Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 29.10.2020, 10.09
735188(+14355)testovaných
51728(+2785)pozitívnych
12227(+428)vyliečených
200(+16)úmrtí
Aktualizácia: 29.10.2020, 10.09 štatistiky vo svete viac informácií
17. 03. 2020 14:59 , článok bol aktualizovaný 17. 03. 2020 17:40 | ŽENEVA/TASR

Ľuďom so symptómami COVID-19, ktorí sú v samoliečbe, sa neodporúča užívať ibuprofen

Uviedol to hovorca WHO Christian Lindmeier.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock/kikpokemon

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v utorok odporučila ľuďom s možnými symptómami ochorenia COVID-19, aby neužívali liečivo ibuprofen bez konzultácie s lekárom. Informovala o tom agentúra DPA.

"V rámci samoliečby odporúčame paracetamol, nie ibuprofen," povedal na tlačovej konferencii v Ženeve hovorca WHO Christian Lindmeier.

Zdôraznil pritom, že žiadne štúdie vykonané v poslednom období ibuprofen nespájajú so zvýšenou úmrtnosťou. Dodal však, že experti celú záležitosť v súčasnosti skúmajú.

Vyjadrenie hovorcu WHO prichádza po tom, ako francúzske úrady varovali pred užívaním nesteroidových protizápalových látok (NSAID) proti symptómom ochorenia COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus SARS-CoV-2. Táto skupina liečiv zahŕňa aj ibuprofen a aspirín.

Odborný časopis The Lancet minulý týždeň zverejnil hypotézu, na základe ktorej môžu niektoré lieky obsahujúce ibuprofen predstavovať riziko pre ľudí trpiacich ochorením COVID-19, ktorí okrem toho majú vysoký krvný tlak alebo diabetes.

ŠÚKL popiera, že by ibuprofén podporoval množenie COVID-19

Užívanie liekov s obsahom ibuprofénu nepodporuje množenie nového koronavírusu v ľudskom organizme. Informáciu, ktorá sa šíri na sociálnych sieťach, vyvrátil Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). Prízvukoval, že ide o hoax.

"Použitie ibuprofénu podľa schválenej písomnej informácie pre používateľa predstavuje účinnú a bezpečnú liečbu horúčky a bolesti," uviedol pre TASR štátny ústav. Doplnil, že patrí do skupiny takzvaných nesteroidných protizápalových liečiv a používa sa na symptomatickú liečbu slabej až stredne silnej bolesti a horúčky. Na Slovensku je dostupný vo voľnopredajných liekoch aj v liekoch viazaných na lekársky predpis.

"Nepravdivá informácia, ktorá sa začala šíriť, súvisí pravdepodobne s vydaním článku vo vedeckom časopise The Lancet v rubrike Correspondence, v ktorom si autor kladie otázku, či pacienti s hypertenziou a cukrovkou majú zvýšené riziko dostať COVID-19. Autor vyslovuje hypotézu, že pacienti liečení skupinou tzv. ACE inhibítorov, blokátorov receptorov pre angiotenzín II, tiazolidíndiónov, ale napríklad aj ibuprofénom môžu mať vážnejší až fatálny priebeh ochorenia COVID-19. Autor článku sám niekoľkokrát upozorňuje, že ide o hypotézu, na ktorú neexistujú vedecké dôkazy," zdôraznil ŠÚKL.

Štátny ústav pripomenul, že na liečbu horúčky a bolesti sa bežne používajú aj lieky s obsahom paracetamolu. Upozornil, že je potrebné dodržiavať určené dávkovanie pre liečivo. V lekárňach sú dostupné bez receptu mnohé lieky s obsahom či už paracetamolu alebo ibuprofénu pod rôznymi obchodnými názvami. Podľa ŠÚKL dochádza k situáciám, keď pacient často nevedomky užíva dva či viaceré lieky s rovnakým liečivom, a tak dochádza k predávkovaniu.

"Ako pri všetkých liekoch, aj pri liekoch s obsahom ibuprofénu a paracetamolu platí, že je potrebné ich užívať v súlade s písomnou informáciou pre používateľa a dodržiavať odporučené dávkovanie. Toto dávkovanie je často uvedené aj na vonkajšom obale," uviedol.

Overené informácie o ochorení COVID-19 je možné nájsť na portáloch www.korona.gov.sk alebo virus-korona.sk.

Komentáre ( 0)