+2850pozitívnych Celkovo
460281
+15341testovaných Celkovo
3874010
+1201pozitívnych
AG
Celkovo
407862
+18úmrtí Celkovo
12935
+158hospitalizovaní Celkovo
1 302
+3574zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+1512zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
2490134
+2062plne zaočkovaných Celkovo
2380261
Aktualizácia:
26.10.2021 , 10.16
Aktualizácia: 26.10.2021 , 10.16 štatistiky vo svete viac informácií
19. 03. 2020 16:29 , článok bol aktualizovaný 22. 03. 2020 15:44 | BRATISLAVA/rk, TASR

Koronavírus skracuje aj otváracie hodiny reťazcov. Pozrite si, ktorých predajní sa to týka

Reťazce zaviedli aj prednostné nákupy pre seniorov.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com/Kzenon

V súvislosti s koronavírusom a ochorením COVID-19 boli na celom Slovensku prijaté prísne opatrenia vrátane zatvorenia obchodov. Predajne potravinových reťazcov síce zostávajú naďalej otvorené, no istým obmedzeniam sa nevyhli.

V týchto dňoch hlásia skrátené otváracie hodiny viacerí. Zmeny sa líšia v závislosti od konkrétnych reťazcov, niekde obmedzili otváraciu dobu pri väčšom počte predajní, inde hlásia zmeny iba v zopár obchodoch.

 

Reťazec Kaufland sa rozhodol od štvrtka obmedziť otváraciu dobu vo vybraných predajniach v Bánovciach nad Bebravou, Nitre, Partizánskom, Senici, Šali a v bratislavskom nákupnom centre Avion. Presné časy zverejnil na svojom Facebooku.

„Z dôvodu zabezpečenia plynulého chodu niektorých našich predajní sme pristúpili k dočasnému skráteniu ich otváracích hodín. To nebude mať žiaden vplyv na dohodnuté zmluvné podmienky zamestnancov. Veríme, že v krátkom čase budeme opätovne našim zákazníkom k dispozícii v štandardných otváracích hodinách," uviedla hovorkyňa Kauflandu Lucia Langová.

Dočasné otváracie hodiny, ktoré platia od piatka 20. marca až do odvolania, zaviedol aj reťazec Lidl. V tomto prípade sa opatrenia týkajú vyše 30 predajní, ktorých zoznam spoločnosť zverejnila na svojom oficiálnom webe.

Terno a Kraj v nedeľu zatvoria

V priebehu týždňa už skrátili otváracie hodine aj siete obchodov s potravinami Terno a Kraj, zmena zatiaľ platí do piatka 27. marca. Obchody v súvislosti s výskytom nového koronavírusu v krajine tiež sprísňujú pravidlá vstupu do predajní.

Počas pracovných dní budú tieto obchody otvorené do 19.00 h. V sobotu, počas najbližšieho víkendu, budú otvorené do 15.00 h a v nedeľu zostanú po celý deň zatvorené.

Riaditeľ spoločnosti Terno real estate Stanislav Čajka tiež spresnil, že do predajní je možné vstupovať iba s ochranným rúškom, prípadne inak vhodne zakrytými ústami a nosom. Nakupujúci, ktorí toto nerešpektovali, neboli obslúžení.

Dočasné zmeny v otváracích hodinách zaviedla aj spoločnosť Billa. Tá ich skrátila od minulého víkendu do odvolania, a to vo vybraných predajniach v nákupných centrách, o čom informovala na Facebooku. V tých zostali otvorené iba drogérie a lekárne.

S otázkou ohľadom obmedzení sme sa obrátili aj na Billu, no ďalšie detaily už neuvidela. Všimli sme si, že aj v niektorých iných predajniach došlo k zmene otváracích hodín a k ich skráteniu približne o tri hodiny, čo sa môže v jednotlivých prevádzkach líšiť.

Bližšie informácie k upravenej otváracej dobe poskytol o pár dní neskôr aj reťazec Tesco. Jeho predajne budú od pondelka (23.3.) otvorené podľa dočasných otváracích hodín.

Hypermarkety a čerpacie stanice Tesco budú otvorené od 7.00 h do 21.00 h. V predajniach menšieho formátu, supermarketoch a prevádzkach Tesco Express, budú môcť zákazníci nakúpiť od 7.00 h do 20. h. Dočasné otváracie hodiny platia každý pracovný deň aj počas víkendov.

Vyhradili čas pre seniorov

V čase šíriaceho sa koronavírusu patria medzi najohrozenejšiu skupinov obyvateľov seniori. Reťazce sa preto rozhodli zamerať na týchto zákazníkov a vyhradili pre nich čas prednostného nakupovania.

V Kauflande aj v Lidli si pre seniorov vyhradili rovnako po hodine a pol, a to v čase od 13.00 h do 14.30 h vo všetkých predajniach.

„Pre tento čas sme sa rozhodli na základe posledných dní. Aktuálny vývoj ukazuje, že práve medzi jednou a pol treťou je v našich predajniach najmenšia frekvencia nakupujúcich," spresnil hovorca Lidla Tomáš Bezák.

Predpoludním by podľa jeho slov výhradné nakupovanie z dôvodu zvýšeného počtu zákazníkov dosiahnuť nedokázali.

Naopak, Billa odporúča seniorom nakupovať v jej predajniach hneď ráno. Na tento účel vyčlenenila jednu hodinu od 8.00 h do 9.00 h.

„Po konzultácii s predstaviteľmi Jednoty dôchodcov na Slovensku sme dospeli k záveru, že najvhodnejšími hodinami budú práve tie ranné. Preto prosíme všetkých ostatných zákazníkov, aby si na svoj nákup vyberali iné časy, a dbali aj na zdravie našich starších občanov," vysvetľuje hovorkyňa Billy Kvetoslava Kirchnerová.

Od pondelka (23.3.) zavádza prednostné nákupné hodiny pre seniorov aj Tesco. Aj v tomto prípade ide o jednu hodinu ráno, konkrétne od 9.00 h do 10.00 h.

„Tesco chce zabezpečiť, aby sa potraviny bezpečne dostali k čo najväčšiemu množstvu zákazníkov. Reťazec vyvíja maximálne úsilie pre zvládnutie situácie a o pomoc prosí aj všetkých zákazníkov: dodržiavajme spoločne všetky nariadenia úradov zodpovedných za verejné zdravie," uviedla spoločnosť.

Aj ostatné reťazce pripomínajú, že nie je v ich silách, aby zabezpečili dodržiavanie tohto odporúčania. Mladších zákazníkov preto prosia o jeho dodržiavanie a ohľaduplnosť.