronavírus.

ČR rozšírila karanténu na ľudí vracajúcich sa zo všetkých rizikových krajín

Česká vláda od piatka od 12.00 h rozšírila karanténu na občanov vracajúcich sa do Česka zo všetkých rizikových krajín. Úrady ich najnovšie určili 18.

Vláda už skôr vyhlásila v Česku núdzový stav. V ČR zaznamenali aktuálne 117 ľudí nakazených novým koronavírusom.

Podľa štvrtkového opatrenia vlády sú na zozname 18 rizikových krajín Čína, Taliansko, Irán, Južná Kórea, Španielsko, Nemecko, Francúzsko, USA, Švajčiarsko, Nórsko, Japonsko, Dánsko, Holandsko, Švédsko, Británia, Belgicko, Rakúsko a Grécko.

Každý občan Českej republiky, ktorý sa vráti z niektorej z týchto krajín, musí ísť povinne do karantény, inak mu hrozí trest.

Aktuálne údaje v ČR ukazujú, že tam vyšetrili celkovo 2353 vzoriek, z nich bolo 117 pozitívnych, testuje 18 laboratórií. "V noci prišiel jeden pozitívny prípad z Juhomoravského kraja. Ďalšia aktualizácia bude o 14.00 h," napísal v piatok dopoludnia na Twitteri minister zdravotníctva Adam Vojtěch.

Bezpečnostné opatrenia pred šírením nákazy.
Bezpečnostné opatrenia pred šírením nákazy.
 

Komentáre ( 0)