Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 03.04.2020
11292(+1430)testovaných
450(+24)infikovaných
8(+3)vyliečených
0(+0)úmrtí
Aktualizácia: 03.04.2020 štatistiky vo svete viac informácií
19. 03. 2020 12:07 , článok bol aktualizovaný 19. 03. 2020 12:41 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Vláda dala súkromným testom na koronavírus stopku

Testovanie prebieha plne pod koordináciou štátu.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: File TASR/AP Photo/Elaine Thompson

Súkromné testovanie vzoriek na prítomnosť koronavírusu SARS-CoV-2, ktoré spôsobuje ochorenie COVID-19, sa vykonávať nebude.

Uviedla to hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová s tým, že laboratórne testy na nový koronavírus prebiehajú plne pod koordináciou štátu. Aktuálne sa vyšetrujú vzorky v Bratislave, Košiciach a Banskej Bystrici.

Do konca týždňa sa odštartuje test vzoriek aj v Trenčíne. Kapacita pri všetkých týchto pracoviskách bude na vyšetrenie do 700 vzoriek denne.

"Súkromné laboratórne zložky sú pripravené pomôcť štátu a takisto v súčasnej dobe, kedy je na celom svete nedostatok materiálu, poskytnú štátu zásoby na testovanie. Asociácia laboratórií zároveň dnes na stretnutí na pôde rezortu deklarovala za všetky tri laboratórne súkromné spoločnosti, že nebudú vykonávať samostatné testovanie vo vlastnej réžii pre samoplatiteľov z dôvodu zachovania systému a štruktúry v zbere dát a ďalších epidemiologických krokov," vysvetlila Eliášová.

Svoje kapacity na testovanie ponúknu súkromníci len v prípade potreby, ak by to štát kapacitne nezvládal.

Ministerstvo taktiež cez národný klinický tím bude dôsledne monitorovať kapacity všetkých poskytovateľov laboratórnej diagnosticky v oblasti zdravotníckych pracovníkov vyškolených na COVID-19 a materiálno-technické vybavenie tak, ako sa zaviedlo pre všetky ústavné zdravotnícke zariadenia.

Možnosť preventívneho odberu sa končí

V súvislosti s rozhodnutím štátu spoločnosť Alpha medical oznámila, že s okamžitou účinnosťou pozastavuje odber vzoriek pre test na pôvodcu ochorenia COVID-19. Končí sa tak možnosť jej preventívneho odberu pre samoplatcov a bezplatného odberu pre zdravotných pracovníkov.

"Alpha medical plne rešpektuje požiadavku na to, aby dali k dispozícii všetky svoje kapacity a materiálne vybavenie štátu. Spoločnosť tak s platnosťou od dnes od 10. hodiny zastavila odber vzoriek a bude pripravená akoukoľvek formou okamžite podať pomocnú ruku štátu, keď to bude potrebné," znie stanovisko spoločnosti.

„Chápeme záujem verejnosti, no už vopred sme avizovali, že prednosť bude mať štát, keď od nás bude potrebovať pomoc. A tú veľmi radi poskytneme," vysvetľuje generálny riaditeľ Peter Lednický.

„V každom prípade platí, že naše kapacity sú pripravené prípadne pokračovať v drive-thru, či už pre štát, samoplatcov alebo na naše náklady pre zdravotníkov," dodal.

Komentáre ( 0)